Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Alpha 800 – zbiór plotek i pogłosek sprzed PMA 2009

W związku z targami PMA 09 w sieci pojawiła się spora ilość plotek o nowej lustrzance systemu Alpa (zobacz też PMA 2009 – nowości Sony) będącej następcą Alphy 700. Przeglądając sieć znalazłem wiele ciekawych spekulacji na temat tego aparatu…

Całość plotek sięgnęła piku w styczniu i lutym tego roku. W związku z nadejściem jednych z największych targów fotograficznych roku Sony miał zaprezentować nowy aparat z serii Alpha. Oto jak miał wyglądać:

Alpha 800?

Niestety – już po targach a nic o nowym aparacie słychać nie było. Z drugiej strony to nic dziwnego, gdyż Sony już w lutym ogłosił, że nie będzie żadnej premiery na PMA 2009.

Aparat jak łatwo zgadnąć z numeracji ma stanowić coś pomiędzy Alpha 900 a 700 – więc model półprofesjonalny. Do najczęściej powtarzających się w plotkach zmian należą:

A z rzadziej wymienianych zmian mamy:

Całość zapowiada się bardzo ciekawie, a plotki w sporej części znajdują się wśród plotek o nowych obiektywach Alphy – które to jak już wiemy w 100% się sprawdziły. Moim zdaniem lepszym posunięciem dla Sony byłoby stworzenie taniego aparatu z matrycą FullFrame niż drogiego 15MPx ASP-C, tym bardziej że wtedy pojawia się problem większej gęstości czujników na matrycy, a więc i większych szumów czego z pewnością byśmy nie chcieli, szczególnie z ISO12800 ;) . Z kolei ilość punktów AF jak i szybkość – 6.5 fps (A350 wyciąga ‘ledwie’ 2.5 fps) budzą pełne uznanie. Najciekawszym elementem jest chyba nowy, podwójny silnik AF – z tego co rozumiem będą to dwa silniki ‘kręcące tym samym śrubokrętem’ – więc szansa na szybkie działanie całości jest całkiem duża – a przynajmniej: pomysł budzi uznanie. Największym zawodem jest brak możliwości kręcenia filmów w ‘plotkarskiej wersji A800′ – o ile moim zdaniem kręcenie filmów lustrzankami jest mniej-więcej tak genialnym pomysłem jak robienie zdjęć kamerą – to obawiam się, że bez tego ‘bajera’ nowa Alpha straci trochę siłę przebicia na rynku który powoli niebezpiecznie przyzwyczaja się do opcji filmowej. Choć jeśli A800 okazałaby się tanią FF – to nie ma problemu, już sam ten fakt zwoła stada miłośników, a i z pewnością część posiadaczy A700 będzie miała bardzo silny motyw do przesiadki.

Linki


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>