Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Sony planuje pełnoklatkowego NEXa i inne nowości

Najbliższy rok może być bardzo obfity dla użytkowników aparatów α NEX. Obok premiery NEX-EA50EH wraz z pierwszym obiektywem Power Zoom czeka nas kilka premier obiektywów, dwa nowe korpusy z nową matrycą oraz coś, na co wiele osób mocno liczyło – NEX z matrycą pełnoklatkową!

NEX-FF (Full Frame)Powyższa grafika to oczywiście tylko fotomontaż – jak mógłby wyglądać NEX z matrycą pełnoklatkową. Zgodnie z plotkami jednak Sony aktualnie pracuje nad pełnoklatkowym bezlusterkowcem szykując swego rodzaju rewolucję na rynku. Do tej pory wszyscy główni gracze (z Canonem na samym końcu) zaprezentowali swoje systemy bezlusterkowców i praktycznie nikt nie planuje wypuszczenia małego aparatu z matrycą 35mm. Jedyną opcją dostępną na rynku jest Leica w astronomicznej cenie. Dlatego Sony w walce o większe udziały na rynku planuje zaprezentowanie pełnoklatkowego bezlusterkowca w 2013 lub 2014 roku. Aparat ma być w formie podobnej do NEX’a 7 i prawdopodobnie wykorzysta 24 MPx matrycę Sony A99.

Z natywnymi obiektywami wyposażonymi w bagnet E aparat będzie działał w crop’ie – oferując wyłącznie format APS-C, na wzór zachowania Alfy 900 z obiektywami DT. Jednak po podpięciu obiektywów pełnoklatkowych z bagnetem A przez adapter dołączany do korpusu będzie można wykorzystać pełny potencjał matrycy. Co ciekawe – są plany także na stworzenie adaptera z bagnetem M który umożliwiałby wykorzystanie manualnych obiektywów Leici i Carl Zeiss’a. Prawdopodobnie powstaną także obiektywy firm niezależnych pozwalające na wykorzystanie obiektywów pełnoklatkowych Canona, Pentaxa, czy Nikona.

Premiery na Photokinie

Jednak już w tym miesiącu czeka nasz szereg innych interesujących premier związanych z nadchodzącymi targami Photokina. Większość z nich mamy zobaczyć 28 sierpnia.

Przede wszystkim Sony zaprezentuje nową matrycę. 16 MPx sensor APS-C ma być pierwszą matrycą Sony z wbudowanymi pikselami detekcji fazy, pozwalając na lepsze śledzenie poruszających się obiektów, oraz sprawniejsze korzystanie z obiektywów z bagnetem A przy użyciu tańszego adaptera LA-EA1. Nowa matryca ma także oferować wyższą jakość obrazu niż jej poprzednik który do dziś dnia jest uważany za najlepszy sensor APS-C na rynku. Nie spodziewałbym się dużego skoku jakościowego, ale zapowiada się pobicie kolejnych rekordów.

Nowa matryca ma być zaprezentowana w dwóch korpusach.
NEX-5R będzie wyposażony w obracany, dotykowy ekran znany z NEX’a F3 i będzie pierwszym bezlusterkowcem z wsparciem dla aplikacji, podobnym do tego w smartphone’ach Sony. Nie wiemy, czy Sony zdecyduje się na zastosowanie Androida jako systemu operacyjnego, ale w erze smartphone’ów możemy spodziewać się sporej popularności takiego rozwiązania. Dodatkowo, aby umożliwić zakup aplikacji, aparat będzie wyposażony w WiFi, dzięki czemu możliwe będzie bezprzewodowe przesyłanie zdjęć między urządzeniami.
NEX-6 ma być bardziej zaawansowanym korpusem, przypominającym NEX’a 7 – zostanie wyposażony w wizjer elektroniczny (najpewniej ten znany z Alfy A57) oraz wsparcie dla aplikacji i WiFi na wzór modelu 5R. Cenowo ma być usytuowany między 5R, a NEX’em 7, więc możemy spodziewać się ceny ok. 1000$ w USA.

Poniżej jedno z pierwszych zdjęć NEX’a 5R:

plotka o NEX 5R - pierwsze zdjęcie nowego korpusu

Dodatkowo Sony planuje prezentację tego, czego najbardziej brakuje użytkownikom bagnetu E – nowych obiektywów.

Pierwszym, chyba najbardziej interesującym będzie naleśnik Sony 16-50mm f/3.5-5.6. Jedna z najbardziej wyczekiwanych konstrukcji na rynku pozwoli na zabranie korpusu wraz z obiektywem typu zoom do kieszeni. Obiektywy zoom typu naleśnik przy najszerszym kącie składają się do bardzo płaskiej postaci, wysuwając tubus z soczewkami przy zbliżaniu. Oczywiście – co za tym idzie nowy obiektyw będzie miał zmienny zakres przysłon i gorszą jakość obrazu niż klasyczne obiektywy, ale w zamian za to będzie o wiele bardziej przenośny (co tak naprawdę jest głównym sensem istnienia bezlusterkowców – w końcu “najlepszy aparat to ten który masz przy sobie“). Przykładem podobnej konstrukcji może być Panasonic 14-42mm f/3.5-5.6

panasonic - zoom naleśnik 14-42mmOprócz tego zostanie zaprezentowany pierwszy szerokokątny obiektyw z bagnetem E. Sony E 11-18 f/4.0 uzupełni ofertę obiektywów Sony E o ultraszerokokątne szkło ze stałym światłem w całym zakresie ogniskowych. Nie wiemy jednak, czy będzie posiadał stabilizację.

Ostatnim obiektywem który ma ujrzeć światło dzienne z okazji Photokiny ma być Sony E 35mm f/1.8. Ekwiwalent 50mm dla pełnej klatki może zostać jednym z najpopularniejszych obiektywów wśród właścicieli bagnetu E, podobnie jak jego odpowiednik SAM z bagnetem A.


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>