Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

CP+ 2011 – Sony prezentuje szkielet Alfy 77

Sony zaprezentowało nowy model Alfy 77 – tym razem jest to półprzeźroczysta ilustracja szkieletu nadchodzącej lustrzanki.

Targi CP+, Cameras and Photo Imaging Show, odbywają się w Yokohamie w dniach 9-12 lutego 2011. Nie jest to wydarzenie na którym mają miejsce ważniejsze premiery, ale na przykład w zeszłym roku oficjalnie zapowiedziano serię NEX na CP+. Tym razem w pierwszy dzień Sony zaprezentowało nowy model korpusu Alfy 77:

Sony Alfa 77 model body, półprzeźroczystyzdjęcie: Sony

Zobaczmy jakie są różnice między tym, a starszym prototypem (który można zobaczyć również tutaj). Z przodu najbardziej w oczy rzuca się lepiej wyprofilowany uchwyt, bardziej przypominający ten z Alfy 700 niż Alfy 500 jak to miało miejsce w poprzednim prototypie. Zmieniono też kształt przełącznika trybu AF, teraz bardziej przypomina dodatkowe pokrętło nastaw niż przełącznik wzięty żywcem z Alfy 700. Powyżej, z boku lampy błyskowej możemy zobaczyć też nowy przycisk, najpewniej odpowiadający za wbudowaną lampę błyskową. Widzimy też półprzeźroczyste lustro.

Sony A77 z tyłu - Akihabara News

zdjęcie: Akihabara News

Na górze korpusu widzimy oprócz dwóch przycisków nad spustem migawki obecnych w oryginalnym prototypie dodatkowe cztery, w tym jeden przy górnym wyświetlaczu który najpewniej odpowiada za podświetlanie górnego wyświetlacza, a sam wyświetlacz zdaje się być odrobinę szerszy. Najwięcej zmian widoczne jest z tyłu korpusu – pokrętło jest już usytuowane w poziomie, nie pod skosem jak to było oryginalnie. Dodano też dwa nowe przyciski, pod i z boku dżojstika. Najprawdopodobniej jeden z nich będzie odpowiadał za wybór obszaru AF, ponieważ kontrolka zintegrowana z przyciskiem blokady ekspozycji zniknęła. W końcu sam wyświetlacz najpewniej jest ruchomy, ale w jaki sposób, czy będzie to odchylanie jak w A580 czy z przegubem na dole jak w A55, ciężko powiedzieć. Ciekawostką za to może być przesunięcie czujników Eye-Start AF nad wizjer, decyzja co najmniej dziwna, jedyną lustrzanką Sony do tej pory z takim ułożeniem była Alfa 450 i moim zdaniem był to jeden z większych problemów ergonomii tego modelu. Dobrym znakiem za to może być fakt, że między elektroniką prześwituje magnezowy szkielet, chociaż gumowych uszczelnień korpusu nie widać, jednak wątpię aby umieszczano je w takim modelu – za dużo by zasłaniały ;) .

Całość zapowiada się ciekawe, Sony najwyraźniej już dopracowało większą część detali swojej lustrzanki, pozostaje tylko czekać na premierę która ma mieć miejsce w 3 kwartale 2011.

Sony Alpha 77 półprzeźroczysty model z targów CP+ 2011zdjęcie: Sony


Komentarze
  1.  

    Podobno ten eyestart u góry pozwala zrobić, żeby było więcej widać w tej dziurze tam, ale przy elektronicznym wizjerze to raczej bez znaczenia. Póki nie kupiłem A580… to czekam na to z niecierpliwością, chociaż bez wersji z lustrem tradycyjnym.

  2.  

    Chyba, żeby A77 ma mieć wizjer hybrydowy – wtedy przeniesienie detektorów miałoby jakiś sens. Swojego czasu pojawiła się taka plotka, ale nawet o niej nie pisałem, bo coś mało przekonywująca była, tym bardziej, że ani wcześniej ani później nie było żadnych potwierdzeń tej teorii… ale, kto wie, kto wie…

    Taki wizjer miałby mieć obraz w 30% optyczny (czyli bardzo ciemny), a w 70% z wizjera elektronicznego – taka konstrukcja byłaby o tyle trudna, że wszelkie opóźnienia w wizjerze elektronicznym widoczne by były jako podwójny obraz, z tym właściwym ledwo widocznym. Nie wspominając o droższej konstrukcji.

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>