Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Sony A65 – opis, specyfikacja, testy

Alpha 65 jest młodszym bratem Alfy 77, zaprezentowana jednocześnie z nią mierzy w odrobinę niższą półkę, choć nadal zaskakuje rozmachem funkcji i nie ma tak wielu różnic między obydwoma aparatami jak można by się spodziewać.

Sony SLT A65

Premiera dwóch korpusów jednocześnie zazwyczaj w przypadku systemu Alpha oznacza bliźniacze kopie o innej matrycy i ewentualnie “dodatkach” pokroju mniejszej szybkostrzelności. W przypadku Alfy 65 sytuacja jest jednak znacznie ciekawsza. Przede wszystkim różnica w cenie przemawia mocno na korzyść A65. 900 USD za samo body to aż 500 USD mniej niż koszt Alfy 77, a więc naprawdę duża różnica, praktycznie plasująca A65 w innym segmencie rynku niż A77. O ile jej większy brat konkuruje z Canonem 7D, to ta Alfa jest konkurentem dla Canona 600D.

Sony A65 oferuje też znacznie mniejszy i lżejszy korpus o odrobinę innej stylistyce – różnice widoczne są szczególnie z tyłu korpusu który ergonomią i wyglądem znacznie bardziej przypomina Alfę 55. Pod względem specyfikacji technicznej jest kilka znaczących różnic, ale matryca pozostaje ta sama co w A77. Od praktycznej strony chyba największą jest układ AF z tylko trzema czujnikami krzyżowymi, co może sprawiać problemy przy zdjęciach w orientacji portretowej kiedy chcemy użyć czujników z boku kadru (polecam objaśnienie czym są czujniki krzyżowe i liniowe?). Brak lampy wspomagającej AF też będzie problemem przy zdjęciach z AF w słabym świetle, szczerze mówiąc sam jestem bardzo zaskoczony, że aparat w tym progu cenowym nie ma takiej standardowej funkcjonalności. Pozostałe funkcje to już raczej kwestia uznania – niektórzy bez problemu będą mogli bez nich żyć, dla innych będzie to spora różnica. Każdy musi podjąć decyzję samemu, czy opłaca się dopłacić różnicę do Alfy 77. Wszystkie różnice możecie zobaczyć wyszczególnione w porównaniu A77 vs A65.

Sony A65

Pierwsze wrażenia Sony Alpha 65

Z praktycznego punktu widzenia nowa Alfa z pewnością zaskakuje mrowiem funkcji.  Wersją przedprodukcyjną nowego aparatu miałem szansę pobawić się mniej-więcej godzinę, ale czuję, że nawet nie drasnąłem powierzchni jeśli chodzi o dostępne funkcjonalności. Nie jest to korpus tradycyjny, w praktycznie każdym względzie zdumiewa swoją nowoczesnością i ilością upakowanych narzędzi w swoim względnie niepozornym korpusie (w faktycznym użytkowaniu sprawia wrażenie bliższe Alfie 550 niż A77).

Wizjer, czyli chyba najważniejsza i najczęściej kwestionowana część lustrzanek SLT, jest zauważalnie lepszy od tego z Alfy 55, o ile w starym modelu dało się dostrzec brak anty-aliasingu przy bardziej skomplikowanych wzorach, to tutaj obraz jest czysty i ostry. Czy można go porównać do wizjera optycznego? Miałem okazję zrobić bezpośrednie porównanie między A55, A65 a klasyczną Alfą 700 z wizjerem pryzmatycznym i myślę, że EVF w Alfie 65 (oraz 77 i NEXie 7 który ma ten sam wizjer) nie daje takiego obrazu co dobry wizjer optyczny, ale kwestią jest bardziej to, że wizjer jest inny niż  lepszy lub gorszy od optycznego. Na pewno jest większy, bez porównania lepiej oddaje to co widzi matryca, szczególnie dobrą funkcją jest podgląd video podczas filmowania oraz podgląd obrazu w ciemnościach – pierwsza opcja pozwala na bez porównania bardziej naturalne filmowanie i większy komfort, podczas gdy druga możliwość, mimo widocznych szumów w wizjerze spowodowanych podwyższoną czułością, pozwala na swobodne kadrowanie i ustawianie ostrości w warunkach nieosiągalnych dla posiadacza jakiejkolwiek tradycyjnej lustrzanki.  Ale mimo wszystko wrażenie obcowania z wizjerem elektronicznym dalej pozostaje i o ile po dłuższej chwili człowiek całkiem o tym zapomina to jednak ten moment zawsze jest. Jeśli chodzi o mnie to ilość zalet wizjera w A65 przebija tą wadę z wielką nawiązką, ale mimo wszystko gorąco zachęcam do przetestowania aparatu samemu przez dłuższą chwilę.

Bez wątpienia na uznanie nowy korpus zasługuje dzięki systemowi AF który nie dość, że może śledzić obiekty i twarze to jeszcze jest bardzo czuły i szybki. Miałem okazję przetestować korpus przy sztucznym świetle z obiektywem wyposażonym w silnik SAM oraz przedprodukcyjnym Sony 16-50 f/2.8 i ustawianie ostrości było błyskawiczne, bez żadnego polowania czy problemów ze złapaniem obiektu – dociśnięcie spustu do połowy i ostrość od razu była ustawiana, nawet na bardzo mało kontrastowych obiektach. W warunkach przy których korpusy sprzed dwóch generacji miałyby problem Alfa 65 radziła sobie bezbłędnie.

Sony A65 Tył

Największe wady A65 sprowadzają się do dwóch punktów. Niestety, ale jak mi powiedziano do tego korpusu nie ma i nie będzie uchwytu pionowego, co było dla mnie dość szokującą informacją zważywszy na przedział cenowy w jakim można kupić korpus, oraz fakt, że grip do spokrewnionej Alfy 77 jest niesamowicie komfortowy i pracuje się z nim jak z integralną częścią świetnie zaprojektowanego zestawu. Drugi problem, już bardziej praktyczny, to wspomniany brak lampy wspomagającej AF która też występuje w większości konkurencyjnych korpusów za tą kwotę, a Sony z jakiegoś powodu zrezygnowało z tej opcji podczas gdy nawet malutki NEX 5N ma lampkę. Za ewentualną trzecią  dużą wadę można by uznać brak tylnego pokrętła, ale to już kwestia gustu, większość ludzi kupujących A65 najpewniej do tej pory pracowała z korpusem posiadającym tylko jedno pokrętło, można sobie spokojnie radzić i przy takim układzie.

Jeśli ktoś ma dylemat czy wybrać A65 czy 77 to bez najmniejszego wahania powiedziałbym, że A77 będzie lepszym wyborem – jest większym, bardziej komfortowym korpusem z dziesiątek przyczyn lepiej mi się z nim pracowało. Ale czy warto kupić A65? Moim zdaniem tak, bo nawet wczesny przedprodukcyjny egzemplarz który miałem w ręku zachwycał rozmachem funkcji i możliwościami będąc aparatem gotowym praktycznie na każdą ewentualność. Na pewno problemem będzie zestaw kitowy – obiektyw 18-55 f/35-5.6 SAM z którym będzie sprzedawana Alfa 65 poza samym centrum kadru może nie dać rady 24 MPx rozdzielczości, ale przy podpięciu obiektywu stałoogniskowego taka matryca otwiera możliwości niedostępne innym korpusom APS-C choćby w samej kwestii kadrowania. Dlatego zachęcam do rozważenia Alfy 65 i zaopatrzenia się w dobre obiektywy, bo jak głosi stare, mądre przysłowie: dobra optyka jest czymś co się nigdy nie starzeje.

Oczywiście tutaj nawet nie poruszyłem fragmentu możliwości i cech tego korpusu, dlatego jeśli macie jakieś pytania to zachęcam do wpisywania komentarzy – w miarę możliwości i wiedzy odpowiem na wszystkie. Zdjęć przykładowych nie zamieszczam ponieważ nie uważam fotografii z egzemplarzy przedprodukcyjnych za cokolwiek o wartości merytorycznej. Alfa 65 trafi do sklepów w październiku 2011.

Sony A65 z góry

Specyfikacja

Nowa Alfa początkowo miała trafić do sprzedaży w okolicach połowy listopada 2011, jednak z powodu powodzi w Tajlandii termin został przełożony bez podania konkretnego terminu. Plotki mówią o początku grudnia, jednak nie wiadomo kiedy aparat miałby trafić na półki w Polsce. Będzie dostępna w trzech wariantach: Samo body (SLT-A65V), body + obiektyw 18-55mm f/3.5-5.6 SAM (SLT-A65VK) oraz body + obiektyw 18-55 i 55-200 SAM (SLT-A65VY).

Różnice między Sony A77 a Sony A65

Sony A65Sony Alpha 65 Sony Alpha 77 ujęcie z perspektywySony Alpha 77
Zakres czułości ISO 100 – 16 000
AUTO ISO 100-1600
ISO 50 – 16 000
AUTO ISO regulowane
Układ AF 15 punktów z 3 czujnikami krzyżowymi
Brak mikroregulacji
19 punktów z 11 czujnikami krzyżowymi
Mikroregulcja AF
Szybkość migawki 1/4000 – 30sec, Bulb 1/8000 – 30sec, Bulb
Braketing ekspozycji Skok 1/3 lub 2/3 EV, 3 klatki Skok 1/3 – 3 EV, 3 lub 5 klatek
Zdjęcia w serii Priorytet szybkości: Maximum 10 klatek na sekundę, bez przerw: ok. 18 JPGów, 13 RAWów, 11 zestawów RAW+JPG
Standardowy: Hi: Maximum 8 klatek na sekundę (18 JPGów, 13 RAWów, 11 zestawów RAW+JPG) / Lo: Maximum 3 klatki na sekundę
Priorytet szybkości: Maximum 12 klatek na sekundę, bez przerw: ok. 17 JPGów, 13 RAWów, 11 zestawów RAW+JPG
Standardowy: Hi: Maximum 8 klatek na sekundę (18 JPGów, 13 RAWów, 11 zestawów RAW+JPG) / Lo: Maximum 3 klatki na sekundę
Ilość zdjęć na jednym ładowaniu 510 zdjęć z wizjerem, 560 zdjęć z wyświetlaczem LCD 470 zdjęć z wizjerem, 530 zdjęć z wyświetlaczem LCD
Lampa błyskowa Liczba przewodnia GN10, kąt błysku do ekwiwalentu 18mm obiektywu Liczba przewodnia GN12, kąt błysku do ekwiwalentu 16mm obiektywu
Lampa wspomagania AF Nie Tak
Górny wyświetlacz LCD Nie Tak
Gniazdo synchronizacji lampy błyskowej Nie Tak
Opcjonalny uchwyt pionowy (grip) Nie Tak
Mocowanie wyświetlacza Obracany w dwóch osiach
(podobny do A55)
Obracany w 3 osiach
(nowy typ)
Body Plastikowe, bez uszczelnień Magnezowe z uszczelnieniami
Wymiary 132.1 mm × 97.5 mm × 80.7 mm 142.6 mm × 104.0 mm × 80.9 mm
Waga 543g (622g z baterią i kartą MS) 653g (732g z baterią i kartą MS)

Wersje Firmware

1.02 Firmware pierwszych serii lustrzanek w sprzedaży.
Poprzednie wersje Firmware trafiały wyłącznie do egzemplarzy przedprodukcyjnych.
1.03 Poprawiono czas przejścia z EVF do LV oraz reakcję aparatu na kontrolki.
Poprawiono czas wyłączania aparatu
Poprawiono błąd powodujący pojawianie się bandingu kolorów przy końcówkach nagrań video.
Dodano wsparcie lampy błyskowej HVL-MT24AM
1.04 Poprawiono czas włączania i wyłączania aparatu.
Poprawiono jakość zdjęć.
Poprawiono czas życia na baterii.
Przyśpieszono reakcję aparatu na kontrolki.
Dodano automatyczną korekcję optyki dla obiektywów SAL1680Z oraz SAL16105.
1.05 Kolejna poprawka do reakcji aparatu na kontrolki.
Przyśpieszono czas ładowania zdjęć przy przeglądaniu (włączając w to podgląd zdjęcia po wykonaniu).
Usprawniono celność AF w scenach o dużym kontraście.
Usprawniono pracę AF z obiektywami SAL500F40G oraz SAL300F40G.
Dodano automatyczną korekcję optyki dla obiektywów: SAL24F20Z, SAL85F14Z, SAL135F18Z, SAL70300G, SAL35F18 oraz SAL50F18

Filmy

Do pobrania

Testy


Komentarze
 1.  

  Zastanawiam się czemu takim rarytasem w systemie sony, jest wbudowana w aparat dioda wspomagająca AF i czemu nie może być dodawana nawet w najniższych klasach lustrzanek. I druga sprawa.. jak uruchomić szybki tryb 12kl/sek? Widzę, że jest do wyboru jako specjalny “program” na pokrętle. Czyli to oznacza tryb Auto z szybkim trybem seryjnym, tak? Mnie interesuje największa prędkość seryjna ale w pełnym trybie MANUAL. Czy Alfa77 oferuje cos takiego?

 2.  

  Co do diody wspomagającej AF – bardzo dobre pytanie. Nie mam pojęcia dlaczego taką “strategię” stosuje Sony kiedy Pentax, Canon i Nikon oferują to w standardzie przy praktycznie każdym modelu.

  Nawet jeśli czujniki podwójnie krzyżowe w lustrzankach Sony mają większą czułość niż te w aparatach konkurencji – w niczym to nie pomaga kiedy próbujesz ustawić ostrość na bardziej jednolity materiał przy słabym świetle, a błyskanie lampą jest… trochę mało optymalnym rozwiązaniem, nawet kiedy przyjmiemy, że działa. No ale powiedzmy, że jakimś usprawiedliwieniem może być sensowne obniżenie kosztów.

  Tryb seryjny 12 FPS w A77 czy 10 FPS w A65 działa przy zablokowanej ekspozycji. To nie jest pełny automat (co może być sporym problemem jeśli śledzi się ruch jakiegoś przedmiotu i przechodzi on np. ze słońca w cień).

  Jeśli chcesz mieć pomiar ekspozycji między klatkami, czy skorzystać z pełnego automatu to musisz przełączyć się na tradycyjny tryb seryjny – w tabelce widnieje jako “Standardowy” Hi/Lo. W obu aparatach masz wtedy dostęp do szybkości 8 FPS lub 3 FPS. Całość działa podobnie do Alfy 55 więc możesz poszukać opisu jak ta funkcja działa w tamtym aparacie :) Ale nie jest to równie funkcjonalny tryb seryjny co w Canonie 1D.

 3.  

  Witam. Jestem na etapie rozpoznania rynku aparatów przed zakupem odpowiedniego dla siebie. Jeśli chodzi o przeznaczenie, to chciałbym fotografować przyrodę (to najważniejsze przeznaczenie) no i jak każdy typową domową fotografie rodzinną. wybór już padł na SONY. Rozważam kupno między A 580, A 55 i A 65. Najbardziej zależało by mi na jakości zdjęć. CZytałem już opis i odpowiedzi na pytania odnośnie A33 i A55. Jakoś tak na chłopski rozum nie dociera do mnie jak to jest ze światłem którego mniej o 1/3 dociera do matrycy, i jak to się ma w A 65 jeśli chodzi o jakość zdjęć. Proszę o pomoc który z tych aparatów wybrać. Z góry dziękuję.

 4.  

  Aktualnie ciężko jest cokolwiek powiedzieć o jakości zdjęć Alfy 65. Niestety ale wszystkie fotografie jakie można zobaczyć z nowej 24 MPx matrycy pochodzą z egzemplarzy przedprodukcyjnych i nie sposób używać ich do osądzania czegokolwiek, czy to pozytywnie czy negatywnie – podobny problem zresztą był z matrycą używaną w A55 i A580 gdzie zdjęcia z prototypów nic nie mówiły o tym, że ostatecznie okazała się to najlepsza matryca na rynku.

  Dlatego jeśli rozważa Pan zakup A65 to gorąco zachęcałbym to wstrzymania się przed zamówieniem, odczekania do pierwszych kilku testów i porównania różnych opinii na temat jakości zdjęć już na chłodno z więcej niż jednego źródła.

  Co do lustra w aparatach SLT: odbiera ono około 1/3 EV światła, czyli trochę mniej niż 1/3. Dlatego w jakimś sensie aparat zawsze będzie trochę z tyłu za klasyczną lustrzanką, ale ja osobiście wyznaję zasadę 1/2 EV – jeśli różnica w jakości obrazu na czułościach które nas interesują nie przekracza 1/2 EV to jest ona wyłącznie wywodem matematycznym i niczym czym należy sobie zawracać głowę. :) W każdym wypadku Alfa 55 nawet z lustrem przesłaniającym część światła osiąga lepsze wyniki niż alternatywne lustrzanki Canona, więc ten fakt chyba w zupełności wystarczy jako solidna rekomendacja.

  Większym dylematem będzie wizjer – coś co trzeba sprawdzić organoleptycznie, bo jest to sprawa wybitnie indywidualna. Dla niektórych wizjer elektroniczny, szczególnie ten z A65 jest fenomenalny ze wszystkimi swoimi zaletami (typu podgląd balansu bieli, wizjer w trakcie filmowania, czy rozjaśnianie obrazu przy braku światła), dla innych nawet mniejszy, ale optyczny wizjer jest jedynym akceptowalnym rozwiązaniem. Naprawdę warto przed wydaniem tych kilku tysięcy wybrać się do sklepu pomacać sprzęt i popatrzeć przez wizjer działającego aparatu, bo tutaj nie ma zależności między umiejętnościami, a raczej własnymi preferencjami.

  Jeśli chodzi o mnie to najpewniej bym się pokusił na A65, choć A77 też bardzo nęci, ale niestety to już jest zbyt wysoka półka cenowa jak dla mnie kiedy fotografia jest tylko moim hobby :)

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>