Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Adaptery dla aparatów Sony Alpha

Adapter to element pozwalający na użytkowanie obiektywów nie przystosowanych dla danego aparatu.

Innymi słowy pozwalają na używanie obiektywów z innych systemów/standardów z naszym Sony Alpha. Poniżej przedstawię listę chyba wszystkich dostępnych adapterów dla lustrzanek z bagnetem A wraz z ich zaletami, wadami i orientacyjną ceną.

Gwint M42

Obiektywy z gwintem M42 obejmują najszerszą gamę optyki sięgającej 1949 roku, obecnie najłatwiej spotkać obiektywy Helios oraz Jupiter, ale wśród obiektywów M42 można znaleźć choćby współczesne obiektywy z serii ZS produkcji Carl Zeissa.

Powszechność obiektywów: 5/10

Adapter M42 -> MinoltaStandardowy adapter bagnetowy na gwint M42

Przedstawiony na zdjęciu powyżej. Jeden z najtańszych adapterów, metalowy, z jednej strony posiada gwint M42, a z drugiej bagnet Minolta A (dla wszystkich lustrzanek Konica Minolta AF i Sony Alpha).

Cena: ~30 zł
Zalety: Tani, działa
Wady: Aparat działa tylko w trybie M (pełny manual), Super Steady Shot działa w ograniczonym zakresie, przesłona nie działa w obiektywie (zawsze jest maksymalny otwór)

Adapter M42 z blokadą kołka automatyki

Podobny do powyższego, z tą różnicą, że zawiera dodatkowy pierścień który ‘wciska’ bolec przesłony obiektywu, dzięki czemu zawsze mamy przesłonę domkniętą. Regulując pierścieniem można teraz dobierać dowolny otwór.

Cena: ~45zł
Zalety: Tani, mamy w pełni sprawną przesłonę
Wady: Aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot działa w ograniczonym zakresie

Adapter M42 z potwierdzeniem ostrości

Czasem mylnie nazywany adapterem AF (nie przenosi AF, gdyż obiektywy M42 nie mają Autofocusa). Adapter ten zawiera dodatkowo elektroniczny układ potwierdzania ostrości (często nazywany “dandelion” lub po prostu “chip”) który pozwala aparatowi na wykrycie który punkt jest ostry – po wciśnięciu spustu do połowy zapali się jeden z punktów autofokusa na który złapano ostrość oraz aparat wyda charakterystyczny dźwięk. Dzięki temu przy ręcznym ostrzeniu mamy większą pewność, że poprawnie ustawiliśmy ostrość – jest to szczególnie przydatne z ciemnymi obiektywami (np. teleobiektywami typu zoom), gdzie ciężko jest ustawić ostrość w małym wizjerze jaki ma większość lustrzanek amatorskich. Adapter ten jest szczególnie cenny dla osób które nigdy nie miały styczności z w pełni ręcznymi obiektywami.

Cena: ~150zł
Zalety: Potwierdzenie ostrości, pełna sprawność Super Steady Shot, aparat działa w każdym trybie (również AUTO, P, A i programy tematyczne)
Wady: Cena, zależnie od modelu: również brak blokady kółka automatyki.

Bagnet Nikon (wersje Ai, AiS oraz AF)

Obiektywy Nikona można adaptować do lustrzanek Sony, pod warunkiem jednak, że należą one do wersji Ai, AiS lub AF.

Powszechność obiektywów: 10/10

Adapter Nikon (z elementem optycznym)

Adapter umożliwiający podpięcie praktycznie wszystkich obiektywów Nikona do lustrzanki Sony. Dość rzadko spotykane, do nabycia na allegro lub w rugift. Niestety, przez zastosowanie soczewki adaptery te zmniejszają ostrość obiektywu, ale przynajmniej nie dają dużego winietowania. Istnieją dwie wersje tych adapterów: Z potwierdzeniem ostrości lub bez.

Cena: ~200zł
Zalety: Umożliwiają użycie obiektywów na jeden z najpopularniejszych bagnetów. Wersja z dandelionem: Potwierdzenie ostrości, brak problemów z Super Steady Shot, pełna obsługa trybów.
Wady: Cena, element optyczny, adapter działa jak słaby telekonwerter (jest relatywnie gruby, a więc i “zabiera trochę światła”), Wersja bez dandeliona: aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot tylko w ograniczonym zakresie

Adapter Nikon (bez elementu optycznego)

Słyszałem, że jedna osoba zrobiła parę sztuk takowego. Niestety – nie do kupienia. Można wykonać samodzielnie, lub zlecić u znajomego tokarza ;) . Niestety, z racji problemów z odległością od matrycy po podpięciu obiektywu Nikona przez taki bagnet straci się możliwość ostrzenia na nieskończoność.

Cena: ~70zł
Zalety: Bagnet Nikon, brak elementów optycznych.
Wady: Tylko na zamówienie, aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot w ograniczonym zakresie, adapter działa jak słaby telekonwerter, brak możliwości ostrzenia na nieskończoność, prawdopodobnie (zależy od konstrukcji?): winietowanie.

Bagnet Pentax K

Obiektywy Penaxa można używać z lustrzankami Sony Alpha przez adaptery z elementem optycznym, lub wymianę bagnetu. Pierwsza metoda niesie ze sobą utratę jakości obrazu, druga znaczną ingerencję w konstrukcję obiektywu. Niestety, dzieje się tak dlatego, że różnica między odległością bagnetu do matrycy aparatu między bagnetem A a K wynosi nie cały milimetr, więc nie ma miejsca, aby fizycznie umieścić adapter między obiektywem K a bagnetem A.

Powszechność obiektywów: 5/10

Adapter Pentax K z elementem optycznym

Adapter umożliwiający zamocowanie obiektywów Pentax na bagnecie Minolta A. Sytuacja ma się jak z adapterem na bagnet Nikona – adaptery tego typu są dość rzadko spotykane i posiadają element optyczny. Z racji dość niewielkiej popularności obiektywów na ten bagnet polecałbym adapter tylko osobą które odziedziczyły obiektywy “w spadku” po kimś – kupowanie obiektywów Pentaksa aby je zastosować przez adapter mija się z celem.

Cena: ~200zł
Zalety: Działa
Wady: Cena, element optyczny, adapter działa jak słaby telekonwerter (jest relatywnie gruby, a więc i “zabiera trochę światła”), aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot tylko w ograniczonym zakresie

Adapter Pentax K z potwierdzeniem ostrości i elementem optycznym

Adapter pozwalający na podłączenie obiektywów Pentax do aparatów Sony / Minolta z elementem optycznym i dandelionem. Adaptery te nie powiększają obrazu, ale mają światło tylko 1.7 (najpewniej to samo tyczy się adaptera powyżej). Wykonane z metalu do nabycia w sklepie rugift.com. Wymieniłem kilka maili z przedstawicielami sklepu w sprawie tego adaptera – nie ma żadnych problemów z wysyłką do Polski, termin realizacji to ok. 2-3 tygodnie (chociaż na stronie podają 2-4tyg.), dostałem zdjęcie testowe – niestety tylko 600×400px, bez EXIFa :( ,,więc nie dało się powiedzieć jak faktycznie sprawuje się adapter.

Cena: 79$ + 16$ za transport (ok. 270zł)
Zalety: Potwierdzenie ostrości, brak problemów z Super Steady Shot, pełna obsługa trybów.
Wady: Cena, element optyczny, światło 1:7, adapter działa jak słaby telekonwerter.

Wymiana bagnetu Pentax K na Sony A

Część obiektywów Pentaxa można przekonwertować na bagnet A przez wymianę bagnetu. Najłatwiejszą metodą jest kupno adaptera M42 i nawiercenie odpowiednich otworów na śrubki. Jedynym znanym mi obiektywem który można łatwo przerobić w ten sposób jest SMC Pentax-M 40mm f/2.8 (opis procesu), jednak inne obiektywy też da się zmodyfikować w ten sposób.

Cena: Adapter M42 + wkład własny
Zalety: Jedyna metoda na adaptację obiektywu Pentaxa bez utraty właściwości optycznych.
Wady: Konwersja jest nieodwracalna. Wymaga wiedzy i umiejętności majsterkowicza.

Carl Zeiss ZF oraz ZF.2

Carl Zeiss produkuje rodzinę pełnoklatkowych obiektywów manualnych z których obiektywy z bagnetem F można spotkać w dwóch wersjach: ZF oraz ZF.2 – nie różnią się one w żadne sposób jeśli chodzi o mechanikę, czy jakość optyczną, jednak obiektywy ZF.2 posiadają chip umożliwiający wykonywanie pomiaru światła przez lustrzanki Nikona. Od 2009 roku produkowane są tylko obiektywy w wersji ZF.2.

Powszechność obiektywów: 4/10Adapter Leitax do Zeissa ZF

Wymiana bagnetu F na Sony A

Możliwa jest łatwa, odwracalna konwersja obiektywów Zeiss ZF oraz ZF.2 na bagnet A przez wykręcenie bagnetu F i przykręcenie specjalnego bagnetu-adaptera. Adaptery takie sprzedaje Leitax wraz z różnymi akcesoriami, np. chip z potwierdzeniem ostrości (zwykłe chipy do adapterów M42 też są kompatybilne), klej, profesjonalne narzędzia. Obiektyw po założeniu adaptera ma praktycznie identyczną funkcjonalność na korpusie Sony jak miał na korpusie Nikona – obiektywy są manualne, więc nie tracimy autofokusa, a aparat zachowuje możliwość pomiaru światła, czy (z odpowiednim chipem) potwierdzenia ostrości. W przypadku lustrzanek SLT można korzystać z funkcji Focus Peaking, dzięki czemu ustawianie ostrości jest bez porównania szybsze i bardziej precyzyjne niż w lustrzankach DSLR Nikona.

Cena: 65 € (+opcjonalny chip: 30 € lub inne akcesoria) + 10 € za transport (ok. 450zł)
Zalety: Potwierdzenie ostrości, pełna sprawność Super Steady Shot, aparat działa w każdym trybie (również AUTO, P, A i programy tematyczne), bezstratna konwersja
Wady: Cena, założenie adaptera znacznie trudniejsze niż zwykłych, nakręcanych na bagnet.

Bagnet F – Voigtlaender SL II

Obiektywy Voigtlander SL II są ciągle w produkcji i seria jest nadal rozwijana. Voigtländer jest obecnie częścią Cosiny, produkuje obiektywy z bagnetem EOS, F, K i m4/3.

Powszechność obiektywów: 3/10

Wymiana bagnetu F na Sony A

Możliwa jest łatwa, odwracalna konwersja obiektywów Voigtländer SL II z bagnetem Nikon F na bagnet A przez wykręcenie bagnetu F i przykręcenie specjalnego bagnetu-adaptera. Adaptery takie sprzedaje Leitax wraz z różnymi akcesoriami, np. chip z potwierdzeniem ostrości (zwykłe chipy do adapterów M42 też są kompatybilne), klej, profesjonalne narzędzia. Obiektywy SL II są w pełni manualne, więc obsługuje się je identycznie jak te Zeissa ZF i też nie tracimy nic na funkcjonalności szkieł.

Cena: 65 € (+opcjonalny chip: 30 € lub inne akcesoria) + 10 € za transport (ok. 450zł)
Zalety: Potwierdzenie ostrości, pełna sprawność Super Steady Shot, aparat działa w każdym trybie (również AUTO, P, A i programy tematyczne), bezstratna konwersja
Wady: Cena, rzadkie obiektywy, założenie adaptera znacznie trudniejsze niż zwykłych, nakręcanych na bagnet.

Bagnet Minolta MD

Bagnet Minolta MD był stosowany w lustrzankach Minolty od 1958 aż do 2001 roku. Był w pełni manualnym, analogowym bagnetem z pierwszymi wersjami bagnetu funkcjonującymi jako SR.

Powszechność obiektywów: 3/10

Adapter Minolta MD (z elementem optycznym)

Adapter umożliwia podpięcie obiektywów Minolta MD, poprzednika bagnetu Minolta A. Obiektywy MD są w pełni manualne, a ich główną zaletą jest bardzo niska cena – niższa niż w przypadku obiektywów na gwint M42 o podobnej jakości. Niestety, element optyczny w adapterze neguje sens kupowania tych obiektywów do nowych lustrzanek.

Cena: ~100zł
Zalety: Działa, umożliwia użycie tanich obiektywów MD
Wady: Cena, element optyczny, działa jak słaby telekonwerter, aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot tylko w ograniczonym zakresie

Bagnet Canon FD

Bagnet FD Canona jest odpowiednikiem bagnetu MD Minolty – rozwijano go w latach 1971 – 1990 jako system analogowych lustrzanek.

Powszechność obiektywów: 3/10

Adapter Canon FD (z elementem optycznym)

Umożliwia podpięcie obiektywów Canon FD, poprzedników systemu EOS. Adaptery te posiadają soczewkę o mnożniku ogniskowej 1,25.

Cena: praktycznie nie do nabycia w Polsce
Zalety: Działa
Wady: Cena (produkt (~50$) +sprowadzenie do Polski), element optyczny, aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot tylko w ograniczonym zakresie

Bagnet C/Y

Bagnet C/Y (skrót od Contax/Yashica) był rozwijany jako system analogowych lustrzanek produkowanych przez Contaxa oraz Yashica’ę. Zakończył swoją historię w 2005 roku, a aparaty Contaxa nigdy nie doczekały się swoich cyfrowych wersji, więc obecnie można dostać starsze obiektywy Zeissa w dosyć przystępnych cenach.

Powszechność obiektywów: 2/10

Wymiana bagnetu C/Y obiektywów Contax Carl Zeiss w wersji MM na Sony A

Stałoogniskowe obiektywy Carl Zeiss w wersji MM bagnetu CY (w kontraście do wersji AE) można dostosować do lustrzanek Sony A przez wymianę bagnetu. Proces jest w pełni odwracalny, polega na wykręceniu bagnetu i wkręceniu bagnetu-adaptera Leitaxa.

Cena: 68 € (+opcjonalny chip: 30 € lub inne akcesoria) + 10 € za transport (ok. 470zł)
Zalety: Potwierdzenie ostrości, pełna sprawność Super Steady Shot, aparat działa w każdym trybie (również AUTO, P, A i programy tematyczne)
Wady: Cena, rzadkie obiektywy, założenie adaptera znacznie trudniejsze niż zwykłych, nakręcanych na bagnet.

Leica R

Leica R była systemem lustrzanek SLR Leici, który jednak nie odniósł znacznego sukcesu i w 2009 roku Leica ogłosiła, że nie będzie już kontynuować jego rozwoju, jednak na rynku obiektywów używanych nadal można je znaleźć, chociaż należą do rzadkości.

Powszechność obiektywów: 2/10

Wymiana bagnetu Leica R na Sony A

Możliwa jest , odwracalna konwersja obiektywów z systemu Leica R do lustrzanek Sony Alpha.  Konwersja obiektywów Leica R jest bardziej skomplikowana niż tych Voigtlaendera, czy Zeissa. Przede wszystkim konieczne jest upewnienie się o dokładnej wersji obiektywu i dobranie odpowiedniego adaptera. Poza tym część obiektywów, jak choćby Leica Summicron R 50mm f/2 wymaga wycięcia metalowej części przy bagnecie, więc konwersja niestety może być nieodwracalna.

Cena: 68 € + 10 € za transport (ok. 330zł)
Zalety: Obiektyw działa poprawnie, konwersja jest odwracalna
Wady: Cena, rzadkie obiektywy, założenie adaptera znacznie trudniejsze niż zwykłych, nakręcanych na bagnet.

T-mount

Powszechność obiektywów: 1/10

Adapter T-mount

Adaptery T-mount (oraz T2) są dość rzadko spotykane, podobnie jak i urządzenia je wykorzystujące. Najczęściej są to teleskopy i mikroskopy, rzadziej obiektywy, a można też spotkać duplikatory slajdów na T-mount (obiektyw przystosowany tylko i wyłącznie do robienia zdjęć slajdów). Obecnie najczęściej można natknąć się na obiektywy T-mount produkowane przez Samyang Optics, a sprzedawane pod markami Samyang, Falcon, Walimex, Vivitar, Polar, ProOptic, Bower i innymi.

Cena: ~40zł
Zalety: Tani, działa
Wady: Aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot działa w ograniczonym zakresie

Hasselblad

Powszechność obiektywów: 1/10

Adapter Hasselblad z potwierdzeniem ostrości

Adapter pozwalający na podłączenie bagnetowych obiektywów Hasselblad do aparatów z bagnetem A. Obiektywy te są drogie, ale do nabycia nawet na allegro (w październiku 2009 na Allegro było 8 obiektywów na ten bagnet). Adapter nie posiada elementów optycznych, ale swoją budową wyróżnia się od innych adapterów – bagnet Hasselblada jest znacznie większy od bangetu A przez co było konieczne odpowiednie odsunięcie obiektywu od aparatu. Istnieją adaptery na dwie wersje bagnetu hasselbalda – zwykły i C/CF.

Cena: 89$/59$ + 16$ za transport (ok. 213 – 300zł)
Zalety: Potwierdzenie ostrości, brak problemów z Super Steady Shot, pełna obsługa trybów.
Wady: Cena adaptera, cena obiektywów.

Tamron MF

Obiektywy na bagnet Tamron MF produktowano od 1979 do 2000r. Obecnie w Polsce bardzo trudno znaleźć szkła na ten bagnet, ale na eBayu można zdobyć sporo ciekawych szkieł po niskich cenach.

Powszechność obiektywów: 1/10

Standardowy adapter Tamron MF

Adapter nie wymaga elementów optycznych i jest względnie cienki dzięki czemu nie tracimi wiele na właściwościach obiektywu.

Cena: 49$ + 16$ za transport (ok. 185zł)
Zalety: Działa
Wady: Cena, bardzo rzadkie obiektywy, aparat działa tylko w trybie M, Super Steady Shot działa w ograniczonym zakresie

Bagnet E (Sony)

Adapter LA-EA 1Adaptery pozwalające na montaż obiektywów z bagnetem E (Sony NEX) na lustrzankach z bagnetem A (Sony Alpha) nie istnieją i raczej nigdy nie powstaną. Do konstrukcji takiego obiektywu wymagana byłaby bardzo silna soczewka, a co za tym idzie – adapter znacznie pogarszałby jakość obrazu. Odległość od obiektywu do matrycy w bezlusterkowcach Sony wynosi zaledwie 18mm, kilkukrotnie mniej niż ma to miejsce w lustrzankach, więc konstrukcyjnie taki adapter jest praktycznie niewykonalny.

Ale oczywiście istnieją adaptery pozwalające na montaż obiektywów z bagnetem A do aparatów NEX. Oryginalna Sony nosi oznaczenie LA-EA1. Obecnie po aktualizacji firmware w NEX3 lub 5 oraz adapterze można użyć automatycznego ustawiania ostrości z obiektywami wyposażonymi w silnik AF (SAM lub SSM). Sprawność takiego zestawu jednak bardzo się waha, z niektórymi szkłami ostrość jest ustawiana bardzo szybko, z innymi jest wiele problemów, począwszy od samej szybkości przebiegu a skończywszy na kiepskiej celności takiego zestawu. Dlatego z czasem Sony stworzyło adapter LA-EA2 z wbudowanym systemem AF który pozwala na ostrzenie NEXem równie szybkie co tradycyjną lustrzanką DSLR.


Komentarze
 1.  

  Adapter Minolta MD (z elementem optycznym) wpływa na optykę?

 2.  

  Każdy adapter z soczewką (elementem optycznym) wpływa na jakość obrazu – ba, nawet filtr UV którego używa się dla ochrony obiektywów też wpływa na jakość obrazu. Zasada jest prosta – każde szkło przez jakie przelatuje światło posiada pewne wady – im więcej szkieł na drodze światła tym bardziej te wady się na siebie nakładają i otrzymujemy gorszy obraz, więc każda dodatkowa soczewka – czy to w filtrze przed obiektywem, czy w adapterze za – pogarsza jakość obrazu na matrycy.

 3.  

  lepszym wyjsciem jest uzycie adaptera m42? taniej, bardziej dostepny itp. a jak to jest z blizniaczymi modelami różnych marek obiektywów? rózne ceny to i pewnie nie taka sama jakosc jak w drozszych?

 4.  

  To który adapter wybrać zależy przede wszystkim jaki obiektyw chcesz podpiąć ;) Moim zdaniem więcej i lepszych szkieł można znaleźć pod bagnet M42 – na allegro w tej chwili jest 20 obiektywów na bagnet MD i 251 na M42, do tego dochodzi jeszcze fakt, że adaptery M42 nie mają dodatkowej soczewki i można dostać wersje z elektroniką.
  Co do bliźniaczych modeli – tutaj bywa bardzo różnie. Najczęściej rzeczywiście oryginały są lepszej jakości niż tańsze “bliźniaki” ale są przypadki w których wersja innego producenta charakteryzuje się lepszą jakością niż oryginalna. Najlepiej chyba będzie po prostu poszukać zdjęć z obiektywów na google ;) Tylko trzeba pamiętać, że nawet między różnymi obiektywami tego samego typu może być spory rozrzut jakościowy, więc zawsze jest trochę strzelania na ślepo. :/

 5.  
  Adrian Grzelak ________ dnia 03 07 2010 o godz. 17:15

  wie ktoś może, gdzie można zamówić adapter na nikona z elementem optycznym?

 6.  
 7.  
  Sebastian ________ dnia 25 08 2010 o godz. 21:05

  Proszę mi pomóc. Zakupiłem dwa obiektywy od Zenita (Carl Zeiss 50mm F1.8 Jena oraz Helios 58mm F2.0) oraz przejściówkę do Sony Alpha 300 http://allegro.pl/adapter-do-sony-alpha-na-m42-m-42-klucz-jakosc-i1176122929.html . Żaden z obiektywów nie ostrzy na nieskończoność. Czy to jest coś normalnego, czy nie? Bez adapteru, czyli jak przyłożę sam obiektyw – ostrzy bezproblemu. Boję się zakupić kolejny obiektyw, bo boję się, że nie będize ostrzyć na nieskończoność, tym bardziej, że chcę zakupić właśnie zooma jakiegoś. Pomocy.

 8.  

  Co jak co ale Helios musi ostrzyć dobrze. Pomijając kwestię “mosiężnego klucza” do montażu (pierwszy raz słyszę o takim “wynalazku“) adapter wygląda standardowo – prawie dokładnie tak jak mój. Może… nieprawidłowo Pan go wkręca i blokuje się po drodze? Adapter powinien idealnie przylegać do obudowy heliosa, bez najmniejszej szpary. Tutaj jest mój artykuł o tym heliosie razem z instrukcją montażu adaptera.

  Jedyny inny powód jaki przychodzi mi do głowy to uszkodzony obiektyw, ale skoro po przyłożeniu do aparatu jest ok to raczej nie może być to. Tym bardziej, że problem dotyczy dwóch szkieł. Wina adaptera to raczej nie jest, choć kto wie? Na wszelki wypadek podam, że u mnie metalowa część między obiektywem a korpusem lustrzanki ma 2mm, a adapter styka się zarówno z obiektywem jak i korpusem po podpięciu zestawu tak, że nie można nawet kartki wepchać między jeden a drugi.

 9.  
  Sebastian ________ dnia 25 08 2010 o godz. 23:44

  Wie Pan. Spróbuję jeszcze raz mocniej go przykręcić, ale jutro, gdy będą warunki do fotografowania, bo za oknem ciemno. Oczywiście, pokieruję się artykułem, który mi Pan pokazał. Jutro napiszę co i jak. Dziękuję za pomoc :)

 10.  
  sebastian ________ dnia 27 08 2010 o godz. 13:56

  Niestety, nie działa. Nadal są problemy z ostrzeniem na obiekty położone dalej, niż kilkanaście metrów. Może to coś normalnego?

 11.  

  Ciężko mi coś więcej powiedzieć. Alfa 300 ma budowę bagnetu i komory lustra identyczną jak moja Alfa 200, a u mnie nie ma najmniejszych problemów z łapaniem ostrości.

  Z tego co udało mi się wyczytać na anglojęzycznych forach powodem dla którego obiektyw nie łapie ostrości dla nieskończoności może być zbyt gruby adapter – z kolei przy zbyt cienkim adapterze obiektyw może ostrzyć nawet poza nieskończoność. (w skrócie – ostrząc na nieskończoność szkło wysuwa tylną soczewkę bliżej matrycy – jeśli adapter jest zbyt gruby odległość między tylną soczewką a matrycą jest zbyt duża żeby uzyskać ostrość powyżej pewnej odległości)

  Jeśli ma Pan taką możliwość – sugerowałbym przetestowanie szkieł z innym adapterem.

 12.  

  witam
  wszedłem w posiadanie obiektywu Soligor 100-400 mm, bagnet Canon EF … chciałbym go zamontować do mojej a=sony alfy ale nigdzie nie mogę znaleźć adaptera … czy on wogóle istnieje ::) ???

 13.  

  Bagnetów EF -> A niestety nie ma i najpewniej nie będzie. Różnica odległości między tylną soczewką a matrycą w lustrzankach Sony i Canon jest prawie identyczna, więc fizycznie nie ma miejsca na dołożenie jakiegokolwiek adaptera.

 14.  

  bardzo dziękuję za szybką odpowiedź – tego się obawiałem …

 15.  
  spokojnie67 ________ dnia 19 08 2012 o godz. 13:15

  witam,
  fajna stronka, gratulacje dla autora, widac pasje i wiedze… moje trzy grosze w temacie M42 na bagnet A… bawie sie w to juz jakis czas z trzema obiektywami, ktore wygrzebalem ze starych zapasow do zenita TTL: heliosem 44M 2/58, pentaconem 2.8/29 i jupiterem 37A… pierwsza przejscowka byla mosiezna, obiektywy nie ostrzyly na nieskonczonosc, druga aluminiowa i wszystko dziala jak nalezy – roznica wymiaru miedzy nimi to jakis niecaly milimetr grubosci- ta ciensza jest ok… mozna sie bawic w stoczenie roznicy, ale przy cenie ok 20 zl za blaszke, to raczej mniej zachodu jest z zamowieniem nowej…
  sprawa druga, ktora mi sie nasunela w tym temacie- dandelion nie jest chipem uniwersalnym – jest programowany do potwierdzania ostrosci dla konkretnego obiektywu o konkretnej ogniskowej, tzn ten zaprogramowany do ogniskowej 29mm bedzie przeklamywal przy zalozonym obiektywie 135mm i na odwrot… wynika to z tego, ze jego zadaniem jest takie “oszukanie” elektroniki aparatu, by “myslala” ona, ze ma do czynienia ze znanym obiektywem- to odbywa sie po stronie bagnetu adaptera, natomiast po stronie gwintu chip nie “wie” jaki obiektyw zostal wkrecony i caly czas podaje body takie informacje, jakie zostaly w niego wprowadzone… skutek tego jest taki, ze aby dendalion dzialal jak nalezy musi byc w przejsciowke wkrecony obiektyw o ogniskowej na jaka zostal zaprogramowany… w moim przypadku musialbym miec trzy przejsciowki z chipami- kazda do innego obiektywu… jak dla mnie to za duzo zabawy, dlatego przy ostrzeniu polegam na wlasnym wzroku i jak na razie jakos sie udaje :) )
  z mojej strony tyle, pozdrawiam

 16.  
  radiowiec ________ dnia 24 09 2012 o godz. 09:20

  Ja mam pytanie odnośnie adapterów i mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce i do dobrych ludzi.
  Posiadam obiektywy do aparatu CONTAX 139 Quartz wraz z samym aparatem,
  lecz chciałbym ich użyć do aparatu Sony Alpha a390. Po dłuższym poszukiwaniu znalazłem sklep, który za około 170 złotych sprzeda mi taki adapter, ale czy szkła z Contax-a są warte montowania w Alphie?
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 17.  

  Posiadam 2 stare obiektywy Minolta MD i jeden MC, nabyłem niedawno Sony A350 i chcę kupić adapter, no i nasuwa mi się mnóstwo pytań, bo trzeba wydać kilka groszy:
  - adapter bez soczewki nie ostrzy w nieskończoność, w takim razie jak daleko jest w stanie ostrzyć? czy dołożyć i kupić z soczewką? no i jakie szkody w przepływie światła powoduje taka niepozorna soczewka?
  - czym różni się MD od MC? – czy założę i jeden, i drugi obiektyw na ten sam adapter?

 18.  

  radiowiec – niestety, nie mogę ci pomóc. Nigdy nie spotkałem się z tymi obiektywami.

  Lenox – Odpowiadając na twoje pytania:

  » to jak daleko będzie ostrzył obiektyw zależy od konkretnego egzemplarza i oczywiście: grubości adaptera. W takim przypadku: im adapter jest cieńszy tym obiektyw będzie dalej ostrzył.

  » To ile światła traci się na adapterze zależy od konkretnego producenta – kiedyś pytałem o adapter do szkieł Pentaksa i strata była rzędy 1 EV (więc obiektyw f/5.6 zamieniał się na f/8 według ciągu przysłon). Oprócz tego adapter pogarsza jakość obrazu – najbardziej widoczne zmiany będą przy krawędzi kadru (mniejsza ostrość, większe aberracje chromatyczne, itp.). Czy opłaca się dokładać do adaptera z soczewką? Ciężko powiedzieć. Zależy od konkretnego obiektywu – ale powiedziałbym, że do wszystkich szkieł z wyjątkiem tych do makrofotografii: może się opłacać.

  » Obiektywy Minolta MD i MC posiadają ten sam bagnet, znany także jako Minolta SR. Więc jak najbardziej można użyć jeden adapter do obydwu obiektywów

 19.  

  :-) Dzięki serdeczne za odpowiedź, już klikam “kup teraz”

 20.  

  witam, fajne miejsce tutaj znalazłem . Mam pytanie czy istnieje adapter do sony a z obiektywu konica f 28 myślę ze mocowanie SR?

 21.  

  Z tego co wiem: Nie ma takich adapterów.

  Bagnet SR ma o jeden milimetr krótszą odległość od matrycy do obiektywu co praktycznie uniemożliwia skonstruowanie prostych adapterów.

 22.  

  Witam, posiadam sony alpha 550, mam też do niego obiektyw heliosa z adapterem, ale mam pytanie bo myślę o telekonwerterze heliosa- czy istnieje adapter do połączenia go z innym obiektywem sony ?

 23.  

  O ile myślimy o tym samym telekonwerterze – zwykły adapter do obiektywów M42 powinien załatwić sprawę bez problemu :)

 24.  
  Tamburberg ________ dnia 11 06 2014 o godz. 13:37

  Witam , Wszedłem w posiadanie Obiektywu Sigmy bardzo starego Vivitar series 1 70-200 MM 1:3,5 Marco o62 MMprzy wejsciu jest oznaczeniem P/K , jest jakiś sprzet który pozwoli mi go wsadzić w SONY A57 ?

  Dzieki z góry :)

 25.  

  P/K to oznaczenie starej wersji bagnetu Pentax K – do adapterów odsyłam powyżej, ale ostrzegam, że mogą być problemy z tym obiektywem – stare Vivitary mają problemy z współczesnymi lustrzankami Pentaxa, więc możliwe, że będą też problematyczne z adapterami.

 26.  

  Mam nadzieję, że pomożecie :) Mam SONY Alpha 550, do którego chciałabym podpiąć Samayanga 8 mm/f.3.5 FishEye (jeszcze nie zakupiony) – czy potrzebuję do tego celu adapteru, a jeśli tak to czy mocowanie do SONY NEX pasuje czy musi być inne?

 27.  

  Chciałbym prosić Pana o wypowiedź w kwestii zastosowania obiektywu helios 44 razem z sony a3000 bagnet E. jest możliwy taki mariaż?

 28.  

  Witam szukam adaptera do Sony alfą 300 aby podłączyć obiektyw vivitar serial 1 70-210 …czy jest to możliwe ?a jak tak to jaki adapter trzeba kupić?
  C

 29.  

  @Zatoka – niestety, nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi. Ten obiektyw jest dostępny z kilkoma różnymi bagnetami, między innymi M42, Canon FD, Nikon F, Olympus OM i Minolta MD. Musisz najpierw dowiedzieć się jaki bagnet ma Twój obiektyw (można poszukać zdjęć na google grafika, i porównać z obiektywem – np. dla bagnetu Canon FD)

  @radkom – Tak, potrzebny jest adapter M42 -> E (obiektyw M42 do aparatu z bagnetem E).

 30.  

  Dzień Dobry…Czy istnieją adaptery Sony alfa – obiektywy MD , ale bez szkła…nie zrozumiałem informacji

  element optyczny w adapterze neguje sens kupowania tych obiektywów do nowych lustrzanek

 31.  

  Witam serdecznie potrzebuje pomocy poniewaz posiadam sony a390 i zakupilam obiektyw firmy samyang 500mm f/8 z dolaczonym w zestawie adapterem T2 i niestety po zamontowaniu obiektywu do body po wcisnieciu spustu migawki wystwietla sie komunikat migawka zablokowana poniewaz obiektyw nie jest zamontowany. Prosze pomozcie mi czy jedynie pozostaje mi zakupic inny adapter posiadajacy styki by dzialalo czy ja poprsotu czegos nie potrafie zrobic???

  pozdrawiam

 32.  

  Nie znam aparatu, ale może wystarczy odblokować w opcjach możliwość robienia zdjęć bez obiektywu? W a58 tak musiałem zrobić.

 33.  

  Tak, zgadza się. Dodatkowo zdjęć nie można robić w trybach automatycznych (np. AUTO) ponieważ aparat nie ma kontroli nad przysłoną.

 34.  
  Marystheman ________ dnia 05 06 2016 o godz. 23:00

  Zamierzam kupić sony a6300. Posiadam sony alpha 77 z wieloma obiektywami i zastanawiam się jaki kupić adapter żeby móc używać obiektywy z mocowaniem a do tego korpusu są to 2 sigmy serii A, tokina 11-16, sigma 70-200, sigma 70 macro i samyang 8mm f/3,5 i samyang 85 f/1,4. Czy Laea3 lub Laea4?

 35.  

  Poleciłbym LA-EA4. O ile w przypadku Samyangów nie ma różnicy, to autofokus z obiektywami Sigmy bez HSM będzie dostępny tylko z adapterem LA-EA4.

 36.  

  Witam. mam obiektyw MC PENTACON , czy bagnet tego obiektywu odpowiada minolcie MD?

 37.  

  Witam,
  posiadam aparat Sony Alpha 390 jak również Voightlander Ultron 35 mm Aspherical, z tego co wiem z mocowaniem M39.
  Czy jest opcja podpiąć go do mojego aparatu?
  Pozdrawiam.

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>