Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Zbliżamy się do premiery Sony A99

zobacz też nowy artykułPremiera Sony A99

Wielkimi krokami zbliżamy się do premiery Sony A99, następcy pierwszej pełnoklatkowej lustrzanki Sony. W tym miejscu postaram się podsumować wszystkie informacje odnośnie nowego modelu oraz obiektywów które mamy zobaczyć przed Photokiną – artykuł będzie aktualizowany w miarę ukazywania się coraz to nowszych plotek, spekulacji i przecieków.

Kiedy premiera Sony A99?

Nowy aparat ma zostać zaprezentowany na targach Photokina w Kolonii, podczas gdy oficjalna premiera ma odbyć się 12 września 2012. Sony pierwszą konferencję ma już 29 sierpnia, jednak czego możemy się spodziewać to nowe aparaty kompaktowe, lub premiery NEXów.

Specyfikacja Sony A99

Nowa gorąca stopka SonyJak będzie wyglądała specyfikacja Alfy 99? Przede wszystkim nowy model ma przynieść zupełnie nową matrycę – 24 MPx pełnoklatkowa matryca CMOS ma wyróżniać się bardzo dobrą jakością obrazu, oraz zintegrowanymi czujnikami detekcji fazy które dodatkowo będą wspomagać autofokus nowego modelu (najpewniej pomagając w kalibracji pełnowartościowych czujników detekcji fazy). Drugą ważną nowinką ma być gorąca stopka – Sony z jakiegoś powodu planuje przesiąść się na gorącą stopkę ISO porzucając dotychczasowy system lamp błyskowych. Ponoć ma być zachowana częściowa kompatybilność ze starymi flash’ami – w planach jest niewielka przejściówka, jednak na razie nie ma żadnych detali na ten temat. Pierwsza lampa zaprezentowana z A99 ma mieć liczbę przewodnią 60. Z prawej możecie zobaczyć jedno z pierwszych zdjęć nowej gorącej stopki.

Nowością ma być także zastosowanie 14 bitowego przetwornika obrazu który teoretycznie może pozwolić na zapis obrazu o większej rozpiętości tonalnej. Dodatkowo Sony planuje wprowadzić uchwyt pionowy znany z Dynaxa 9, który pozwala na zastosowanie jednocześnie 3 baterii. Taki uchwyt nie wchodzi w miejsce baterii, a raczej łączy się z korpusem od dołu, dzięki czemu zużycie prądu przez wizjer powinno być choć częściowo zrekompensowane.

Nowy aparat ma się wyróżniać zaawansowanym systemem AF z 102 czujnikami detekcji fazy oraz zaawansowanym śledzeniem obiektów. System ten ma wybić nową Alfę przed Canona 5D mk III na pierwszeństwo w kategorii tanich pełnoklatkowych lustrzanek reporterskich. Szybkostrzelność odziedziczona z zastosowania technologii SLT oraz pełne uszczelnienia korpusu mogą sprawić, że Canon poczuje oddech konkurencji na plecach.

Szkic Sony A99

Cena nowej Sony A99 ma wynosić ok. 2700$, a do sprzedaży trafi w okolicach listopada.

Obiektywy zaprezentowane z A99

Pierwsze plotki mówiły o czterech obiektywach, jednak obecnie wszystko wskazuje, że na Photokinie zobaczymy tylko jeden nowy obiektyw – Sony 300mm f/2.8 G SSM II. Klasyczny i uznany obiektyw ma zyskać uszczelnienia, oraz nowsze, nanokrystaliczne powłoki znane między innymi z obiektywu 500 f/4 G.

Pozostałe obiektywy mają mieć swoje premiery w okolicach grudnia. Sony planuje zaprezentować 50mm obiektyw stałoogniskowy (lub dwa: jeden o świetle f/1.4 i drugi o świetle f/1.2) oraz obiektyw Sony 70-200mm f/2.8 G SSM II który także miałby zyskać pełne uszczelnienia oraz nowe powłoki. Trzeba przyznać, że takie posunięcie byłoby dosyć niezwykłe, ponieważ Sony jeszcze ani razu nie zaprezentowało nowych obiektywów między wrześniem a styczniem.

Patrząc dalej w przyszłość, w 2013 roku możemy się spodziewać jeszcze dwóch obiektywów – Sony 70-400 G SSM II z pełnymi uszczelnieniami, oraz nowego stałoogniskowego 200mm f/2.8 G SSM. Informacje na temat tych obiektywów są jednak tak ogólnikowe, że ciężko powiedzieć, czy to są faktyczne plotki, czy tylko lista życzeń.

Zobacz też


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>