Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Zapowiedź Sony NEX7 oraz nowych obiektywów

W ostatnich dniach internet zalała prawdziwa powódź informacji o nadchodzącym bezlusterkowcu NEX7 oraz wyciekło kilka informacji o nowych obiektywach do systemu E.

Poniżej możecie zobaczyć pierwsze fotografie nowego NEXa. Fotografia na dole pochodzi z prototypu, górna to już najpewniej model produkcyjny.

Sony NEX7

Co się wyróżnia to okienko czujnika widoczne pod spustem migawki pozwalające na wyzwalanie aparatu pilotem bezprzewodowym. Na górze obudowy nad obiektywem mamy gorącą stopkę iISO pozwalającą na wykorzystanie lamp błyskowych z systemu Sony A, co na swój sposób sprawi, że NEX przestanie być częścią systemu Alpha tylko ze znaczka na obudowie. Dodatkowo w rogu za logiem Alpha można zobaczyć wizjer elektroniczny. Tutaj pokazano też jak duży będzie nadchodzący obiektyw Zeissa w porównaniu do korpusu.NEX7 tył

Rzut prototypu nowego NEXa zdradza dwa pokrętła nastaw które najpewniej będzie można ustawić do własnych preferencji, podobnie jak i przycisk po prawej obok spustu (a przynajmniej: mam nadzieję, że będzie można im dobrać własne ustawienia). Na górze widać też, że nowy aparat będzie albo miał wbudowaną lampę błyskową (co potwierdzają plotki z innych źródeł)

Aparat będzie dostępny w sklepach na początku listopada w cenie 1000-1100 USD, czyli u nas cena zbliży się do okolic 3,5 – 4 tyś zł, stawiając NEXa 7 na najwyższej półce cenowej wśród popularnych bezlusterkowców.

Specyfikacja NEX7

Sony NEX 7

Dużym zaskoczeniem może być tutaj plotka o zastosowaniu ekranu dotykowego, co byłoby pierwszym razem kiedy użyto tą technologię w systemie Alpha. Wśród ciekawostek o których nie wspomniałem w specyfikacji można podać informację o tym, że matryca NEXa 7 będzie miała mikro-soczewki ułożone tak, aby poprawić jakość obrazu z obiektywów szerokokątnych, czyli tych przy których promienie światła padają na matrycę pod dość ostrym kątem wywołując winietowanie oraz pogarszając jakość obrazu na brzegach kadru. Podobny zabieg zastosowała Leica w swoim cyfrowym dalmierzu M9 przy matrycy Kodaka.

Nowe obiektywy: 50mm, 55-200mm oraz Zeiss 24mm.

Obiektywy NEX na 2011Na forum dPreview w dziale Sony NEX Talk ktoś opublikował zdjęcia trzech obiektywów do systemu NEX które mają  mieć premierę razem z NEXem 7.

Sony E 50mm f/1.8 OSS ma być standardowym obiektywem portretowym dedykowany pod NEXy. Podobno ma posiadać stabilizację, mimo iż na fotografiach nie widać oznaczenia Optical Steady Shot. Wielkością jest prawie identyczny do kitowego zoomu Sony NEX w pozycji złożonej.

Sony E 55-210mm f/4.5-6.3 OSS będzie pierwszym tanim teleobiektywem pod system NEX. Do tej pory jedyną opcją był bardzo drogi super-zoom przeznaczony głównie do video – Sony E 18-200mm w cenie ok. 3 tyś zł. Teraz ma się pojawić tańsza i dużo lżejsza alternatywa, chociaż długością nowy obiektyw zrównuje się z superzoomem.

Carl Zeiss Sonnar E 24mm f/1.8 ma być pierwszym w pełni profesjonalnym obiektywem fotograficznym w systemie NEX. Ciekawą, ale nie potwierdzoną informacją (i moim zdaniem dość mało prawdopodobną) jest plotka o zastosowania migawki listkowej (ang. leaf shutter) co pozwoliłoby na synchronizację lamy z krótkimi czasami naświetlania, przekraczającymi możliwości zwykłych lustrzanek. Prace nad obiektywem trwały dość długo i wśród prototypów pojawił się nawet obiektyw ciemniejszy o budowie naleśnika, ale ostatecznie Zeiss postanowił zbudować obiektyw dający lepszą jakość obrazu, a mimo to większy. Co ciekawe producent zastosował tutaj konstrukcję typu Sonnar która zazwyczaj jest używana do obiektywów długoogniskowych, ewentualnie standardowych 50mm. Być może ograniczenie pola obrazowania do matrycy APS-C pomogło w jednym z pierwszych zastosowań tego typu konstrukcji do obiektywu umiarkowanie szerokokątnego.

Źródła


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>