Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Alpha 750 – pierwszą lustrzanką z nieruchomym lustrem?


Serwis SonyAlphaRumors zaprezentował plotkę pochodzącą z zaufanego i sprawdzonego źródła według której w następcy Alphy 700 miało znaleźć się pellicle mirror (lustro błonowe) – specjalna odmiana nieruchomego półprzepuszczalnego lustra. Pozwoliłoby to na stworzenie lustrzanki z najlepszą opcją filmowania na rynku!

Alpha 750 (czy jakkolwiek nazywałby się następca Alfy 700) stałby się pierwszą lustrzanką wyposażoną w lustro błonowe. Jakie byłyby zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze lustro nie musiałoby wykonywać żadnych ruchów, więc możliwe by było zawarcie dowolnego trybu autofocusa razem z opcją filmowania – z naciskiem na detekcję fazy – rozwiązałoby to główny mankament współczesnych lustrzanek z trybem filmowym. Dodatkowo nieruchome lustro oznacza absolutny brak drgań przy wykonywaniu zdjęć – więc nowa Alpha stałaby się najlepszą lustrzanką do astrofotografii, czy fotografii krajobrazowej. Dodatkowo jedynym ograniczeniem dla szybkości zdjęć w serii staje się przepustowość procesora i szyn danych, a nie wydolność elementów mechanicznych, więc o wiele łatwiej i taniej będzie budować niezrównanie szybkie lustrzanki. Również odstęp między wciśnięciem spustu a wykonaniem zdjęcia będzie praktycznie zerowy – co w sumie da nam idealną lustrzankę reporterską. Alpha z nowym lustrem byłaby przełomowym krokiem w przód jeśli chodzi o rozwój lustrzanek i wywróciłaby większość rynku do góry nogami.

Niestety – rozwiązanie to ma i swoje wady. Pierwszą lustrzanką błonową (ciekawe, czy ten termin się przyjmie?) był Canon Pellix skonstruowany już w 1965roku. Od tamtej pory powstało kilka innych lustrzanek wykorzystujących pellicle mirror – między innymi Nikon F-2 H, lustrzanka o przełomowej jak na swoje czasy szybkości 10 klatek na sekundę – ale wszystkie miały wspólne problemy: Ciemny wizjer, mniejszą ilość światła docierającą do matrycy, brudzące się lustro. O ile ostatni problem występuje we współczesnych lustrzankach pod inną formą: brudzącą się matrycą, to już ciemny wizjer i mniejsza ilość światła docierająca do matrycy mogą być prawdziwymi przeszkodami.

Na szczęście w plotce znajdujemy też informację w elektronicznym wizjerze – to co mnie  najbardziej odstręcza. Elektroniczny wizjer pozwoliłby na zastosowanie bardziej przepuszczalnego lustra, a więc i otrzymanie większej ilości światła padającego na matrycę przy jednoczesnym zachowaniu czujników AutoFocusa (współczesne czujniki AF i tak otrzymują bardzo mało światła, gdyż główne lustro już jest półprzepuszczalne w obszarze czujników AF, gdzie znacząca większość światła trafia do wizjera, tak aby nie było ciemnych plam), jednocześnie zbierając obraz z głównej matrycy – a więc mielibyśmy 100% pokrycia kadru w wizjerze i prawie dowolne powiększenie. Problem z elektronicznymi wizjerami jest taki, że one praktycznie nigdy nie będą mogły dostarczyć jakości obrazu takiej jak wizjery optyczne – na szczęście doszliśmy do punktu w którym wizjery elektroniczne mają bardzo wysoką rozdzielczość, rzędu 640×480 px w górę, więc jest nadzieja na obraz wysokiej jakości.

Z innych ciekawostek w tej plotce – w serii aparat będzie robił do 10klatek na sekundę, rozdzielczość filmów to Full HD (1920 x 1080 px) a zdjęcia i filmy będą zapisywane na kartach Secure Digital (podobnie jak w Ax30, czy A500/550).

Potencjał tego rozwiązania w dobie cyfrowej jest naprawdę wielki i przy jego wykorzystaniu istnieje spora szansa na to, że Sony spełni swoją obietnicę – że video w ich pierwszej lustrzance będzie równie dobre jak w kamerach handycam. Ale na razie to tylko plotka… chociaż najbardziej niezwykła ze wszystkich plotek w tym roku – w internecie zawrzało.


11 stycznia 2010 SonyAlphaRumors opublikowało informację, że lustrzanka tego typu naprawdę istnieje i jej premiera będzie miała miejsce w marcu/kwietniu. Nie będzie to następca Alfy 700 a raczej zupełnie nowy typ lustrzanki z opcją nagrywania wideo i szybkością 10 klatek na sekundę.


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>