Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Wywoływanie ARW (RAWów) a szumy – porównanie

Większość początkujących fotografów nie zdaje sobie sprawy z potencjału stojącego za RAWami często ograniczając się do jednego programu i przesuwania tylko dwóch lub trzech suwaków, podczas gdy tak naprawdę program do wywoływania RAWów może stanowić kolosalną różnicę dla jakości uzyskanego obrazu – szczególnie w kwestii szumów.

O ile nie lubię filozofii szumiaków to ten artykuł będzie obracał się wokół szumów i na tym jak wpływają one na jakość obrazu wywoływanego z RAWów. Poniżej prezentuję prostą prezentację która pozwala na przejrzenie czterech próbek jednego zdjęcia – najpierw rzut ogólny, dla zbadania zmian w kolorach i jasności, a później trzy wybrane detale pokazujące utratę szczegółów oraz strukturę jednolitego szumu. Do podglądu dałem do 4 wersji zdjęcia – z minimalnym (lub wyłączonym jeśli była taka możliwość) odszumianiem, z maksymalnym (aby poznać rozpiętość opcji), z domyślnym (bez jakichkolwiek zmian w ustawieniach odszumiania) oraz  z własnym (tutaj różnie: albo było to najlepsze ustawienie albo jedno z pośrednich dla poznania możliwości). Zdjęcie to RAW wykonany w nocy na czułości ISO 3200. Wszystkie ustawienia wywoływarki pozostawiłem bez zmian, z wyjątkiem suwaków redukcji szumów oraz wyostrzania, które to parametry mają największy wpływ na szumy oraz detale widoczne na zdjęciach.

Krótki opis programów

Capture One 5.0

Cena: 399$
Strona www: http://www.phaseone.com/software.aspx

Najbardziej zaskakujący program  w zestawieniu – na domyślnych ustawieniach wywoływał bardzo rozbielone zdjęcia, a z redukcji szumów nie dało się wydusić więcej niż program sam ustawił na początku. Niestety – efekty są co najmniej mizerne i chyba to właśnie ten program wypadł najgorzej w teście dając (subiektywnie) bardzo brzydką strukturę szumów oraz niską jakość obrazu. Dodatkową wadą był mało intuicyjny interfejs.

Bibble Lite 4.10

Cena: 89,95$
Strona www: http://bibblelabs.com/

Bibble w wersji Lite korzysta z uproszczonej wersji algorytmu Noise Ninja, więc spodziewałem się bardzo, bardzo dobrych efektów. Niestety – uproszczenia poszły chyba zbyt daleko, chociaż szum ma dość ładną strukturę, ale na jednolicie czarnym tle jest bardzo widoczny i składa się z mozaiki kolorowych punktów którą tutaj widać jak nigdzie indziej. Przy bardziej agresywnym odszumianiu wychodzą również bardzo dziwne artefakty przy kontrastowych krawędziach (próbka z kolumnami). Kolorystyka sceny jest w (szeroko pojętej) normie. Ciekawe jest przesunięcie obrazu względem innych wywoływarek… szczerze mówiąc nie mam pojęcia z czego ono wynika i nie zauważyłem niczego aż do momentu poskładania zdjęć do wycięcia fragmentów 1:1 (składanie zrobił automat, więc przesunięcie z mojej winy odpada).

DxO Optics Pro

Cena: 109$
Strona www: http://www.dxo.com/us/photo/dxo_optics_pro

Moim zdaniem – zwycięzca testu. Oferuje szeroką rozpiętość opcji, a szum ma bardzo drobny charakter, podczas gdy zdjęcia zachowują dużo detali. DxO oddał również najładniej kolorystykę całej sceny. Program jednak ma dwie poważne wady:
1) Po pierwsze DxO jest potworem jeśli chodzi o konsumpcję zasobów komputera – wywołanie jednego pliku RAW na komputerze z jednordzeniowym procesorem 1,5 GHz oraz 2GB RAMu (DDR) trwało od 2min 14sek do 2min 39sek (min – max redukcji szumów) i pochłaniało ponad 300MB RAMu. Na szczęście przy procesorze Intel i7 920 oraz 2GB RAMu (DDR3) całość trwała już tylko 20,3 sek. Dlatego naprawdę warto zainwestować w sprzęt przed kupnem tego programu!
2) Na Windowsie 7 x64bit wersja 6.0.0 ma znaczne problemy ze stabilnością i był to jedyny program który kilkukrotnie wysypał się podczas testów, najczęściej przy eksporcie zdjęć.

DxO w wersji 5.3 i starszych wyświetla komunikat “The image has no recognized color data and cannot be processed” przy plikach ARW – niestety ta wersja jeszcze nie obsługuje Alfy 200. Na szczęście od wersji 5.3.4 wszystko jest już ok

Image Data Converter SR v.3.0

Cena: Darmowy
Strona www: http://support.sony-europe.com/dime/downloads/downloads.aspx?site=odw_en_GB&m=DSLR-A700&f=sids_win

Darmowa aplikacja od Sony sprzedawana wraz ze wszystkimi lustrzankami. Potrafi poradzić sobie zaskakująco dobrze jak na “prezent” – działa szybko, efekty są dość dobre, chociaż ma najbardziej prymitywny interfejs ze wszystkich testowanych aplikacji i na domyślnych ustawieniach niemiłosiernie rozmywa obraz :( . Tutaj chyba była największa różnica między ustawieniami domyślnymi a tym co (dość szybko) udało mi się uzyskać przy ustawieniach własnych. Struktura szumu w średniej, ale wyostrzanie mamy przesadzone, a kolory wyblakłe.

Adobe Photoshop Lightroom 2,5

Cena: 299$
Strona www: http://www.adobe.com/products/photoshoplightroom/

Lightroom w wersji 2 korzysta z algorytmów ACR (Adobe Camera Raw) aby generować obraz, więc identyczne efekty uzyskamy w Photoshopie, Photoshopie Elements, czy Adobe Bridge. Sam szum jest dość skutecznie niwelowany, zostawia jednak “farfocle” których praktycznie nie da się usunąć (nawet ustawienie odszumiania na 100% nic w tej kwestii nie zmienia). Kolory są w normie.

Adobe Photoshop Lightroom 3 Beta

Cena: Darmowy do 30 kwietnia 2010
Strona www: http://labs.adobe.com/technologies/lightroom3/

Wersja Beta Lightrooma 3 została zamieszczona bardziej jako ciekawostka przyrodnicza, ponieważ aktualnie wyłączona jest opcja redukcji szumów luminancji, jak piszą sami autorzy: “We’ve actually disabled the previous Luminance Noise Reduction so that you can focus on evaluating the Color Noise reduction implementation.” – czyli wyłączyli suwak Luminance aby testerzy mogli skupić się na suwaku Color Noise Reduction. Ale nowa wersja daje bardzo duże nadzieje. Co prawda DxO to jeszcze nie jest, ale szum ma piaskowy charakter a zdjęcia zachowują dużo detali. Nie ma też już charakterystycznych “farfocli” (patrz: próbka z czarnym tłem).

Raw Therapee

Cena: Darmowy
Strona www: http://www.rawtherapee.com/

Program korzystający z algorytmu dcraw (w RawTherapee 2.4.1 jest to DCRaw 8.97/1.428), odrawiarki Open Source dostępnej na prawie wszystkie systemy operacyjne. Po Raw Therapee nie spodziewałem się szczególnych rezultatów w kwestii szumów, ale zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony – szumy mają ładniejszą strukturę niż w Lightroomie, nawet wersji 3 Beta, a obrazki pozbawione są dużych kolorowych plam zachowując przy tym wiele detali. Ciekawe podejście zastosowali autorzy Raw Therapee – jako jedyny program RT ma… wyłączoną redukcję szumów przy domyślnych ustawieniach! Ale niestety – nie ma róży bez kolców. Miałem wrażenie, że odszumianie w głównej mierze polega na rozmywaniu obrazu a nie usuwaniu szumów (podobny mechanizm zachodził przy usuwaniu szumów luminancji w Capture One), a same zdjęcia przy domyślnych ustawieniach były bardzo ciemne i o wyblakłych kolorach. Interfejs użytkownika również pozostawiał wiele do życzenia – tylko Image Data Converter był bardziej prymitywny, chociaż jednocześnie bardziej przyjazny przez swoją prostotę.

Zakończenie

Oczywiście szumy to tylko jeden z aspektów obrazu, na co dzień chyba nawet ten najmniej ważny (z racji tego, że zdjęcia na tak wysokim ISO w praktyce to względna rzadkość), ale jeśli już przychodzi do odszumiania zdjęć to warto wybrać najlepszy program. Mam nadzieję, że to porównanie pozwoli Wam na wybranie najlepszej aplikacji oraz rozszerzy horyzonty w kwestii wywoływania. Na koniec dodam dwie ważne uwagi: 1) Wywoływanie RAWów nie zamyka tematu szumów i są jeszcze dziesiątki innych metod, ale z pewnością odpowiednie wywołanie będzie krokiem w dobrym kierunku. 2) Wyniki tego testu mogą się nie pokrywać z innymi, ale to dlatego, że każdy aparat ma inną strukturę szumów i najpewniej inna wywoływarka będzie się dla niego lepiej spisywała.


Komentarze
  1.  

    Cenne informacje. Dziękuję za włożoną pracę i podzielenie się wiedzą, która jest dla mnie pomocna :-) )

  2.  

    Torby papierowe…

    Wywoływanie ARW (RAWów) a szumy – porównanie :: Alpha Corner…

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>