Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Plany Sony na 2014 + następca A850 (aktualizacja)

Sony przedstawiło część swoich planów na rok 2014. W tym nowy, pełnoklatkowy aparat SLT który ma być konkurencją dla Nikona D610 oraz Canona 6D. Co ciekawe, jednocześnie Sony ogłosiło zakończenie linii NEX.

Następca Alfy 850

Alpha future direction

Photographyblog opublikował jeden ze slajdów nowej prezentacji planów na przyszłość rodziny aparatów Alpha z bagnetem A oraz E. Podczas prezentacji zapowiedziano, że nowy aparat z bagnetem A ma mieć premierę w pierwszym kwartale 2014 roku. Aparat ma być usytuowany między Alfą 99, a Alfą 77 – wyposażony w pełnoklatkową matrycę będzie konkurencją dla nowych, tanich pełnoklatkowych lustrzanek Canona i Nikona.

Obecnie dwóch głównych graczy na rynku lustrzanek oferuje pełnoklatkowe modele D610 oraz 6D. Niedawno zaprezentowany Nikon D600 był drugą pełnoklatkową lustrzanką cyfrową poniżej 2000$  (4 lata po Sony A850), jednak problemy z kurzem i olejem opryskującym matrycę przez wadliwy mechanizm migawki zmusiły Nikona do wypuszczenia modelu D610 z nowym, przeprojektowanym mechanizmem migawki. Niestety, właściciele starego modelu zostali z niczym – Nikon teoretycznie oferuje “naprawę” w serwisie, jednak pomaga ona zaledwie w około 36% przypadków (ankieta Nikon Rumors). Sony ma teraz dosyć ostrą konkurencję, więc nie może sobie pozwolić na żadną większą wpadkę – co przyniesie nowy model zobaczymy już niedługo.

Koniec NEXów. Nowe nazewnictwo aparatów Sony.

Wraz z premierą nowych bezlusterkowców A7 i A7r Sony ogłosiło także zmianę w koncepcji nazewnictwa nowych aparatów. Teraz aparaty z bagnetem E oraz A mają ściślej funkcjonować pod wspólną marką “Alpha” i wszystkie będą oznaczane literą “A” i numerem modelu – podobnie jak do tej pory funkcjonowały tylko lustrzanki z bagnetem A. Marka “NEX” zniknie z rynku.

W oznaczeniach fabrycznych mają funkcjonować dwie linie:

Zniknie także interfejs użytkownika znany z NEXów. Teraz wszystkie aparaty z bagnetem A, E oraz kompakty z serii RX będą miały interfejs odziedziczony z lustrzanek Sony A. Dla przypomnienia – promocyjne zdjęcie jednego z ostatnich NEXów wyposażonych w stary interfejs:

Menu z NEXów

Aktualizacja – dwa dodatkowe aparaty pełnoklatkowe!

Okazuje się, że to nie koniec niespodzianek! Szwedzki portal fotosidan w wywiadzie z przedstawicielem Sony dowiedział się, że firma planuje dwa dodatkowe aparaty pełnoklatkowe z bagnetem A:

Na prezentacji prasowej Yoshiyuki Nogama powiedział nam, że obecnie opracowywana jest lustrzanka z bagnetem A zorientowana na wideo. Będzie konkurować z Canonem EOS 5D Mark III i zostanie wyposażona w możliwość nagrywania Ultra HD (4K). Domyślamy się, że jest to następca Sony A99.
Szef Sony powiedział również, że w przyszłości Sony planuje także bardzo szybki aparat do fotografii sportowej.

~ fotosidan

Co ciekawe ta informacja pokrywa się z plotkami opublikowanymi na Sony Alpha Rumors o zaprezentowaniu 2 pełnoklatkowych lustrzanek w 2014 i trzeciej, nad którą już trwają prace, w 2015 – po połączeniu wszystkich najnowszych plotek mamy następujący obraz sytuacji:

Wszystkie nowe aparaty pełnoklatkowe z bagnetem A mają mieć matryce o rozdzielczościach ponad 30 MPx (najpewniej: 36 MPx którą zobaczyliśmy w A7r). Nie wiadomo które z nich będą bezlusterkowe, a które będą miały lustro SLT – z wyjątkiem następcy A77 który na 99% będzie bezlusterkowym aparatem.

Jeśli plotki się potwierdzą – rok 2014 może być najbogatszym rokiem od 2010 (wprowadzenia SLT) jeśli chodzi o ilość premier aparatów z bagnetem A!


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>