Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Premiera Sony Alpha 35

Sony zaprezentowało swoje najnowsze dziecko – SLT A35, będące drugą generacją lustrzanek z półprzeźroczystym lustrem. W nowym aparacie usprawniono kilka drobnych kwestii technicznych i dodano nowe oprogramowanie.

Sony Alpha A35

Alfa 35 jest jedną z najbardziej szybkostrzelnych i ciekawych pod względem filmowania lustrzanek na rynku. Półprzeźroczyste lustro umożliwia filmowanie video z ustawianiem ostrości równie sprawnym co w kamerach video z prawdziwego zdarzenia, oraz uzyskanie szybkostrzelności na poziomie 5,5 klatki na sekundę z ciągłym ustawianiem ostrości.

Różnice między Alfą SLT A35 a SLT A33.Alfa 35 wnosi kilka usprawnień nad swoimi poprzednikami -ale są to bardziej niuanse niż duże usprawnienia – po prawej możecie zobaczyć porównanie Alfy 33 z Alfą 35 z nałożonych na siebie zdjęć – poza numerem na obudowie praktycznie nic się nie zmienia. Na szczęście kilka niespodzianek czeka nas w środku – 14 MPx sensor z poprzednika zastąpiono sensorem z Alfy 55, lecz w odrobinę nowym “opakowaniu“, dzięki czemu zapewniono mu znacznie lepsze chłodzenie wydłużając czas nagrywania ze stabilizacją do 29 minut. Tym samym nie trzeba już wybierać między krótkim nagraniem ze stabilizacją, albo dłuższym bez.

Kolejną nowością jest wprowadzenie funkcji znanej z kompaktów, czyli ograniczenie rozdzielczości celem poprawy wydajności – tutaj przy obcięciu rozdzielczości do 8.4MPx zyskujemy zwiększenie szybkostrzelności z 5.5 na 7 FPS. Zabiegi takie stosuje się aby móc wykorzystać podzespoły pozwalające na wolniejszy transfer danych, ale będące zauważalnie tańsze, dzięki czemu aparat ma bardziej konkurencyjną cenę. Sony oczywiście opakowało funkcję w ładną nazwę – “tryb zdjęć seryjnych Tele-zoom“.

Zoptymalizowano też zasilanie, nowa Alfa z tej samej baterii jest w stanie wydusić około 60 dodatkowych klatek podczas korzystania z wyświetlacza LCD, co bez wątpienia jest mile widzianym usprawnieniem, ale nadal na dłuższe wycieczki warto pomyśleć o dodatkowym akumulatorze.

Do tego dochodzą zmiany w oprogramowaniu (które, co ciekawe, otrzymają również Alfy 33 i 55 przez aktualizację oprogramowania do wersji 2.0) – aparat otrzyma cały zestaw gotowych filtrów z efektami które można wykorzystać zarówno w zdjęciach jak i klipach video  (w tym efekt starego filmu, zabawkowej kamery, wybranego koloru, high-key i podobne). Do tego dochodzi lepsze wsparcie zewnętrznego wizjera i, co może okazać się bardzo ważne, możliwość przypisania własnej funkcji pod przycisk d-range.

O ile cena Alfy 35 będzie utrzymana poniżej progu wyznaczonego przez A55 to myślę, że będzie świetnym wyborem dla osób zastanawiających się nad A33, na chwilę obecną raczej nie ma powodów, żeby wybrać starszy aparat który posiada zauważalnie gorszy sensor oraz krótszą długość nagrań video.

Sony Alfa 35

Do pobrania


Komentarze
  1.  

    najwiekszym minusem 35 jest brak uchylnego ekranu ktory bardzo sie przydaje przy nagrywaniu filmow…

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>