Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Jasny obiektyw

Jasność obiektywu jest określana przez ilość światła która wpada do obiektywu w porównaniu z tą ilością która trafia do samej matrycy.

Wartość tą opisuje liczba przysłony podawana jako ułamek, na przykład f/3.5 (spotyka się również oznaczenia typu 3.5-5.6/18-70, w tym przypadku liczba przysłony 3.5 odpowiada ogniskowej 18mm (szeroki kąt) a liczba 5.6 ogniskowej 70mm). Polecam szerszy opis tego czym jest liczba przesłony w artykule opisującym to zagadnienie.

Ogólna zasada jest taka, że im mniejsza liczba przesłony tym obiektyw jest jaśniejszy, a więc i lepszy. Za jasne obiektywy uważa się te o przysłonie f/3.0 lub mniejszej, dla przykładu Tamron 17-50mm f/2.8. Jasne obiektywy są automatycznie droższe – im większy zakres zoomu obiektywu, lub dłuższa jego ogniskowa tym wyższa cena. Kitowy zoom 18-55mm o świetle f/3.5-5.6 jest bardzo tani, droższy będzie wspomniany Tamron o jasności nie zmieniającej się ze zmianą ogniskowej – zawsze wynosi ona f/2.8. Bardzo drogim zoomem będzie Sony 70-200mm f/2.8 który kosztuje sporo ponad 6000zł. Na szczęście jest alternatywa – obiektywy stałoogniskowe których jedną z zalet jest niska cena przy bardzo dobrej jasności. Dla przykładu obiektyw Sony 50mm f/1.8 jest jaśniejszy od wszystkich wspomnianych zoomów przy cenie sklepowej porównywalnej z tą obiektywu kitowego.

Najczęściej obiektywy stałoogniskowe charakteryzują się większym światłem (f/1.4 do f/3.5) niż zmiennoogniskowe (f/3.5 do f/5.6), najjaśniejsze obiektywy pod bagnet A mają światło f/1.4.

Jasny obiektyw w praktyce

Aby zilustrować czym jest jasny obiektyw wykonałem próbne zdjęcia dwoma obiektywami, jednym o liczbie przesłony 5.6 a drugim f/2.0

Jasność obiektywu 1

/

Dolna połówka powyższego zdjęcia (obiektyw f/2.0) jest prawidłowo naświetlona. Po zrobieniu zdjęcia wymieniłem obiektyw na ten o liczbie przysłony f/5.6 i bez zmiany ustawień wykonałem górną połówkę zdjęcia. Różnica jest znacząca i prawie równie widoczna gdy zrobimy odwrotnie, ustawimy aparat pod obiektyw f/5.6 i zrobimy zdjęcie bez zmiany ustawień obiektywem f/2.0:

Jasność obiektywu 2

A więc jaśniejszy obiektyw w teorii w rzeczywistości daje znacznie bardziej naświetlone zdjęcia co jest ważną zaletą. Większa jasność obiektywu pozwala na robienie zdjęć z mniejszą czułością ISO oraz z mniejszym czasem naświetlania co pozwala na lepsze uchwycenie szybko poruszających się obiektów, robienie ostrzejszych zdjęć przy złej pogodzie lub sztucznym oświetleniu, zredukowanie szumów do minimum dzięki mniejszej wartości ISO. Dlatego też jasność obiektywu jest jednym z jego kluczowych parametrów.

Notki/uwagi

Użyte obiektywy:

lewa góra – f/5.6 – obiektyw SAL-1870 przy maksymalnym zoomie (kitowy obiektyw Sony A200)

prawy dół – f/2.0 – obiektyw Helios-44M-5 (obiektyw stałoogniskowy)


Komentarze
  1.  
    Anonymous ________ dnia 01 02 2015 o godz. 12:33

    hnghnfcn
    m,vhjvjb

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>