Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Adobe Lightroom 2 – automatyzacja i tworzenie wersji

W tej, już trzeciej części mojego przewodnika po Lightroomie 2 skupimy się na tworzeniu kolekcji gotowych ustawień do obróbki zdjęć, wirtualnych kopii oraz snapshotów – wszystko aby łatwiej opracowywać zdjęcia i odkryć możliwość tworzenia różnych wersji jednego pliku.

Preset

Preset to zestaw zdefiniowanych ustawień które potem możemy łatwo i szybko używać do wywoływania zdjęć. Są one szczególnie cenne kiedy zależy nam na szybkim wywołaniu dużej ilości RAWów, bez podchodzenia do każdego z osobna (ale oczywiście po zastosowaniu Preseta możemy dalej edytować zdjęcia i dokonać odrębnej obróbki każdego z nich).

Zacznijmy od wybrania zdjęcia, przejścia do trybu develop i dokonaniu obróbki fotografii – wykonajmy standardowy wstęp, czyli lekkie odszumianie, wyostrzenie, wyciągnięcie kolorów. Na podstawie tych operacji stworzymy Preset od którego będziemy potem zaczynać pracę ze wszystkimi zdjęciami – zawsze warto mieć taki zestaw ponieważ znacznie skraca to czas poświęcany na wywoływanie fotografii.

Po dokonaniu obróbki, ale nadal będąc w trybie Develop wybierzmy z menu górnego: Develop -> New preset

Lightroom preset - 1

W nowym menu możemy wybrać które ustawienia mają stać się częścią naszego preseta. Trzeba pamiętać, że część ustawień, jak np. Crop, usuwanie kurzu, czerwonych oczu, czy adjustment brush, nie może być zapamiętana.

Na chwilę obecną nie ma potrzeby, żeby cokolwiek zmieniać więc po prostu klikamy “Create“.

Lightroom preset - 2

Po lewej w panelu pokazał się nasz nowy preset (pod nazwą “test”) – teraz możemy go zastosować w trybie develop podwójnym kliknięciem…

Lightroom preset 3

…lub w trybie Library wybierając z listy “Saved preset”

Lightroom preset - 4i gotowe :)

Wirtualne kopie

Wirtualne kopie powielają zdjęcie w bibliotece (Library) dzięki czemu możemy zastosować różne ustawienia i różne metody obróbki do jednej fotografii. Żeby zrozumieć czym są wirtualne kopie trzeba wiedzieć, że Lightroom nie dokonuje zmian na plikach ze zdjęciami, lecz raczej zapamiętuje ustawienia jakie dobraliśmy i potem przy każdym otwarciu pliku zastosowuje je ponownie do zdjęcia – dzięki temu możliwe jest tworzenie wirtualnych kopii zdjęcia, czyli różnych zestawów ustawień. Możemy w ten sposób stworzyć np. jedno wykadrowane zdjęcie czarno-białe i drugie, całe w sepii.

Tworzenie wirtualnych kopii jest banalnie proste:

Z menu rozwijanego wybieramy Photo -> Create Virtual Copy

Lightroom Virtual Copy - 1

i  kopia jest już gotowa. Na dole w bibliotece zobaczymy dwa identyczne zdjęcia:

Lightroom Virtual Copy - 2

Po czym poznać które jest wirtualną kopią? Nie da się. Dlaczego? Ponieważ nie ma takiej potrzeby – oba zdjęcia są zapamiętane przez program w identyczny sposób i nie ma między nimi żadnej różnicy. Nie ma czegoś takiego jak ‘oryginał i kopia’ – tutaj są to po prostu dwa zestawy ustawień do jednego zdjęcia na dysku.

Dzięki tej właściwości Lightrooma – niedokonywaniu zmian na plikach ze zdjęciami – możemy bawić się jeszcze wirtualnymi kopiami wewnątrz jednego zdjęcia, czyli….

Snapshot

Snapshot o kopia ustawień pliku w danym momencie – jakby zrzut całej historii zmian aż do chwili w której go wykonamy. W odróżnieniu do wirtualnych kopii nie możemy edytować snapshotów. Co to zmienia? Wyobraźmy sobie, że robimy dwa snapshoty zdjęcia, edytujemy pierwszy, potem wracamy do drugiego i z powrotem do pierwszego – wszystkie zmiany jakie dokonaliśmy na pierwszym przepadną.

Do czego więc służą? Do łatwego i szybkiego przywracania poprzednich wersji pliku na pewnych etapach obróbki, czy np. stworzenia kilku wersji odszumiania dla jednego, już obrobionego zdjęcia.

Snapshoty dodajemy w trybie Develop - po lewej mamy paletę gdzie wystarczy kliknąć plusa, nadać nazwę i kliknąć Create.

Lightroom Snapshot

Nowy snapshot będzie widoczny w zakładce… Snapshots, zaraz pod zrzutem z momentu importu.

Lightroom Snapshot

Teraz możemy szybko porównać postęp jaki zrobiliśmy w czasie obróbki przełączając się między dwoma wersjami.


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>