Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Premiera Sony A99 – opis, specyfikacja, testy

Sony zaprezentowało nową, reporterską lustrzankę pełnoklatkową – Sony A99. Model zaprezentowany 12 września 2012 wyróżnia się podwójnym systemem AF (czujniki zarówno na matrycy jak i w standardowym module AF), najmniejszą wagą wśród lustrzanek pełnoklatkowych w dniu premiery, wychylnym ekranem LCD oraz zaawansowanym wsparciem dla nagrywania video. Dostawy mają zacząć się 23 października, a aparat ma być dostępny w cenie 12899 zł (2999$ w Stanach Zjednoczonych).

Sony A99

Sony Alpha 99 jest pierwszym pełnoklatkowym aparatem SLT od Sony i trzecią pełnoklatkową lustrzanką wyczekiwaną od dłuższego czasu, więc dla wielu fotografów będzie to naturalna ewolucja bardzo udanej i nadal chwalonej Alfy 900. Sercem aparatu jest zupełnie nowa matryca 24,3 MPx o zakresie czułości od ISO 50 do 25 600. Dzięki elektronicznej pierwszej kurtynie migawki znanej choćby z Alfy 77 skrócono czas między wciśnięciem spustu migawki, a wykonaniem zdjęcia, co może ułatwić pracę w krytycznych warunkach, kiedy różnica setnych części sekundy może zadecydować o udanym zdjęciu. Dodatkową ciekawostką jest wprowadzenie zupełnie nowego, wielosegmentowego filtra dolnoprzepustowego który powinien pozwolić na uchwycenie większej ilości szczegółów bez martwienia się o efekty mory. Sony także zastosowało 14 bitowy przetwornik RAW dzięki któremu będzie można jeszcze łatwiej wyciągać szczegóły ze świateł, czy cieni bez utraty barw. Na praktyczne efekty zastosowania tych technologii oczywiście trzeba będzie poczekać do praktycznych testów.

Sony A99 - matryca

Nowością jest również system AF. Sony wprowadziło do świata fotografii zupełną nowość: System AF oparty o czujniki detekcji fazy zarówno w oddzielnym module jak i na samej matrycy aparatu. Całość kryje się pod marketingową nazwą “Dual AF” i pozwala na bardziej zaawansowane śledzenie obiektów. W standardowej lustrzance kiedy tylko obiekt “uciekał” z pól AF aparat nadal starała się śledzić jego kształt, jednak AF w praktyce nie działał – w A99 punkty AF kryją spory obszar klatki, więc nawet jeśli obiekt ucieka z zakresu głównych pól AF – nadal możliwe jest jego śledzenie.

Nowy system AF pozwolił także na stworzenie nowego trybu AF o nazwie Depth. AF-D śledzi obiekty na zdefiniowanym zakresie odległości. Działa podobnie do limitera wbudowanego w obiektyw – dzięki temu aparat nie będzie próbował przeostrzać na obiekty zbyt blisko, lub zbyt daleko kadru co może ratować wiele ujęć w panoramowaniu, ale także znajdzie zastosowanie przy filmowaniu video, gdzie będzie można pewniej zdać się na automatyczne ustawianie ostrości. Niestety jednak – funkcja działa tylko z ograniczoną liczbą obiektywów (głównie reporterskie szkła, z wyjątkiem optyki Minolty), choć Sony obiecuje dodawanie nowych obiektywów do bazy w aktualizacjach oprogramowania.

Sony Alpha A900

Alpha 99 posiada magnezowe, uszczelniane body, co w połączeniu z uszczelnianymi obiektywami, gripem oraz uszczelnianą lampą błyskową może stanowić idealną kombinację do fotografii w deszczu, czy pyle. Aparat jest także pierwszym korpusem pełnoklatkowym wyposażonym w uchylany w trzech osiach wyświetlacz LCD który pozwala na nagrywanie klipów z podglądem video i robienie zdjęć w prawie dowolnym kierunku, wliczając w to ustawienie dla narcyzów: z wyświetlaczem ustawionym nad aparatem, w stronę fotografowanego. Oczywiście, z racji tego, że jest to aparat SLT nie ma żadnej różnicy w funkcjonalności aparatu przy użyciu wizjera lub wyświetlacza – mamy tak samo dobry autofokus, tak samo funkcjonalny interfejs, podgląd kadru, oraz wszystkie inne funkcje.

Magnezowe body Sony A99

Bezpośrednią konkurencją dla Sony A99 jest Canon 5D MkIII – lustrzanka z 22MPx matrycą znaną ze starszych modeli Canona, aparat który zyskał sporą popularność dzięki video. I Sony właśnie uderza w segment video ze swoim nowym aparatem tworząc kompletny system. Sam korpus oferuje trzy bardzo ważne cechy dla videofotografów: Wejście mikrofonu oraz wyjście słuchawek, kontrolę nad poziomami dźwięku, oraz wyjście HDMI z nieskompresowanym strumieniem video 4:2:2. Dodatkowo aparat oferuje pełny autofokus z detekcją fazy podczas filmowania w trybach Auto oraz P. Opcje AF obejmują między innymi regulację szybkości (dwa ustawienia) oraz wspomniany tryb AF-D dzięki któremu można śledzić poruszające się obiekty bez obaw o przeskakiwanie autofokusa na obiekty na pierwszym planie. Lustrzanki SLT są obecnie jedynymi aparatami w których można polegać na autofokusie podczas filmowania – detekcja fazy sprawia, że AF potrafi spokojnie śledzić poruszające się obiekty, oraz nie ma przeostrzania za obiekt jak w przypadku detekcji kontrastu. Bardzo ważną i przydatną cechą jest również wbudowany elektroniczny wizjer jaki stosuje się choćby w profesjonalnych kamerach video – w połączeniu z histogramem na żywo, oznaczaniem obiektów na które ustawiona jest ostrość (Focus Peaking), czy obsługą wszystkich funkcji bez odrywania oka od wizjera może się okazać nieocenionym narzędziem dla osób filmujących bardziej na poważnie. No i co ważne – nie ma potrzeby kupowania wielkich, doklejanych nakładek na tylny wyświetlacz LCD imitujących możliwości EVF (tak zwanych digifinder’ów). Dodatkowo wychylny wyświetlacz LCD daje wolność porównywalną z zewnętrznym monitorem LCD. Na przykład możemy ustawić go nad aparatem i nadal mieć kontrolę nad filmowanym materiałem nawet jeśli aparat porusza się po szynach kilka centymetrów od ziemi. Doszło do tego kilka smaczków, jak choćby bezgłośna kontrolka z przodu aparatu, tryby nagrywania niezależne od strefy w której kupiono aparat (także każdy ma dostęp do trybu 24p, czy 50i), możliwość skorzystania z cyfrowego zoomu podczas nagrywania video (bez większego wpływu na jakość obrazu – aparat wybiera coraz mniejszy obszar matrycy z którego zgrywany jest obraz aż do mapowania 1:1px) czy nieprzerwane nagrywanie z automatycznym przełączaniem między kartami pamięci podobnie jak i automatyczne przełączanie baterii bez wpływu na nagrany materiał (w zestawie z gripem pozwalającym na zastosowanie 3 akumulatorów jednocześnie).

Sony poszerzyło także swój zestaw akcesoriów do filmowania:

Nowy moduł XLR-K1M z liniowym wyjściem XLR pozwala na nagrywanie wysokiej jakości dźwięku z wykorzystaniem profesjonalnych, przemysłowych mikrofonów Sony oraz zaawansowaną, manualną kontrolę dźwięku osobno dla każdego z kanałów. Dodatkowo moduł wyposażono w uchwyt dla mikrofonu oraz nową gorącą stopkę.

Wyszły także dwie nowe lampy błyskowe. HVL-F60M posiada wbudowane super-jasne diody LED oraz wysuwany dyfuzor, dzięki czemu można z niej korzystać do doświetlania filmów video. Sony wprowadza także pierścieniową lampę HVL-RL1 zapewniającą ciągłe światło czterokrotnie mocniejsze niż u poprzednika, co może być bardzo przydatne przy ujęciach w których zależy nam na równym oświetleniu i braku ostrych cieni.

Sony zaprezentowało także nowy pilot zdalnego sterowania RMT-DSLR2 pozwalający na podstawową kontrolę nad nagrywaniem video (pilot ma być także kompatybilny z nowszymi lustrzankami SLT).

Akcesoria Sony A99

Specyfikacja

Sony A99 i Carl Zeiss 24-70mm f/2.8

Film

Do pobrania

Testy

Wyświetlacz LCD na Sony A99


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>