Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Kalkulator: Pojemność baterii

Przelicz Wh na mAh:

Watogodziny:Wh
Napiecie:V
Miliamperogodziny:mAh
(Domyślna pojemność podana dla akumulatora NP-FM500H)

Warto wiedzieć: o akumulatorkach do lustrzanek

Praktycznie wszystkie aparaty fotograficzne zasilane są akumulatorkami litowo-jonowymi i do tego typu baterii odnosi się reszta artykułu. Część akumulatorów (np. infoLITHIUM) posiada wewnętrzne układy elektroniczne które między innymi przechowują informacje o pojemności baterii i aktualizują dane o maksymalnej dostępnej pojemności podczas życia akumulatorka, dzięki czemu wskazanie jest o wiele dokładniejsze po wielu ładowaniach niż ma to miejsce w tradycyjnych zestawach.

Pojemność akumulatora (to ile można zrobić na nim zdjęć) zależy od wielu czynników. Nawet samo napięcie rozładowania akumulatora zmienia jego pojemność, dlatego nie można jednoznacznie określić wydajności tego samego akumulatora w różnych aparatach (tym bardziej, że każdy ma inny pobór prądu). Temperatura jest również bardzo ważnym czynnikiem – na mrozie bateria może mieć kilkukrotnie mniejszą pojemność niż w temperaturze pokojowej. Dlatego właśnie baterie umieszczane są w uchwycie – aby fotograf trzymając aparat ogrzewał przy okazji baterię.

Akumulatorów nie wolno nadmiernie ładować ani nagrzewać, gdyż mogą wybuchnąć (oryginalne ładowarki są przed tym zabezpieczone). Również ładowanie zbyt wysokim prądem, lub zbyt raptowne rozładowanie akumulatora może prowadzić do eksplozji akumulatorów, dlatego należy ostrożnie postępować z nieoryginalnymi ładowarkami i unikać eksperymentów z akumulatorami litowo-jonowymi.

Nie należy długo przechowywać akumulatorków bez ich używania ponieważ psuje to ich parametry, nawet jeśli uprzednio były naładowane do pełna. Jeśli masz kilka akumulatorów – używaj ich naprzemiennie.

Akumulatorków tego typu nie wolno rozładowywać do samego końca – te wyposażone w układy elektroniczne mają nawet wbudowaną blokadę odcinającą  napięcie kiedy akumulator jest krytycznie rozładowany. Głębokie rozładowanie akumulatora może spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie! Dlatego nigdy nie przechowuj przez dłuższy czas w pełni rozładowanych akumulatorów. Najlepiej akumulatory doładować po rozładowaniu poniżej 30%.

Akumulator NP-FM500hH

“Efekt pamięci” nie występuje w akumulatorach litowo-jonowych (efektem pamięci określa się zmniejszenie pojemności akumulatora przez jego wielokrotne ładowanie i rozładowanie do tego samego stopnia).

Instrukcja obsługi aparatu, to do czego większość ludzi nigdy nie zagląda, zawiera informacje o czasie ładowania – często baterie mają dwa stopnie naładowania: normalny i “do pełna”. Nie zostawiaj baterii w ładowarce na długi czas po naładowaniu akumulatora – może to skrócić jego czas życia.

Baterie i akumulatory litowo-jonowe można poddać recyklingowi – nie wyrzucaj ich do kosza, bo kiedyś dostaniesz w zęby od swoich dzieci! Jeśli nie planujesz mieć dzieci – uważaj: moje mogą cię znaleźć.