Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Najczęstsze błędy stron www fotografów

Katalog najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu stron www przez fotografów (tutaj rozumianych jako ludzi sprzedających zdjęcia, lub planujących je sprzedawać. Nie mylić z osobami potrafiącymi robić zdjęcia ;) ) i galerii rozmaitych amatorów fotografii.

Część błędów może zdawać się absurdalna, ale musicie mi uwierzyć – są ludzie którzy je robią. Lista jest oparta w 100% na błędach które sam widziałem w ciągu miesiąca przed publikacją tego artykułu kiedy usilnie szukałem inspiracji do jednej ze stron www mojego autorstwa.

1. Treść

Odpowiednie portfolio jest fundamentem strony chcącej sprzedawać usługi fotograficzne. Trzy najczęstsze problemy to niewielka ilość zdjęć lub ich nadmiar oraz wrzucanie słabych zdjęć przez wzgląd na wspomnienia za nimi się kryjące. O ile pierwsze dwa błędy nie są aż tak problematyczne same w sobie – trzeci jest zaskakująco popularny i drażniący. Portfolio powinno prezentować równy, wysoki poziom. Wspomnienia i osobiste relacje z obiektami naszej fotografii potrafią być bardzo zgubne, dlatego warto poprosić o obiektywną ocenę przez osobę trzecią, nie związaną z przedstawionymi osobami lub przedmiotami. Zamiast pytać o najlepsze zdjęcia – zapytaj o najgorsze.  Najlepiej postarać się też o ocenę kilu osób, a nie tylko jednej, czy dwóch.

2. Nadmiar obróbki

Tworząc portfolio warto zawsze pamiętać o tym jakie usługi chciałoby się sprzedawać. Portfolio fotografa powinno być galerią zdjęć, a nie grafik. Wszelkie zabawy filtrami Photoshop’a, narzędziem “negatyw”, doklejanie zdjęć czy malowanie na zdjęciach powinno wykluczać je z galerii.

3. Teksty

Portfolio tworzone jest z myślą o sprzedaży swoich usług i załączone teksty powinny być zorientowane właśnie na to.  Jedną z najważniejszych części portfolia jest dział “o mnie”, więc warto skupić się na zawartym tam tekście bardziej niż jakimkolwiek innym i pomyśleć o nim jak o swoistym liście motywacyjnym – szukamy pracy i chcemy poinformować przyszłego pracodawcę dlaczego ma wybrać właśnie nas. Zaczynanie tekstu od “Ciężko jest napisać coś o sobie” lub “Nie ma chyba nic głupszego od próby napisania o sobie kilku zdań” nie musi być najlepszym pomysłem na zachęcenie przyszłego klienta. Dobrą zasadą przy pisaniu tekstów na strony internetowe jest unikanie wszelkiego rodzaju wymówek – co zaskakująco słabo wychodzi fotografom w naszym kraju.

4. Nazwy kategorii

Przemyśl jakie wrażenie mają sprawiać zdjęcia. Jeśli jedna z kategorii twoich zdjęć zawiera czarnobiałe fotografie studyjne, lub jakiekolwiek aspirujące na “poważne”, to raczej nie powinno się nazywać innych kategorii w dziwaczny lub niepoważny sposób – psuje to wrażenie jakie chcesz sprawić swoimi zdjęciami. Dlatego przemyśl, czy chcesz nazwać jedną z kategorii “makroworld” czy wolisz mieć dobrą galerie. ;)

5. Layout

Zanim wrzucisz swoje zdjęcia na flickr, lub zainstalujesz joomle albo innego gotowca – zamknij oczy i zastanów się nad tym jaki layout byłby najlepszy dla Twojej strony. Zastanów się nad kolorystyką (jeden z fundamentów współczesnej fotografii), nad grafikami (i nad tym czy może nie lepiej by było bez ich nadmiaru), nad rozplanowaniem elementów. Layout jest jednym z najważniejszych elementów budujących nastrój przy oglądaniu zdjęć, więc nie powinien przeszkadzać w przeglądaniu fotografii…

6. Ekran 404

Strona po opublikowaniu koniecznie musi zostać dogłębnie przetestowana. Sprawdź czy wszystkie linki działają i czy prowadzą do odpowiednich podstron. Dla oglądającego nie ma nic gorszego niż napotkanie błędu 404 tam gdzie powinien być najciekawszy temat na stronie.

Błąd 404

7. W budowie… czyli nie ma i raczej szybko nie będzie.

Tworzenie podstron “w budowie”, lub “zapraszamy wkrótce” również nie jest dobrym pomysłem. Prowadzi to do niczego innego niż frustracji oglądającego i najpewniej odstraszy go na stałe od naszej witryny,  czego na pewno nie chcemy.

8. Czas ładowania

Średni czas ładowania strony głównej nie powinien przekraczać 3 sekund. Taka zasada obowiązuje w optymalizacji stron internetowych – szacuje się, że po 3 sekundach około połowa odwiedzających poddaje się i zamyka stronę – dlatego należy ją stosować również do portfolio fotograficznego – czas ładowania można sprawdzić przy pomocy Google Webmaster Tools, w internecie można znaleźć wiele porad zarówno na temat optymalizacji czasu ładowania strony jak i diagnostyki. Trzy najczęstsze powody dla których strona może długo się wczytywać to: wolny serwer (zarówno w kwestii szybkości łącza jak i czasu odpowiedzi), duża ilość plików (zarówno obrazków jak i innych) oraz duże i źle skompresowane zdjęcia (ta kwestia coraz bardziej traci na znaczeniu jak średnia szybkość łącza internetowego rośnie).

9. Tłumaczenie się i pisanie o sprzęcie

Nie umiem fotografować przyrody, nie inspiruje mnie“, “ciężko jest napisać coś o sobie“, “W pracy zaufałam profesjonalnemu sprzętowi marki NIKON“, “teraz pracuję na systemie Nikon, cenię sobie jego…”, “jednak życie skierowało…” zbędne tłumaczenie się na stronach internetowych jest zaskakująco popularną plagą. Kiedyś usłyszałem dobrą podpowiedź – unikać zdań z negatywnymi konotacjami, szczególnie tych zaczynających się na “nie”. Od siebie dodam jeszcze – unikajcie pisania o sprzęcie – jeśli już chcecie go zaprezentować dobrym pomysłem jest opublikowanie zdjęcia (lub zdjęć) przy pracy ze wspomnianym sprzętem. Opisywanie tego jakiej marki sprzętem fotografujemy, lub co gorsza: wyliczanie obiektywów i korpusów, nie świadczy o profesjonalizmie, tylko o fetyszu na punkcie sprzętu i odwraca uwagę od tego co najważniejsze – zdjęć i oraz oferowanej usługi, atmosfery, tego co dostanie klient, jak oraz przez kogo będzie to wykonane. Autor piszący “obecnie pracuję na profesjonalnym sprzęcie” nie budzi zaufania w kwestii profesjonalizmu samych fotografii.

A jeśli już nawet zapadnie decyzja o dokładniejszym opisywaniu posiadanego sprzętu – warto, żeby nie wzbudzał śmiechu ;) Pozdrawiam autorów:
Moje fotografie wykonywane są aparatem Canon EOS 5D  Mark II i ultra jasnym obiektywem Canon 24-70 mm 1;2.8 L, zapisywane w najbardziej profesjonalnym formacie cyfrowym RAW (…) Dzięki tym składowym Państwa zdjęcia będą posiadały niesamowitą głębię ostrości
Jeśli uznam, że mała GO jest wymagana, to zapinam szkło z F/1.4.
Tak oto Nikon D70s z obiektywem kitowym 18-70mm, Sigma 70-300, jakas karta pamieci, torba, oraz kilkoma innymi pierdolami (…) Nikon d70s na stronie producenta znajduje sie w produktach archiwalnych, co mnie bardzo ubodlo :( Dla mnie to wciaz rewelacyjne body. 6 MPX wystarcza, tym bardziej do uzytku cyfrowego. Na billboardy mogloby zabraknac. No moze przydaloby sie tez wieksze ISO, poniewaz znosne dla mnie zdjecia mozna w tym przypadku uzyskac tylko do ISO 800; a czasem to za malo…
(pisownia oryginalna)


Komentarze
 1.  

  Nie zgodzę się tylko z jednym punktem, 2. Darmowy CMS – na np. Wordpressie można bardzo wiele zrobić a jest on darmowym CMS

 2.  

  Można spróbować samemu zrobić stronę na http://webwavecms.com Nie trzeba umieć kodować, wystarczy wyklikać stronę, jak w photoshopie.

 3.  

  Fajny artykuł! Dzięki za cenne wskazówki, jestem na etapie projektowania nowej strony i przydadzą się na starcie. Punkt nr. 9 rozłożył mnie na łopatki :D

 4.  

  Jeśli ktoś nie ma zbytnio czasu to może spróbować swoich sił w tworzeniu strony w kreatorze na http://pl.mfirma.eu/ Jest prosty i intuicyjny a w razie czego do pomocy dostępni sa konsultanci którzy chętnie pomogą przy tworzeniu strony.

 5.  

  Czasem ciężko uwierzyć w to co się czyta na stronach www niektórych fotografów. Zdarza się, że robią sobie sami anty reklamę.

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>