Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Co kupić do aparatu….

Najważniejsze i najpotrzebniejsze rzeczy dla każdego kto dopiero kupił sobie aparat. Są setki akcesoriów do aparatów fotograficznych i jedno proste pytanie: Co wybrać z tego chaosu? Poniżej przedstawię kilka akcesoriów które moim zdaniem warto nabyć zaraz po kupnie aparatu.

Przejdź do sekcji: Ochrona LCD, Ochrona obiektywu, Karta pamięci, Torba fotograficzna.

Ochrona LCD

Ochrona wyświetlacza jest jedną z ważniejszych rzeczy gdyż po pierwsze – jedynym sposobem wymiany ’szybki’ wyświetlacza jest praktycznie kupienie nowego aparatu, a po drugie jest ona szczególnie narażona na zabrudzenia (choćby dlatego, że przykładamy do niej twarz robiąc zdjęcia).

Tutaj wyróżniamy dwie kategorie akcesoriów: Osłony LCD i folie ochronne. Dla obu należy pamiętać o przekątnej ekranu – 2,7″ w przypadku A200 – oraz o tym, że osłony na pokrewne modele nie muszą wcale pasować do konkretnego aparatu i tak np. wszelkie osłony na A100 nie powinny pasować na A200 gdyż ten ma większy wyświetlacz (chyba, że w przypadku danej osłony/folii jest napisane, że będzie pasowała).

Osłony LCD

Tutaj wyróżniamy dwa główne typy – osłony z hartowanego szkła oraz ’składane’ osłony czyli zestawy osłona ze szkła/tworzywa + składana osłona przeciwsłoneczna (najczęściej jako oddzielna część). Są również dostępne osłony z samego tworzywa sztucznego, lecz bardziej od tych polecałbym folie ochronne które zajmują mniej miejsca (nie odstają od wyświetlacza), są solidniej zamocowane i tańsze.

Osłony z hartowanego szkła są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem gdyż zapewniają nieporównywalnie lepszą ochronę niż wszelkie ‘naklejki’ na ekran. Dodatkowo część osłon zawiera powłoki antyrefleksyjne które znacznie poprawiają komfort korzystania z wyświetlacza. Niestety, wadą takiej wersji jest cena – osłona ze szkła potrafi być nawet dziesięciokrotnie droższa (licząc cenę za sztukę) niż zwykła folia poliwęglanowa – (na dzień dzisiejszy) wadą jest również niewielka ilość osłon dostępnych na model A200. Warto też mieć na uwadze grubość osłony – im cieńsza tym mniej problemów będzie sprawiać przy użytkowaniu.

Folie ochronne

Folie ochronne z poliwęglanów – najczęściej można spotkać dwie wersje: bez klejowe (na wodę) i ‘naklejane’. Osobiście nie używałem nigdy żadnej z nich na moim aparacie, ale polecałbym jednak te ‘naklejane’ (tradycyjne) głównie przez wzgląd na znacznie lepsza przyczepność, brak bąbelek po naklejeniu (przy nieumiejętnym naklejaniu folii bez klejowych pojawiają się bąbelki powietrza pod folią których nie można usunąć bez jej odklejania) oraz możliwość zakupienia wielowarstwowej folii o której słyszałem wiele pozytywnych opinii.

PCK-LH2AM – Oryginalna osłona na LCD dedykowana do Alfy 200. Są oczywiście pokrewne osłony do innych modeli lustrzanek (te do lustrzanek Sony zaczynają swoją nazwę od PCK-LH…)  Osłona pasuje idealnie w okienko, trzyma się solidnie, jest cienka, poliwęglan z którego wykonano osłonkę sprawia pozory dość solidnego, chociaż w praktyce przy intensywnym użytkowaniu rysuje się względnie szybko. Po pół roku użytkowania mam kilka rys, ale na szczęście nie są one widoczne o ile nie spojrzy się pod światło.

PCK-LH2AM do Sony Alpha 200

Ochrona obiektywu

Szkła obiektywów są szczególnie czułe na wszelkie zarysowania dlatego pierwszym elementem w jaki powinniśmy zainwestować jest właśnie jakiś filtr pełniący funkcję ochronną. Często warto nawet pogorszyć jakość wykonywanych zdjęć przez najtańszy filtr niż ryzykować zarysowania na obiektywie.

Filtr UV

Najczęściej wybierany jako filtr ochronny. Ma za zadanie blokowanie promieniu UV odpowiedzialnych za nadmierne “zaniebieszczenie” zdjęć. Dodatkowo zmniejsza zamglenie na dużych dystansach (Haze) oraz nieznacznie bardziej nasyca kolory. We współczesnych lustrzankach cyfrowych stosowanie tanich filtrów UV praktycznie mija się z celem. Głównym zastosowaniem tych filtrów było uniknięcie nadmiaru niebieskiej barwy na zdjęciach z aparatów analogowych, a problem ten praktycznie nie występuje w aparatach cyfrowych. O wiele bardziej polecałbym…

Dedykowane filtry ochronne

W przeciwieństwie do filtrów UV nie zmieniają widma światła wpadającego do obiektywu. Są wykonane ze specjalnego, wytrzymałego szkła, posiadają różnego rodzaju powłoki zabezpieczające przed zabrudzeniami, a także w niektórych przypadkach przed wilgocią (zawierają powłokę hydrofobową która sprawia, że woda bardzo łatwo ścieka z powierzchni szkła).

Filtr polaryzacyjny

Filtry polaryzacyjne zapobiegają odbiciom od powierzchni szklanych, dzięki temu można robić np. zdjęcia przez szybę samochodu bez obawy o odbicia. Dodatkowo wyciągają kolory ożywiając obraz, wzmacniają kolor nieba oraz różnice między niebieskim kolorem a białymi chmurami (jednak nie ‘zaniebieszczają’ kolorów na zdjęciu), oraz łagodzą nadmierne kontrasty (ale nie sprawiają, że zdjęcie jest rozmyte). Filtry polaryzacyjne NIE są filtrami ochronnymi i nigdy jako takie nie powinny być traktowane (podobnie jak neutralne filtry szare (ND) ).

Wady filtrów…

Pierwszą i najważniejszą wadą jest mniejsza ilość światła docierającego do matrycy, a więc i dłuższy czas naświetlania wymagany do zrobienia dobrego zdjęcia. Ogranicza to więc ich użycie przy fotografii poruszających się obiektów w złych warunkach oświetleniowych, np. jadących samochodów w pochmurny dzień. Dla przykładu filtr polaryzacyjny odejmuje mniej więcej 2 działki światła. Dodatkowo filtry mogą powodować również efekt “flary” czy “duszków” – odblasków światła widocznych od lamp czy słońca. Należy też pamiętać aby kupować możliwie cienkie filtry (z rodziny slim) gdyż przy robieniu zdjęć szerokokątnych może wystąpić efekt winietowania (czyli przyciemnienia krawędzi zdjęcia). Warto wspomnieć również, że intensywność efektu działania filtrów polaryzacyjnych zależy od tego w jakiej płaszczyźnie następuje polaryzacja, więc obrócenie filtra zmienia efekt co sprawia, że używanie polarów na obiektywach obracających przednią soczewką podczas ostrzenia jest wyjątkowo niepraktyczne. Przy tanich filtrach możemy również spotkać się z pogorszeniem jakości zdjęć dlatego warto pamiętać o kupowaniu filtrów bardziej znanych marek.

Dwa filtry jednocześnie?

Stanowczo odradza się stosowanie jednocześnie filtrów polaryzacyjnych i UV, lub polaryzacyjnych i szarych, UV i skylight itd.. Głównie przez fakt, iż w takim wypadku możemy widzieć brzegi filtra w rogach zdjęcia. W praktyce głównym efektem jaki uzyskujemy po założeniu dwóch filtrów jest znaczne wydłużenie niezbędnego czasu naświetlania (lecz w pewnych sytuacjach kombinacje filtrów mogą dawać dobry, pożądany efekt. Ale to już tylko w zastosowaniach specjalistycznych).

Filtr DGH firmy Marumi

Karta pamięci

Karta pamięci jest akcesorium które powinno się posiadać jeszcze przed zakupem aparatu, gdyż do samych aparatów karty z reguły nie są dodawane. W kwestii rozmiaru karty – polecam 8GB, lub 4GB – z 16GB kartami niektórych firm mogą być problemy (albo aparat nie widzi karty, albo komputer nie widzi karty w aparacie), więc przed zakupem warto taką kartę przetestować w sklepie. Większa liczba mniejszych kart ma oczywistą przewagę o której warto pamiętać – w wypadku zagubienia/zalania/zgniecenia karty 4GB tracimy znacznie mniej zdjęć niż w przypadku karty 8GB ;) .

Warto również pamiętać o marce. W kolejności jeśli chodzi o jakość mielibyśmy np. PQI << Kingston << SanDisk < Lexar (aczkolwiek opinie na ten temat są podzielone). Kolejną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę to prędkość karty. Te oznaczone jako Ultra lub HighSpeed bywają znacznie szybsze niż bez takowych oznaczeń (lecz czasem jest to chwyt reklamowy i wtedy warto patrzeć na mnożnik prędkości jakim oznaczono kartę, np. 120x – im większa cyfra tym lepiej ;) ). Jeśli decydujemy się na kartę z UDMA trzeba sprawdzić czy aparat obsługuje “dopalanie” – np. A200 nie wspiera UDMA i będziemy mogli wykorzystać jedynie ułamek maksymalnej prędkości (ale i tak transfer danych będzie marginalnie szybszy niż w standardowych kartach – trzeba tylko mieć na pamięci stosunek jakości do ceny który w kartach UDMA wypada dość  słabo – mamy minimalnie większą prędkość za znacznie większe pieniądze).

Kingston Compact Flash - 1GB

Torba fotograficzna

Torba na aparat jest bardzo przydatna zarówno w domu jak i poza nim. Dobra torba powinna mieścić w sobie cały niezbędny sprzęt do aparatu (okablowanie, ładowarkę, obiektywy) oraz zapewniać mu odpowiednią ochronę. Po zakupie nowego aparatu nie mamy dla niego odpowiedniego miejsca dlatego warto jak najszybciej zainwestować w torbę.

Wybór toreb fotograficznych na rynku jest zaskakująco duży. Tutaj każdy może wybrać co mu najbardziej odpowiada. Warto jednak pamiętać, że:


Komentarze

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>