Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Sony Alpha 99 – co szykuje Sony w nowej pełnej klatce?

zobacz też nowy artykułPremiera Sony A99

Wyciekły pierwsze informacje o nowej pełnoklatkowej lustrzance Sony. Ma być to aparat SLT przeznaczony do reporterki w cenie Canona mk III. Sercem aparatu ma być nowa, 24 MPx pełnoklatkowa matryca CMOS z możliwością nagrywania video. Zakres czułości ISO ma sięgać od ISO 50 do ISO 25 600 (rozszerzane do 106 400). System AF zostanie oparty na 102 (!!!) czujnikach krzyżowych. Nowa Alpha ma posiadać także zupełnie nowy wizjer wykonany w technologii OLED o rozdzielczości 3 milionów pikseli (trzy razy więcej niż ma i tak już rewelacyjny wizjer A77!)

Myślę, że naprawdę decydującym czynnikiem o sukcesie tego aparatu będzie kwestia czułości, a co za tym idzie: obranej grupy docelowej. Jeśli A99 da obraz lepszy od Nikona D800 (z 36 MPx matrycą), a przy tym zaoferuje szybkostrzelność na poziomie 12 klatek na sekundę w cenie niższej niż konkurencja (D4) to Sony może powalczyć o przyzwoitą sprzedaż nowej lustrzanki. Jeśli jednak, podobnie jak w przypadku A900 czy A850, konsumenci zrażą się do wysokich ISO to nie widzę przyszłości tego modelu w różowych barwach. Źródła plotek mówią, że należy bardziej oczekiwać ewolucji Alfy 77 niż rewolucji, jednak dobra matryca połączona z ciekawym zestawem funkcji fotograficznych może powalczyć o przyzwoite miejsce na rynku – na co gorąco liczę, większa konkurencja to zawsze więcej korzyści dla konsumentów :) .

Sony podobno nadal planuje wypuszczenie nowej flagowej lustrzanki z 36 MPx matrycą znaną wcześniej z Nikona D800. Niestety – premiera tego modelu najpewniej odbędzie się w przyszłym (2013) roku. Tym czasem Sony Alpha 99 ma mieć premierę pod koniec sierpnia 2012.

Sony Alfa 77 - nowa Sony A99 ma wykorzystać tą samą obudowę

Wraz z premierą Sony A99 mamy zobaczyć również nowe obiektywy. Wśród nich ponoć znajdzie się stałoogniskowy następca Sony 50mm f/1.4 SSM oraz… uwaga…. Carl Zeiss 50mm f/1.2! Tak, Sony jako drugi system obok Canona będzie posiadać współczesny obiektyw z autofokusem o świetle f/1.2. Oczywiście nie będzie on tani – mówi się o cenie w okolicy 6500zł, podczas gdy alternatywa Sony o świetle f/1.4 może kosztować ok. 2000zł. Do tego ponoć może dołączyć pełnoklatkowy obiektyw ultraszerokokątny (prawdopodobnie zaczynający się od 12mm) – który byłoby bardzo mile widzianym szkłem, ponieważ aktualnie w gamie obiektywów Sony nie ma takiego obiektywu – dostępna jest jednak bardzo dobra Sigma 12-24mm f/3.5-5.6.


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>