Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

NEX-VG10, kamera wideo z bagnetem E!

Sony zaprezentowało Handycam’a opartego na bagnecie E znanym z bezlusterkowców! Serce kamery stanowi sensor znany z aparatów NEX oraz (przyszłych-niedoszłych) lustrzanek, 14 MPx APS-C, stanowiąc swego rodzaju przełom w tej kategorii cenowej.

NEX VG10 - lustrzankokameraKamera oferowana w cenie do 2000 USD razem z obiektywem SEL-1855 ma kilka ciekawych cech:

No i przede wszystkim: To jest kamera. Kamera. Więc nie ma wszelkich mankamentów z ergonomią charakterystycznych dla lustrzanek z trybem video. Nie ma problemów z łamaniem nadgarstków przy kręceniu co bardziej wyrafinowanych ujęć.

Niestety, nie obeszło się bez wad – chociaż sensor oferuje nagranie w trybie progresywnym 30p lub 25p, to materiał kodowany jest w AVCHD jako 60i/50i, więc nie nadaje się do produkcji kinowych. Co prawda ta metoda pozwala na uniknięcie sporej części wad zapisu z przeplotem, ale i tak obraz wymaga konwersji. Na szczęście do standardowych zastosowań, czy to w domu czy w amatorskich produkcjach, tryb ten jest w wystarczający.

Brakuje też możliwości zapisu zdjęć w RAWach, czy większej ilości przycisków do kontroli nad nagraniem (co nie zaskakuje przy amatorskiej, jednak, kamerze).

Sony ugryzło temat video od trochę innej strony niż np. Canon – zamiast dorzucać nowe możliwości do lustrzanek zdecydowało się na rozwój dedykowanych kamer z bagnetami umożliwiającymi stosowanie szkieł z lustrzanek, dalmierzy czy dedykowanych z bagnetem E. Posunięcie bardzo ciekawe, zdaniem niektórych – wręcz genialne. Ciekawe jak rynek przyjmie nową kamerę i co Sony zaprezentuje w bardziej profesjonalnej odsłonie kamery z bagnetem E która miałaby konkurować z nadchodzącym Panasonic AG-AF100 – bardziej profesjonalną kamerą z bagnetem Micro 4/3 zapowiadaną na koniec 2010. Tylko to już zupełnie inna półka cenowa…

Filmy

Oficjalne wideo promocyjne

Porównanie NEX-VG10 vs Canon 5D Mk.II vs Pansonic Lumix DMC-GH1


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>