Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Adobe Lightroom 2 – organizacja zdjęć, kolekcje

Lightroom obok opcji wywoływania RAWów i edycji JPGów posiada szerokie możliwości zarządzania zdjęciami ich organizowania oraz filtrowania.

Kolekcje

Zdjęcia organizuje się w kolekcje (collections) – są to wirtualne foldery zawierające zdjęcia które importujemy do Lightrooma. Nową kolekcje dodajemy wybierając z menu górnego Library -> New Collection (skrót [ctrl+n] ), następnie wpisujemy nazwę i wybieramy Set (zestaw): None (brak). Nowa kolekcja pojawi się po lewej, w oknie Collections:

Lightroom - dodawanie nowej kolekcji

Teraz możemy dodać zdjęcia do kolekcji zaznaczając je w oknie głównym lub pasku galerii (pojedynczo, albo z [shift] lub [ctrl] ) i przeciągając do kolekcji. Możemy już przejść do znakowania poszczególnych zdjęć…

Flagi, gwiazdki i kolorki

Aktywne elementy zdjęcia w bibliotece

Na ekranie głównym Library po zaznaczeniu zdjęcia uzyskamy dostęp do kilku szybkich opcji:

  1. Ocena zdjęcia – każde zdjęcie możemy ocenić w skali 1 – 5. Ponowne kliknięcie usuwa ocenę.
  2. Flaga – wybrane zdjęcia możemy oznaczyć tak aby wyróżniały się od innych - ja najczęściej oznaczam flagami zdjęcia do publikacji.
  3. Kolor – mały kwadracik pod zdjęciem po kliknięciu umożliwia wybranie koloru tła zdjęcia.
  4. Obrót – strzałkami z boku możemy szybko obrócić zdjęcia – na szczęście Lightroom potrafi czytać informacje zawarte w fotografiach i najczęściej zdjęcia są obracane automatycznie więc nie ma potrzeby ręcznego obracania każdego zdjęcia zrobionego w pionie.
  5. Ikonka przypominająca znak korekcji ekspozycji oznacza, że to zdjęcie zostało już poddane obróbce. Kliknięcie na nią przeniesie nas w tryb Develop.

Tutaj, przy znakowaniu pierwszych zdjęć zaczyna się prawdziwa sztuka. Pierwsze co trzeba zrobić to opanować jakiś system, tak żeby wiedzieć co się kryje pod danym oznaczeniem. Mój jest prosty – 5 gwiazdek mają moje ulubione zdjęcia, te które pokazuje znajomym jak ładnie poproszą ;) Staram trzymać się limitu 20 zdjęć z 5 gwiazdkami – nie jest łatwo ale dzięki temu mam kolekcje naprawdę bardzo dobrych zdjęć. 4 gwiazdki mają zdjęcia które też są dobre, to na wypadek gdyby ktoś wołał “więcej”. Reszta zdjęć jest bez gwiazdek. Flagą oznaczam zdjęcia które pójdą do dalszej obróbki – najczęściej po powrocie z sesji na szybko flaguje lepsze zdjęcia do wywołania następnego dnia, dzięki temu potem na świeżo łatwiej mi podjąć decyzje o zmianach niż gdybym wywalił całkiem pozostałe zdjęcia. Dodatkowo oznaczam w ten sposób zdjęcia które przydadzą się w projektach, albo trafią do sieci. Kolorów nie używam w ogóle – kiedyś chciałem oznaczać zdjęcia kolorystycznie, żeby łatwiej było wybrać jakieś pasujące do danej koncepcji ale w praktyce tagowanie kolorami zajmowało zbyt dużo czasu a dawało bardzo niewiele korzyści. Z tego samego powodu nie używam Keyword’ów (słów kluczowych). Za chwilę pokażę sposób na łatwe oznaczanie zdjęć, ale na razie omówmy panel pod ekranem głównym:

Lightroom 2 - opcje panelu głównego w trybie Library

Pierwsze cztery punkty to opcje przeglądania zdjęć: 1 – widok standardowy, 2 – lupka (tutaj możemy dowolnie zbliżać i oddalać zdjęcie), 3 – porównanie (przydatne kiedy zrobiliśmy kilka prawie-identycznych zdjęć) i w końcu 4, jeden z moich ulubionych trybów – survey, czyli szybkie przeglądanie i kasowanie zbędnych zdjęć.

Pod 5 mamy opcje sortowania – po kliknięciu na tekst “capture time” mamy wiele różnych kolejności sortowania, między innymi: “Capture Time” – czyli wg. daty zrobienia zdjęcia, “Added Order” – według kolejności dodania do lightrooma, “Edit Time” – daty ostatniej edycji, “Edit Count” – liczby edycji, “Rating” – liczby gwiazdek, “File Name” – nazwy pliku (efekt najczęściej będzie identyczny do “capture time” ), “Aspect Ratio” – proporcji (od kwadratowych, przez standardowe do panoram).

Suwak “Thumbnails” oznaczony tutaj 6 służy do wyboru wielkości miniaturek.

Ostatnim narzędziem jest Painter (7) – narzędzie do szybkiego oznaczania fotografii w Lightroomie.

Painter – malowanie oznaczeń za zdjęciach

Lightroom 2 - Painter

Painter pomaga w ekspresowym oznaczaniu setek fotografii – jest to wprost nieocenione narzędzie dla każdego kto zarządza zdjęciami w Lightroomie. Jego obsługa jest banalnie prosta – najpierw klikając na biały tekst wybieramy tryb – domyślnie są to słowa kluczowe (”keywords“), ale mamy dostępne też oznaczanie kolorami (”Label“), nakładanie lub zdejmowanie flag (”Flag“), nadawanie gwiazdek (”Rating“), ustawianie metadanych zapisywanych ze zdjęciem (”Metadata” – można je zdefiniować wybierając z menu Metadata -> Edit Metadata Presets), dokonywanie szybkiej obróbki z gotowych schematów (”Settings“, aby dodać własne po korekcji zdjęcia w trybie Develop z menu wystarczy wybrać Develop -> New Preset [Ctrl+Shift+N] ), obracanie (”Rotation”), oraz dodawanie do kolekcji (”Target Collection“).

Po wybraniu trybu będą dostępne proste opcje – np. wpisanie słów kluczowych którymi chcemy malować (oddzielamy je przecinkami). Teraz przy najechaniu na zdjęcie kursor zmieni się w spray (pokazany na górze zrzutu ekranu) - starczy kliknąć i zdjęcie zostanie oznaczone.

Smart Collections – czyli szybkie i łatwe wybieranie zdjęć

Po co ten cały zachód z oznaczaniem zdjęć? Głównie dla sprytnych kolekcji – Smart Collections pozwalają na proste wybranie zdjęć które nas interesują. Paleta Smart Collections jest zwinięta zaraz nad naszą świeżo utworzoną kolekcją – starczy kliknąć na strzałkę i zobaczymy taki ekran:

Lightroom 2 - Smart Collections

Domyślnie mamy 5 filtrów (Smart Collections można śmiało traktować jako filtry do zwykłych kolekcji) z których przydatne są tylko 3: Five Stars – czyli zdjęcia z 5 gwiazdkami, Past Month – zdjęcia z zeszłego miesiąca i Recently Modified – ostatnio zmodyfikowane.

Plus w prawym górnym rogu pozwala nie tylko na dodanie zwykłych kolekcji ale również Smart Collections – po wybraniu tej opcji zobaczymy dość odstraszający ekran:

Lightroom 2 - tworzenie Smart Collections

Kliknięcie jednej z palet na środku spowoduje rozwinięcie gigantycznej liczby opcji… ale opanowanie tego ekranu jest kluczem do sukcesu kiedy liczba naszych zdjęć w Lightroomie zaskakująco szybko przekracza tysiąc a często pracujemy przy fotografiach.

Całość opiera się o formułowanie zapytań – najpierw wybieramy co chcemy, potem jak, a potem podajemy wartość.

Tłumaczenie palet:

Do prostego filtrowania starczy nam wybranie jednej z opcji w pierwszej i drugiej palecie – z pomysłów na własne filtry mogę wymienić - Rating – is – 4 gwiazdki - co da nam zdjęcia z 4 gwiazdkami, - Capture Date – is yesterday - zdjęcia z wczoraj, oraz - Pick Flag – is – flagged – + Capture Date - is in this month - filtr z dwóch zapytań (kliknięcie plusa dodaje nowe) dający oflagowane zdjęcia z tego miesiąca (najpewniej czekają jeszcze na moją obróbkę ;) ).

Jak widać Smart Collections potrafią bardzo uprzyjemnić życie i są naprawdę potężnym narzędziem w umiejętnych rękach.

Podsumowując

Lightroom sprawdza się rewelacyjnie w zarządzaniu zdjęciami – jedyne co można mu zarzucić to szybkość działania – czasem aż prosi się o lekkie szturchnięcie, szczególnie przy dużej liczbie zdjęć, ale zawsze winę można zrzucić na słaby procesor ;) Chyba właśnie tutaj warto by powiedzieć co przyśpiesza działanie lightrooma – przede wszystkim dobry procesor, w drugiej kolejności szybki dysk twardy (2 spięte dyski SSD… ale to już marzenia ;) ) i dużo, bardzo dużo pamięci RAM.

Życzę powodzenia w dalszych walkach z programem i wielu zdjęć którymi będzie można zapchać kolekcje…


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>