Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Nowy teleobiektyw – Sony DT 55-300mm f/4,5-5,6 SAM

Sony zaprezentowało nowy teleobiektyw wyposażony w silnik SAM drugiej generacji. SAL55300 należy do obiektywów z serii Easy Choice, co przy sugerowanej cenie 350€ (ok. 1500zł) czyni go dostępną, acz nie najtańszą, alternatywą dla 300mm obiektywów Sigmy, czy Tamrona.

W pewnym sensie nowy obiektyw jest następcą już wiekowego Sony 75-300 f/4,5-5,6 który co prawda był kompatybilny z aparatami pełnoklatkowymi, jednak oferował względnie słabą jakość obrazu przez co był praktycznie bezużyteczny w profesjonalnych korpusach – dlatego Sony zdecydowało się dostosować nową konstrukcję tylko do korpusów z matrycami APS-C, dzięki czemu mimo znacznego zwiększenia krotności zooma (z x4 na x5,5) konstrukcja uniknęła zwiększenia wymiarów oraz wagi.

Nowy silnik autofokusa zaprezentowany wcześniej w obiektywie Sony 18-135mm f/3.5-5.6 (który miał swoją premierę z lustrzanką Sony A37) w przeciwieństwie do poprzednich silników SAM jest znacznie cichszy od wbudowanego silnika AF, dzięki czemu można kożystać z niego przy filmowaniu nie martwiąć się o to, czy przy automatycznym ustawianiu ostrości nie będzie słychać nic innego niż sam obiektyw. Silnik SAM sprawia również, że obiektyw jest kompatybilny z adapterem LA-EA1 do aparatów Sony NEX umożliwiając automatyczne ustawianie ostrości.

Sony 55 – 300 SAM posiada wbudowany przełącznik AF/MF oraz blokadę wysuwania tubusu w pozycji złożonej (przełącznik lock). Nie wiadomo jednak, czy będzie wspierał Direct Manual Focus podobnie do SAL18135 oraz obiektywów z silnikami SSM dzięki czemu możliwe jest ręczne przeostrzanie bez przełączania się na tryb MF.

Obiektyw ma trafić do sprzedaży w drugiej połowie września 2012.

SAL55300_1

Specyfikacja

Wykresy MTF

mtf dla SAL55300

*źródło: Sony.jp


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>