Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

NEX 3 i NEX 5 otrzymują możliwość ostrzenia z obiektywami Alpha

Sony udostępniło aktualizację oprogramowania do bezlusterkowców NEX, a także adaptera LA-EA1 umożliwiającą ostrzenie z obiektywami SAM i SSM.

Adapter LA-EA 1Zapowiadana już na targach Photokina 2010 aktualizacja oprogramowania dla NEXów i adaptera ujrzała światło dzienne i znamy więcej szczegółów:

Aktualizacja aparatu wprowadza sporo zmian w obsłudze – przede wszystkim na wyróżnienie zasługuje dodanie opcji przypisania własnej opcji pod jeden z dwóch przycisków – może być to: tryb fotografowania, wskazówki dla fotografujących, precyzyjny zoom cyfrowy, czułość ISO, balans bieli, tryb pomiaru światła, kompensację lampy błyskowej, DRO, automatykę HDR, styl twórczy, wspomaganie ręcznego nastawiania ostrości (MF Assist) oraz wybór pola AF. Praktycznie eliminuje to jedną z najczęściej powtarzanych wad tego aparatu – brawo!

Drugą ważną nowością jest też możliwość kręcenia filmów w trybie A, przy stałej wartości przesłony, dzięki czemu łatwiejsze będzie kreatywne filmowanie.

Dodano też możliwość automatycznego powrotu do ostatnich pozycji w menu – mała zmiana, a jednak ułatwi nawigację po menu, szczególnie wyszukiwanie tych bardziej zakopanych opcji.


Aktualizację adaptera wykonuje się przez uruchomienie aplikacji aktualizacyjnej, podpięcie adaptera do aparatu, a tego do komputera i postępowanie według wyświetlanych instrukcji. Cały proces jest prosty i dość szybki. Po zakończeniu aktualizacji adaptera oraz NEXa można wypróbować obiektywy Sony wyposażone w własny napęd AF. Ostrzenie odbywa się w trybie detekcji kontrastu, więc niestety nie jest szybkie, nie ma również możliwości ciągłego ustawiania ostrości, ale do bardziej statycznych scen jak najbardziej się nadaje.

Z informacji które do mnie dotarły wynika jednak, że obiektywy Sigmy z silnikiem HSM nie ostrzą przez adapter (nie wiem jak z obiektywami Tamrona z USM, ale najpewniej sytuacja wygląda podobnie).


Sony pokazało, że potrafi się wsłuchać w życzenia klientów i naprawić problemy ze swoim oprogramowaniem. Bardzo dobrze, mam nadzieję, że ten trend się utrzyma i zobaczymy więcej takich “ulepszeń” w przyszłości – szczególnie liczę na te dodające nowe funkcje do aparatów…. ;)


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>