Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Sony A57 – opis, specyfikacja, testy

13 Marca Sony zaprezentowało korpus będący następcą Alfy 55. Nowa Alfa charakteryzuje się większym, bardziej ergonomicznym korpusem niż jej poprzedniczka, nawiązując do linii wyznaczonej przez Alfę 65 oraz rozwiązuje kilka problemów które zgłaszali właściciele jej poprzednika, wśród których chyba najważniejszym jest czas działania na jednym ładowaniu baterii.

Skocz do: Specyfikacja, Sony A65  vs Sony A57, Filmy, Do pobrania, Testy

Sony Alpha A57

Nowy aparat SLT Sony przede wszystkim zdumiewa szybkostrzelnością – 12 klatek na sekundę to praktycznie 3 razy szybciej niż w jakimkolwiek aparacie konkurencji w podobnej cenie. Co prawda aparat uzyskuje taką zawrotną szybkość tylko w trybie JPG i to przy włączonym cyfrowym tele-zoomie (x1.4), ale nawet przy robieniu zdjęć seryjnych w RAW nowa Alpha pozostaje bezkonkurencyjna oferując szybkość 10 klatek na sekundę. Jednocześnie oferuje jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy sensor na rynku: 16 MPx matrycę Sony znaną z Alfy 580, 55, czy Nikona D7000. W ciągu roku od premiery Sony popracowało odrobinę nad oprogramowaniem, więc kupujący α57 może cieszyć się lepszą jakością obrazu od poprzedniczki zarówno robiąc zdjęcia JPG jak i RAW. Dzięki mniej upakowanej matrycy nowa Alfa oferuje również odrobinę lepszą jakość obrazu na najwyższych czułościach niż Alfa 65, choć mniejsza liczba megapikseli sprawia, że na najniższych czułościach zobaczymy mniej szczegółów niż w przypadku 24 MPx matrycy.

Sony wyciągnęło lekcję z pierwszej generacji Alf w kilku względach. Przede wszystkim mamy kwestię video – według wstępnych testów wykonanych przez pierwszych użytkowników nowa Alfa w temperaturze pokojowej potrafi nagrać ponad półtora godzinny klip Full HD na jednym ładowaniu baterii z włączoną stabilizacją, co jest bez wątpienia świetnym wynikiem po niewielkiej pojemności baterii A55 i wyłączaniem się aparatu po nagrzaniu matrycy. Dodatkowym atutem jest dopracowane lustro które teraz nie ma skłonności do zostawiania duszków (problem ten udało się wyeliminować w A77/65).

Sony oczywiście i tym razem nie zapomniało o dorzuceniu kolejnych elektronicznych bajerów. Chyba największą nowością jest cyfrowy zoom, znany wcześniej z kompaktów – oferuje lepszą jakość obrazu niż powiększanie w Photoshopie czy większości innych programów do obróbki grafiki (zazwyczaj odbywa się to przy pomocy interpolacji dwusześciennej), więc w praktyce może spokojnie konkurować z tanimi telekonwerterami. Ale oczywiście trzeba mieć na pamięci, że funkcja ta dostępna jest tylko dla plików JPG. Drugą nowinką jest automatyczne wycinanie zdjęć portretowych – nowa opcja jest swoistym eksperymentem ponieważ jeszcze nie znalazła się wcześniej w żadnym aparacie, czy to Sony czy konkurencji. Pozwala na robienie lepszych zdjęć portretowych przez początkujących fotografów – algorytm stara się dopasować zdjęcie do znanych typów fotografii portretowych i wykadrować je według wzorca starając się dopracować kompozycję w fotografii. Pomysł ciekawy i z pewnością da sporo radości niedzielnym fotografom.

Niestety, niższa cena aparatu jest okupiona gorszym wizjerem. Alfa 57 posiada nowy wyświetlacz o rozdzielczości identycznej z tą w Alfie 55, więc niestety dosyć daleko w tyle za Alfą 65. Różnica jest dosyć zauważalna, więc dla części osób wizjer może być czynnikiem decydującym o tym, że być może jednak warto wybrać Alfę 65 zamiast 57 – dlatego jak zawsze: gorąco zachęcam do przetestowania obu aparatów samemu przed podjęciem decyzji. Są rzeczy których żadna specyfikacja czy artykuł nie potrafi opisać. Drugą ważna różnicą jest wcześniej wspomniana matryca o mniejszej rozdzielczości.

Jeśli zaś chodzi o samo porównanie specyfikacji – zachęcam do zapoznania się z różnicami między Sony A57 a Sony A65, które obecnie są w praktycznie identycznej cenie. Niestety na dzień dzisiejszy spora część ceny A57 to “opłata za nowość”, dlatego zachęcam do cierpliwości oraz zapoznania się z testami aparatu w miarę jak będą one publikowane.

Sony A57 Autofocus

Zestawy

Oznaczenie Obiektywy w zestawie
SLY-A57K Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM (SAL-1855)
SLT-A57Y Sony DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAM (SAL-1855) i Sony DT 55-200mm f/3.5-5.6 SAM (SAL-55200)
SLT-A57M Sony DT 18-135 mm f/3.5-5.6 SAM (SAL-18135)

Specyfikacja

Różnice między Sony A65 a Sony A57

Sony SLT-A57Sony Alpha 57 Sony A65Sony Alpha 65
Rozdzielczość zdjęć:
 • rozmiar L: 4912 x 3264 (16M)
 • rozmiar M: 3568 x 2368 (8,4M)
 • rozmiar S: 2448 x 1624 (4M)
 • rozmiar L: 6000 x 4000 (24M)
 • rozmiar M: 4240 x 2843 (12M)
 • rozmiar S: 3008 x 2000 (6M)
Kompensacja ekspozycji 3 EV 5 EV
Braketing balansu bieli 3 klatki (wysoki/niski do wyboru) Nie
Zdjęcia w serii Priorytet szybkości: Maximum 12 klatek na sekundę Priorytet szybkości: Maximum 10 klatek na sekundę
Ilość zdjęć na jednym ładowaniu 550 zdjęć z wizjerem, 560 zdjęć z wyświetlaczem LCD 510 zdjęć z wizjerem, 560 zdjęć z wyświetlaczem LCD
Cyfrowy Zoom Tak, 2x (funkcja Clear Zoom) Nie
Wizjer 1 440 000 px,
x 1.05
2 359 296 px
x 1.1
GPS Nie Tak
Wymiary 132,1 mm × 97,5 mm × 80,7 mm 132,1 mm × 97,5 mm × 80,7 mm
Waga 618g z baterią i kartą MS 543g (622g z baterią i kartą MS)

Filmy

Do pobrania

Testy


Komentarze
 1.  

  Dzień dobry Panu, chciałabym zakupić do mojej ukochanej Alphy A57 obiektyw stałoogniskowy. Czytałam Pana post o obiektywach Helios M44 i jestem zainteresowana kupnem. Zastanawiam się tylko jaki wybrać model? Który jest najlepszy? M44-2, M44-3, M44-5, a może 6,7? I jaki adapter musiałabym dokupić żeby obiektyw był kompatybilny z A54? Pozdrawiam serdecznie, mam nadzieję, że wkrótce będę mogła podzielić się zdjęciami z Alphy w tym połączeniu :)

 2.  

  *kompatybilny z A57

 3.  

  Swojego czasu napisałem dedykowany artykuł o Heliosach M44. Im wyższa cyfra tym lepszy ;) .
  Adapter to M42->Sony A (lub Minolta A – obojętnie, to jedno i to samo).
  Adapterów do bagnetu M42 jest kilka rodzajów – do lustrzanek SLT można bez problemu kupić ten najtańszy typ – bez żadnych chipów, bo Focus Peaking pozwala na swobodne ustawianie ostrości. Ja sam mam taki właśnie adapter za 30zł.

 4.  

  Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź, jako, że jestem amatorem to zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Czy muszę blokować bolec przysłony? Co to da? Starałam się znaleźć w internecie odpowiedzi na to pytanie, ale nie znalazłam nic konkretnego. Dodam, że zdecydowałam się na 44M-2 ze względu na jego bokeh, kupiłam przejściówkę M42 z AF. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź :)

 5.  

  Blokada bolca przysłony umożliwia sterowanie przysłoną – bez blokady przysłona jest zawsze otwarta, co samo w sobie nie jest tragiczne, ale traci się możliwość robienia zdjęć z większą głębią ostrości i znacznie trudniej jest robić zdjęcia w pełnym słońcu (czyli wtedy kiedy przymknęlibyśmy przysłonę aby ograniczyć ilość światła padającego na matrycę – bez tego zdjęcia mogą wychodzić prześwietlone).
  Poza tym Heliosy osiągają najlepszą ostrość w okolicy f/5.6, więc tracisz trochę z jakości zdjęć (jednocześnie zyskując płytszą głębię ostrości – czyli bardziej “rozmyte tło”)

 6.  

  Witam

  Właśnie szykuję się do zakupu tego aparatu A57 i mam parę podstawowych pytań do Pana jako fachowca w temacie a dodam że będzie to moja pierwsza lustrzanka w moim skromnym życiu :) Miałem spory dylemat nad wyborem dla mnie zadowalającej lustrzanki ponieważ jestem surowy w tych sprawach i polegałem tylko na testach opublikowanych w necie. Drążąc ten temat i zagłębiając się coraz bardziej , po 2 tygodniach zgłupiałem co wybrać z oferowanych modeli w przedziale do 4 tyś. zł. Dzisiaj jednak powoli przekonuje mnie ten Sony A57 chociaż GPS w modelu A65 bardzo mnie kusi i stąd moje pytania:
  1.Jaki lub jakie obiektywy by Pan mi polecił do modelu A57 ? Canon niestety ma bogatszą ofertę i z wyborem obiektywu z tej firmy jakoś bym se poradził ale dla Sonego jest bieda ? Lub ja po prostu o tym nie wiem do końca ?
  2. Czy model A65 jest lepszy od A57 ? Bo nie mogę się zdecydować ?:D
  3. W Canonie 600D podczas filmowania , mikrofon rejestrował słyszalne ruchy-trzaski szkła podczas dostrajania , czy w modelach Sony A57 i A65 też tak jest ?
  4. Czy mógłby Pan polecić jakieś stronki odnośnie doboru np. obiektywu do marki aparatu ?

  Dodam że będę się dopiero szkolił na wybranym modelu z tych dwóch i proszę o wyrozumiałość :D Fotki i filmy będą rodzinne i może trochę w plenerze z okazji że mieszkam w Skandynawii to jest co uwiecznić. Dlatego martwi mnie najbardziej sprawa z obiektywami :(
  I na koniec zapytam czy w tych aparatach jest polskie menu ? Bo spotkałem się gdzieś na forum że koledzy szukali polskiej instrukcji bo zakupili aparaty za granicą i mieli problemy np. z instrukcją po polsku. U mnie też jest wersja tego aparatu z oznaczeniem EU w nawiasie .
  Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź :)

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>