Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Premiera Sony A58 – specyfikacja, testy, opis

20 lutego Sony zaprezentowało nową lustrzankę, Alpha A58 wydana po nie całych 3 kwartałach obecności A57 na rynku jest swojego rodzaju zaskoczeniem, ale pod kilkoma względami na pewno bardzo pozytywnym.

Skocz do: Specyfikacja, Filmy, Testy.

Alpha A58

Na zewnątrz nowego aparatu najbardziej rzucają się w oczy mniejsze wymiary i nowy obiektyw kitowy. Obecnie nie jestem przekonany, czy rozmiar aparatu bardziej przypominający Alfę 33 jest krokiem w dobrym kierunku, ponieważ Alfa 57 ergonomicznie była jednym z najlepszych modeli na rynku i ciężko było jej coś zarzucić, a już na pewno nie rozmiar, który zapewnił bardziej stabilnych chwyt dzięki czemu początkującym znacznie łatwiej było utrzymać aparat z dłuższymi obiektywami. Jak nowa Alfa wypadnie w praktyce dowiemy się zapewne dopiero za jakiś czas, ale osobiście nie wróżę specjalnie różowej przyszłości w tym względzie, chociaż i owszem: bardzo niewielki wymiar Alfy 37 zyskał sobie wielu zwolenników.

Nowy obiektyw to ulepszona wersja 18-55mm f/3.5-5.6 SAM. Poprawiono konstrukcję optyczną aby zwiększyć kontrast oraz zredukować efekt flary. Dodatkowo zmianie uległa część mechaniki obiektywu, tak aby był bardziej “solidnie” wykonany i lepiej się nim operowało. Niestety nie wiadomo, czy Sony zdecydowało się zastosować cichą odmianę silnika SAM znaną z obiektywu 18-135mm. Co ciekawe: mamy tutaj najszybsze wypuszczenie “następcy” obiektywu w historii Sony – poprzednik ukazał się zaledwie półtora roku temu.

Zmianie uległa także gorąca stopka. W nowych modelach Sony zdecydowało się na zastosowanie stopki ISO 518 zamiast standardowej stopki w systemie Alpha – iISO. Pociąga to za sobą dosyć nieprzyjemne konsekwencje: obecnie z nowym aparatem w pełni kompatybilne są tylko trzy lampy błyskowe: profesjonalna HVL-F60M, miniaturowa HVL-F20M oraz lampa pierścieniowa HVL-RL1. Dostęp do pełnej gamy lamp błyskowych Sony oraz Minolty można uzyskać przez odpowiedni adapter który jednak, o ile mi wiadomo, nie będzie standardowo dodawany do aparatu. Jednak w trybie bezprzewodowym można wyzwalać starsze lampy bez ograniczeń, co powinno ułatwić pracę w studiu i na całe szczęście nie zmusi fotografów do natychmiastowej wymiany całego osprzętu.

Sony SLT-A58 Bagnet

Sercem nowego aparatu jest zupełnie nowa matryca 20,1 MPx CMOS produkcji Sony. Firma obiecuje przede wszystkim zwiększoną dynamikę obrazu, ale też poprawę pracy na wyższych czułościach – i owszem, po pierwszych zdjęciach próbnych widać, że Sony Alpha 58 przebija standardy poprzednika oferując wyższą rozdzielczość bez utraty szczegółów w wycinkach oglądanych przy 100% powiększeniu. Więc zapowiada się wejście pełną parą nowej generacji matryc, które najpewniej zagoszczą w późniejszych aparatach z bagnetem A (wliczając w to zapowiadanego na drugą połowę 2013 następcę A77), NEXach, a docelowo i aparatach Pentaxa oraz Nikona. Część pogłosek donosi, że niniejsza matryca ma także zagościć w kompakcie RX10 który miał być pomostem między RX100 z 1? matrycą, a pełnoklatkowym RX1.

W oczy rzuca się także czarny kolor bagnetu nowej Alfy, coś niespotykanego do tej pory w lustrzankach Sony.  Projekt nowej Alfy skupił się na maksymalnym ograniczeniu wagi, co przełożyło się na zastosowanie plastikowego bagnetu. Dzięki temu Alpha 58 waży około 492g., mniej niż miniaturowa Alpha A37, jednocześnie nie mając takich problemów z ergonomią jak swój mniejszy kuzyn. Poniżej możecie zobaczyć porównanie wymiarów modeli SLT A37, A58 oraz A57:

Sony A37, A58, A57 porównanie rozmiarów

Nowy model niestety nie jest bez wad. Zmniejszono rozdzielczość tylnego wyświetlacza LCD do 460 tyś pikseli, stawiając go teraz pomiędzy tym w A37 (230tyś px), a tym z A57 (921 tyś px). Zmodyfikowano też sposób mocowania wyświetlacza i pomimo tego, że ta kwestia jest dosyć subiektywna ja raczej zaznaczyłbym to jako wadę względem Alfy 57. Wraz ze wzrostem rozdzielczością spadła także ilość klatek na sekundę – Sony jednak nie zdecydowało się zastosowanie wydajniejszego procesora i zamiast 10 klatek w pełnej rozdzielczości aparat ma oferować 5 klatek, co i tak stawia go na czele konkurencji w podobnym zakresie cenowym.

Aparat ma wejść do sprzedaży w kwietniu, dokładnej ceny niestety jeszcze nie znamy, ale ma być usytuowana pomiędzy premierową ceną Alfy 37, a ceną Alfy 57, więc nowy model może być bardzo konkurencyjnym aparatem na rynku będąc jednym z bardzo niewielu przykładów w ostatnich 2 latach gdzie zaprezentowano następcę o niższej sugerowanej cenie detalicznej.

Specyfikacja

Alpha A58 tył

Filmy

Testy


Komentarze
 1.  

  Siema,
  Czy według cb jest sens kupować tą lustrzankę czy może coś innego ?

 2.  

  Mam pytanie co do bagnetu w tym aparacie.
  czy bagnet cały jest plastikowy czy plastikowy jest tylko ten pierścień na wierzchu, a ząbki o które zahacza się obiektyw są metalowe ?

  z góry dziękuję za odpowiedź

  pozdrawiam

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>