Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Kompakt z wymienną optyką od Sony

zobacz tez nowy artykułPremiera Sony NEX 3 i Sony NEX 5

Od dłuższego czasu w sieci krążą pogłoski o mitycznym kompakcie z wymienną optyką Sony, ale tuż przed tagrami PMA 2010 intensywność plotek zaczęła narastać lawinowo, aż w końcu doczekaliśmy się konkretów, oto one:

W najbliższym czasie Sony zaprezentuje dwa bezlusterkowce – NEX 5 oraz NEX 3 – wyposażone w nowy typ bagnetu -bagnet E.

Aparaty te będą bezpośrednią konkurencją dla systemu micro 4/3 i aparatów takich jak Olympus PEN czy Panasonic GH-1. Sony stawia sobie za cel znokautowanie Olympusa – zadanie dość ambitne, zważywszy na szybki rozwój systemu m4/3 oraz liczbę producentów operujących na tym bagnecie.

Serwis Sony Alpha Rumors zaprezentował plotkę w której przedstawia specyfikacje nowego aparatu:

Ciekawostką może być szybki autofocus (największa bolączka współczesnych kompaktów z wymienną optyką) oparty o detekcję fazy – Sony jakiś czas temu opatentował technologię umieszczania czujników AF na matrycy głównej.

Do Bagnetu E będą dostępne adaptery pozwalające na użycie obiektywów z bagnetem A. Warto wiedzieć również, że nowe aparaty nie będą następcami aktualnych lustrzanek entry-level, tylko najpewniej będą kontynuowane równorzędnie, tak jak Sony obecnie produkuje zaawansowane kompakty równorzędnie z lustrzankami, chociaż cenowo nie ma różnicy.

Możliwości aparatu właściwie niczym nie ustępują Alfie 550 – ciekaw jestem tylko ceny, ponieważ to jest najbardziej odpychający argument od obecnych kompaktów tego typu – Za 3000 dostajemy Olympusa który jest wybrakowaną lustrzanką entry-level z co najmniej dziwną ergonomią. Oszczędzając kilkaset złotych można dostać prawdziwą lustrzankę o większych możliwościach i z większą ilością dostępnych obiektywów. Wszystko zależy teraz od posunięć marketingowych Sony oraz tego jak bliski pod względem ergonomii będzie nowy aparat do lustrzanek.


ps. Alpha Corner co prawda jest witryną poświęconą lustrzankom ale dla premiery tych aparatów zrobię wyjątek – głównie przez fakt pełnej kompatybilności z obiektywami bagentu A oraz wieloma podobieństwami do lustrzanek (np. posiadanie matrycy z A550/A450)

pps. Nie ma czegoś takiego jak “lustrzanka bez lustra” – tak samo jak nie ma “czerwonej zielonej trawy” ;)


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>