Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Sony nieodpłatnie udostępni specyfikację bagnetu E

Sony oficjalnie poinformowało, że od 1 kwietnia 2011 podstawowa specyfikacja bagnetu E będzie udostępniana nieodpłatnie zainteresowanym producentom obiektywów oraz adapterów.

Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Teraz praktycznie każdy producent będzie mógł bez produkować adaptery lub obiektywy ze wsparciem dodatkowych funkcji aparatu – jakich konkretnie jeszcze nie wiadomo, ale co najbardziej prawdopodobne to przekazywanie informacji do korpusu o typie, ogniskowej i przysłonie obiektywu, możliwe też, ze udostępniony zostanie opis kontroli nad przesłoną lub autofokusu. Najbardziej zaawansowane opcje, jak stabilizacja obrazu, najpewniej zostaną pod płatną licencją.

Przypomnijmy, że Sony już na targach PMA 2010 zapowiedziało chęć większej współpracy z producentami adapterów, ale tak daleko idące posunięcie z pewnością może być zaskoczeniem.

Choć z drugiej strony na targach CP+ dwie znaczące firmy ogłosiły plany wypuszczenia obiektywów pod system micro 4/3 – Carl Zeiss z ultra-drogimi obiektywami CP.2 oraz Schneider-Kreuznach – więc posunięcie Sonego można odebrać jako chęć obrony swojego systemu przed gigantem jakim jest obecnie μ4/3, jeśli tak rzeczywiście jest to w największych kłopotach wśród bezlusterkowców ląduje system NX Samsunga, ale czas pokaże jak sytuacja się rozwinie, z pewnością jest jeszcze za wcześnie aby tworzyć jakieś większe wyroki, na pewno nie  bez kompaktów z wymienną optyką Nikona które mają mieć premierę w tym roku.

Aktualnie mapa drogowa systemu NEX mówi, że w tym roku zobaczymy jeden obiektyw Carl Zeiss z bagnetem E, dwa obiektywy stałoogniskowe oraz zoom długoogniskowy.

Oprócz Zeissa swoje zainteresowanie wypuszczeniem obiektywów pod bagnet E wyraziła Sigma, Tamron oraz Cosina, producent obiektywów Voigtländer (obecnie w ofercie dla systemu μ4/3 ma obiektyw Nokton 25mm f/0.95).

NEX Magic ;)

Zobacz też


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>