Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Kolejne przecieki z Sony – Sony Alpha 850, 550 i 500

W Amerykańskim sklepie SonyStyle w formularzu rejestracji lustrzanek pojawiły się 3 nowe aparaty – A850, A550 i A500.  Co ciekawe – identyczny przeciek miał miejsce przed premierą serii -30 w brytyjskim SonyStyle.

Przeciek Alf 500 i A800

Najpewniej przynajmniej jeden z nowych aparatów będzie miał nową matrycę Exmor R. Sony jako pierwszy skonstruował powszechnie dostępną matryce w technologii tylnej iluminacji co zapewnia dwukrotnie większą czułość nowej matrycy oznaczonej właśnie jako Exmor R (R od “reverse” ?) – aktualnie w sprzedaży dostępna jest kamera HDR-CX520VE która jako pierwsza korzysta z nowej matrycy. Dzięki temu nowy aparat będzie oferował znacznie niższe szumy niż inne aparaty na rynku co lekko powinno wywrócić rynek do góry nogami ;) .

A850 najpewniej będzie lustrzanką pełnoklatkową poniżej 8tyś zł za body, rozwinięciem A800.

A500 i A550 będą aparatami dla zaawansowanych amatorów, lub bardziej świadomych początkujących - coś pokroju Nikona D5000 – czyli niżej niż A700 ale wyżej niż A200/300/350 (entry-level) i A230/330/380 (przesiadka z kompaktu). Moim zdaniem będzie to bardzo trafiony aparat – aktualnie opinie o Sony budują głównie aparaty dla początkujących (FF jest po za zasięgiem większości) podczas gdy w mediach pisze się o Nikonie/Canonie przez pryzmat aparatów dla zaawansowanych – nowe lustrzanki mają sporą szansę odmienić wizerunek systemu A, także w kwestii szumów dzięki nowej matrycy (prawdziwie pozytywnym zaskoczeniem byłoby gdyby wszystkie nowe lustrzanki Sony miały teraz sensory CMOS z serii R).

Co jeszcze może nas czekać w nowych aparatach? Funkcja video – po sieci od dawna krążą plotki jakoby Sony pracowało nad naprawdę dobrym trybem video dla lustrzanek. Obecnie chociaż zarówno Nikon jak i Canon oferują lustrzanki z nagrywaniem video to żaden z nich nie oferuje naprawdę dobrego nagrywania filmów i ich aparaty ciągle borykają się z ograniczeniami – zarówno mechanicznymi (np. autofocus) jak i programistycznymi (MotionJPG stanowczo nie nadaje się do zapisu jakiegokolwiek filmu wideo…). Jeżeli Sony wypuści dobry aparat z video będzie to rewolucja na miarę LiveView (chociaż do dziś dnia konkurencja boryka się z ograniczeniami / eksperymentuje z dziwnymi rozwiązaniami).

Kiedy premiera? Alpha 850 ma mieć premierę 27 września 2009, co do reszty – bliżej nie wiadomo, ale najpewniej przed końcem roku.

Zobacz też


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>