Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Premiera Sony NEX-C3

8 czerwca Sony zaprezentował najnowszą odsłonę swojej serii bezlusterkowców – NEXa C3.  Najnowsza edycja NEXa cieszy się tytułem najmniejszego aparatu cyfrowego z wymienną optyką, co jest szczególnie imponujące mając na pamięci, że w środku kryje się pełnowymiarowa matryca APS-C.

Sony NEX C3

Nowy korpus systemu NEX niesie ze sobą kilka drobnych, ale znaczących zmian również wewnątrz. Przede wszystkim zastosowano matrycę o wyższej rozdzielczości niż w pierwszej generacji NEXów – nowy korpus korzysta z tego samego sensora co Alfa 580, Nikon D7000 czy Pentax K-5. Od strony oprogramowania przygotowano pełen pakiet efektów fotograficznych dla początkujących fotografów, w tym te rzadziej spotykane, jak kolor selektywny, czy fotografia high-key – i, co może zainteresować domorosłych “filmowców“, wszystkie efekty można stosować również w klipach video.

Ale największą i najbardziej ciekawą nowością jest tak zwany Peaking, czyli asystent ręcznego ustawiania ostrości. Oznacza on obszary na których ustawiono ostrość kolorem czerwonym. Jak wygląda to w praktyce możecie zobaczyć na klipie poniżej autorstwa Rafikiego:

Funkcja będzie sporym przełomem dla grona osób korzystających z systemu NEX wraz z obiektywami podłączanymi przez adaptery, które to wymagają ręcznego ustawiania ostrości. Teraz ustawianie ostrości będzie banalnie proste, jedyne pytanie jakie można mieć to dlaczego nikt na to nie wpadł wcześniej! Mam nadzieję, że Peaking zagości również w lustrzankach – i one mogą korzystać z detekcji kontrastu niezbędnej dla tej funkcji a fotografowie używający lustrzanek też często posiadają obiektywy manualne, choćby ostatnio bijące rekordy popularności szkła Samyang’a.

Aparat będzie dostępny w 2 wersjach:

PS. Można się spotkać też z oznaczeniem korpusów symbolem CEE4 – np. NEXC3KB.CEE4 – oznacza on region sprzedaży, w tym przypadku: środkową europę, i jest stosowany wyłącznie opcjonalnie, czyli model NEXC3K to ten sam aparat co NEXC3KB.CEE4.

Nowy korpus prezentuje się bardzo ciekawie, pod kilkoma względami (przede wszystkim: matryca) bije nawet swoją alternatywę z odrobinę wyższej półki – NEXa 5. Wiele osób z niecierpliwością pewnie czeka teraz na następcę tego korpusu, ale zgodnie z wszystkimi znakami na niebie i ziemi – następny korpus z rodziny NEX ukaże się dopiero 07.07.2011. Być może będzie to NEX-7, czyli pół-profesjonalny korpus z wbudowanym wizjerem? Czas pokaże. Co jest najbardziej pewne to zbliżająca się premiera obiektywu Zeiss 24mm f/1.7 pod bagnet E która też ma nastąpić magicznego 7mego lipca.

A póki co Sony zaprezentował obiektyw Sony E 30mm f/3.5 Macro – i tutaj właśnie pozwolę sobie na chwilę narzekań. Po pierwsze jest to obiektyw makro o ogniskowej 30mm – te dwie rzeczy się wykluczają. Dlaczego? Przy takiej ogniskowej makro 1:1 uzyskujemy dopiero przy 2,5cm – wbrew zachwytom Sony nad tą kwestią: nie ma w tym nic dobrego. Przy takiej odległości nie dość, że  wszystkie żywe stworzenia uciekają gdzie pieprz rośnie to jeszcze zasłaniamy sobie całe światło samym obiektywem… a skoro przy tym jesteśmy: obiektyw chociaż lekki to do małych nie należy, więc kieszonkowego zestawu do makrofotografii niestety też nie uzyskamy. Na pocieszenie pozostaje fakt, że obiektyw jest ostry już od pełnego otworu przysłony i ma wewnętrzne, ciche ogniskowanie (ustawianie ostrości), więc nie będziemy musieli ciągle pamiętać o wysuwaniu się obiektywu podczas ostrzenia.

Sony 300 f/3.5 Macro

Dane techniczne

Sony NEX C3 Karta pamięci Memory Stick PRO HG Duo

Filmy

Zobacz też


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>