Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Premiera Sony Alpha 850

27 sierpnia miała miejsce premiera pierwszej pełnoklatkowej lustrzanki w cenie poniżej 2000 dolarów. Tymczasem w sklepach mamy pełnoklatkowego EOSa 5D Mk II za prawie 2700$, oraz ze stajni Nikona model flagowy – D3x (który jest jedyną lustrzanką FF tej firmy mającą powyżej 15MPx) za jedyne 8000$ – jest jeszcze 12MPx D700  za 3000$, ale z racji ponad połowę mniejszej rozdzielczości matrycy to jest trochę inna półka. W Polskich sklepach ceny są oczywiście niższe, ale Alpha 850 po szybkim przeliczeniu daje nam cenę sugerowaną 8172 zł na start – czyli może być tylko lepiej :) .

Sony Alfa 850

Co Sony zmieniło w aparacie aby tak zejść z ceną? Jak już pisałem – bardzo niewiele. Mamy odrobinę mniejsze pokrycie kadru przez wizjer – zamiast 100%  jest 98%, aparat jest wolniejszy przy robieniu zdjęć w serii – mamy 3 klatki na sekundę zamiast 5, a także usunięto pilot zdalnego sterowania, który teraz można dokupić osobno. Strata względnie niewielka, za obniżenie ceny o 700$. Ciekawe  jak bardzo wpłynie to na sprzedaż modelu flagowego…. ja nigdy bym nie wydał dodatkowych 700$ za pilota oraz dodatkowe 2 klatki na sekundę (tym bardziej, że różnica w wizjerze jest ponoć niedostrzegalna – tutaj odsyłam do testu w linkach).

Aparat będzie sprzedawany jako samo body, lub jako wariant A850Q z obiektywem Sony 28-75 f/2,8 który miał premierę razem z aparatem.

Linki


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>