Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Photokina 2010 – Sony

Photokina 2010Od 21 do 26 września 2010 na Targach Photokina Sony prezentuje swoje nowości i zapowiedzi dotyczące systemu Alpha – zapraszam do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami Sony.

21 Września, wtorek

Sony prezentuje “mapę drogową” obiektywów systemu E

Bagnet E wzbogaci się o nowe obiektywy:

W roku 2011:

W roku 2012:

Obiektywy pod bagnet e - photokina 2010

Prototypy obiektywów Sony z bagnetem E - Photokina 2010, zdjęcie: dPreview.comzdjęcie: dPreview.com


NEXy i akcesoria

NEX 3 oraz NEX 5 będą miały nowe wersje kolorystyczne

Zostanie zaprezentowana nowa lampa błyskowa.

Nowe wersje kolorystyczne Sony NEX - Photokina 2010


Aktualizacja firmware dla NEX

Sony zapowiedziało aktualizację oprogramowania dla aparatów Sony NEX. Przewidziana na listopad 2010 ma wprowadzić dwie bardzo oczekiwane funkcje: Możliwość zmiany funkcji przycisków, a więc np. utworzenie przycisku ISO, oraz co ważniejsze: dodanie możliwości automatycznego ustawiania ostrości w obiektywach z bagnetem A podłączonych przez przejściówkę LA-EA1. Oczywiście tyczy się to tylko szkieł posiadających własny napęd, a więc tych z rodziny SAM i SSM.

Adapter LA-EA 1


Obiektywy z bagnetem A
Na rok 2011 planowane są na razie dwa obiektywy:

zdjęcie: alphacorner.eu


Zaawansowana Alpha SLT (Alpha A77?)

Model oznaczony przez miłośników marki jako Alfa 77, choć nie ma swojego właściwego oznaczenia. Będzie wykorzystywał technologię półprzeźroczystego lustra i grupą odbiorców mają być zaawansowani amatorzy.

Prototyp zaprezentowano na targach – okazało się, że to identyczny aparat co ten zaprezentowany na targach Film Foto Video 2010.

Zaawansowana lustrzanka Sony Alpha (A77?) - Photokina 2010


Nowe akcesoria

24 Września, piątek

Szczegóły na temat następcy Alfy 700

Paul Genge* z Sony podał nowe szczegóły na temat następcy Alfy 700. Aparat będzie wyglądał zupełnie inaczej niż makieta zaprezentowana na targach Photokina. Część wewnętrznych podzespołów będzie współdzielić z A55/A33. Aparat będzie miał elektroniczny wizjer (EVF), ale inny od tego w A55. Niestety – będzie nieruchome podczas wykonywania zdjęć, tak jak ma to miejsce obecnie w A55. Podobno specyfikacja aparatu ma zdumieć wszystkich posiadaczy Alfy 700.

* Paul Genge pracował przez 7 lat jako Product Manager w Konice Minolcie, od przejęcia części fotograficznej koncernu kontynuuje swoją pracę w dziale foto Sony w Wielkiej Brytanii.

27 Września, poniedziałek

Wywiad z Tôru Katsumoto i Masaaki Kojima

Tôru Katsumoto to “Seniar General Manager” z Sony Digital Imaging, części Sony odpowiedzialnej między innymi za lustrzanki. Wywiad został przeprowadzony przez Focus Numérique (fr). Poniżej krótkie tłumaczenie najważniejszych pytań:

Focus Numérique: Czy powinniśmy oczekiwać końca wizjerów optycznych, czy będą ciągnięte dwie równoległe linie? Jakie wizjery będą miały pełnoklatkowi następcy Alfy 850 i 900?

Tôru Katsumoto: Decyzja nie została jeszcze podjęta, szczególnie dla aparatów z matrycą24×36mm. Myślę, że wizjery elektroniczne będą konkurowały z wizjerami optycznymi, ale nie w najbliższej przyszłości, biorąc pod uwagę bardzo wysoką rozdzielczość wizjerów optycznych 24×36mm.

Focus Numérique: Po wyścigu o megapixele wyłonił się wyścig o czułość i szybkość zdjęć w serii. Czy jest to znak, że nie przekroczycie 16 czy 18stu megapixeli w matrycy APS-C?

Tôru Katsumoto: Często słyszy się, że trzeba wybierać: magapixele, czy ISO, czy szybkość w serii. Ale z inżynierskiego punktu widzenia możliwe jest połączenie tych wymagań: poprawienie jednego aspektu nie musi odsuwać nas od innego.

Focus Numérique: Można też prowadzić wyścig o jak najcichsze fotografowanie… Aparaty bez lustra lub z nieruchomym lustrem są bardziej dyskretne niż lustrzanki, ale zawsze pozostaje dźwięk wyzwalanej migawki. Czy można go wyeliminować?

Tôru Katsumoto: Szczerze mówiąc, przed końcem 2010 nie mamy technologii która umożliwiłaby wykonywanie zdjęć bez mechanicznej migawki. Matryce CMOS sczytują dane piksel po pikselu, potrzeba czasu aby przejść po całym sensorze: to właśnie jest źródłem fenomenu znanego jako “rolling shutter” na filmach. Musimy znacznie poprawić elektronikę aby jednocześnie sczytać cały obraz, a to najpewniej nie będzie możliwe w ciągu kilku najbliższych lat. (mowa tutaj o tak zwanym “global shutter” – matryce CCD są sczytywane właśnie w ten sposób, cały obraz za jednym razem, w przeciwieństwie do matryc CMOS które są czytane liniowo. Efekt ten objawia się “drganiem” obrazu podszas szybkiego ruchu kamerą (efekt “galarety” jak to ktoś kiedyś określił ;) ). Wszystkie obecnie dostępne lustrzanki posiadają ten defekt. – przyp. red.)

Z innych ciekawych punktów tego wywiadu:

Podsumowanie

Photokina zaczęła się od konferencji prasowej Sony, która przybliżyła już istniejące produkty, jak np. A33 i A55, wypuszczone w zeszłym miesiącu, a także pokazała kierunek zmian.  Sony zadeklarowało chęć kooperacji z niezależnymi producentami adapterów na bagnet E – jakie będą tego wyniki, czas pokaże, ale w teorii rodzi to bardzo ciekawą perspektywę, tworzenia adapterów umożliwiających ostrzenia z obiektywami innych firm. Wyjawiono również, jako ciekawostkę, że prace koncepcyjne nad NEXem rozpoczęły się już w 2008 roku. Z kolei reakcja rynku i osób testujących dwucyfrowe Alfy upewniła Sony w słuszności podjętego kierunku, w związku z czym zobaczymy następne generacje tych lustrzanek, jak również zdecydowano się na zastosowanie tej technologii w zaawansowanym modelu. Pokazano makietę, nowy obiektyw, pokazywany już 500 f/4 G, a także po raz pierwszy zaprezentowano nową lampę błyskową. Sporą część poświęcono również systemowi E, a także aktualizacji oprogramowania (w październiku dostępna dla NEX3/5, w listopadzie dla kamery NEX-VG10).

Osobiście mam mieszanie wrażenia – w kwestii bagnetu A spodziewałem się większych konkretów. Zabrakło przede wszystkim informacji o zaawansowanej lustrzance, nie było również spodziewanej premiery 500 f/4G, obiektywu który krąży po targach praktycznie od PMA2009. Dziwne posunięcie w czasach gdzie praktycznie każda firma konkurencyjna (wliczając w to nawet malutką Sigmę z ich nową SD-1 (swoją drogą: bardzo interesujący aparat) ) zaprezentowała w tym roku zaawansowaną lustrzankę, a dwaj najwięksi potentaci rynku foto wypuścili najwięcej obiektywów od kilku ostatnich lat. Przyglądając się harmonogramowi premier Sony można spodziewać się najbliższych premier dopiero w styczniu/lutym, więc pozostaje… być cierpliwym i cieszyć się z największej ilości zaprezentowanych lustrzanek w ciągu jednego roku spośród wszystkich firm.

Na pocieszenie można dodać informację, że Carl Zeiss zdecydował się zaprezentować swoje obiektywy Compact Prime 2 (CP.2) na bagnet A. Są to profesjonalne szkła przeznaczone do filmowania video, najtańsze kosztuje 3500$ i waży sporo ponad kilogram. Zaprezentował również serię filtrów z powłokami T*, a także… pasek do aparatu. Sigma ogłosiła premierę nowego obiektywu makro 150mm f/2.8 oraz stabilizowanego (również w wersji dla lustrzanek Sony) zooma 120-300mm f/2.8. Samyang z kolei zaprezentował manualny obiektyw 14mm f/2.8.

Notki / uwagi

Zdjęcia: Sony, o ile nie zaznaczono inaczej.


Komentarze
  1.  

    Szczególnie ciekawie, przedstawia się ten ZA do NEX-a z ułamaną obudową. Nieco wtopa jak na największe targi foto w Europie.

  2.  

    Hehe, ale to nie wszystko – prototyp następcy A77 jest cały zakurzony – jakby ktoś go łupieżem posypał ;) – zresztą, na targach FFV w Łodzi też czysty nie był. Ciekawe, tym bardziej, że A560 i A580 które trzymał w ręku redaktor dpreview jakoś potrafili doprowadzić do porządku. o_O

  3.  

    Kurz jak kurz w sumie z tą makietą paradują dłużej niż produkowali model a230, mogli chociaż wymienić to pokrętło trybów, na obecnie stosowane w produkowanych Alfach :) i wywiercić dziurki do mikrofonu, bo zapomnieli chyba o tym, że ten model będzie miał video z głosem…

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>