Alpha Corner - Twoj przewodnik po fotografii

Helios 44M-5 jako tani obiektyw stałoogniskowy do lustrzanki

Obiektyw kit’owy Sony Alpha, podobnie jak i konkurencyjnych marek charakteryzuje się dość słabym światłem – tylko 5.6 przy maksymalnym zbliżeniu (patrz: jasny obiektyw). Z czasem zobaczycie, że przy słabym oświetleniu, np. w nocy przy żarówkach lub świeczkach, czas naświetlania jest na tyle długi, że dość ciężko jest zrobić ostre zdjęcie. Również dochodzi problem szumów przy zdjęciach z wysokim ISO, efektem czego powoli zastanawiamy się nad kupnem nowego, jaśniejszego obiektywu. Wchodzimy na ceneo/skąpca i… nagle okazuje się, że jaśniejsze obiektywy zaczynają się dopiero od ponad 500 zł.

Na szczęście są i tańsze rozwiązania… nawet znacznie tańsze.

Obiektyw stałoogniskowy na bagnet M42

Rewelacyjnym stosunkiem cena do jakości charakteryzują się obiektywy stałoogniskowe, dowolny obiektyw Minolty, nawet ten najstarszy będzie współpracował z naszym aparatem, również możemy podłączyć każdy obiektyw z bagnetem M42 przy pomocy odpowiedniego adaptera.

Helios-44M-5 okazuje się idealnym rozwiązaniem wszelkich problemów z jasnością obiektywu kit’owego. Ma on bardzo dobre światło f/2.0, ogniskową 58mm i średnice filtra 52mm, oraz jest dostępny w bardzo przystępnej cenie.

Helios 44M-5

Ten dość wiekowy obiektyw nadal charakteryzuje się wysoką jakością optyczną i mechaniczną (większość używanych obiektywów jest w dobrym lub bardzo dobrym stanie co tylko dodatkowo potwierdza ich jakość). Obiektyw posiada wielowarstwowe pokrycie zapobiegające powstawaniu refleksów czy ‘duszków’, oraz zmniejszające ilość odbitego od szkła światła.

Obiektywy Helios można nabyć na Allego średnio w cenie od 20 do 50 zł, przy czym wersja 44M-5 kosztuje około 35zł.

Mocowanie obiektywu Helios do Sony Alpha

:

Niestety obiektywy Helion nie są dostępne w wersji z bagnetem Minolty, więc wymagany jest adapter. Najczęściej nazywany jest po prostu adapterem bagnetowym, większość adapterów mieści się w cenie od 25 do 30 zł. Dostępne są w kolorach czarnym i srebrnym, oraz droższe z “blokadą kółka automatyki” blokujące bolec przesłony (dzięki temu bezproblemowo można z niej korzystać w obiektywach Helios-44M).

Adapter M42 -> Minolta widziany od strony obiektywu

Instrukcja krok-po-kroku jak zamontować obiektyw M42 do aparatu Sony Alpha:
Aby zamontować obiektyw do aparatu przy pomocy adaptera należy wykonać następujące czynności: Ustawić ostrość obiektywu na najmniejszą możliwą odległość (0,5), wkręcić adapter tak aby jego wystająca część była obrócona tyłem do obiektywu (strona widoczna na zdjęciu powyżej powinna się stykać z obiektywem), wykręcić obiektyw z aparatu trzymając przycisk na prawo od obiektywu (obok czerwonego punktu na obiektywie) i przekręcając obiektyw w lewo, przystawić obiektyw M42 tak aby oznaczenia (przesłona, ostrość) były pod kątem 45 stopni w lewo od pionu, przekręcić obiektyw w prawo aż do usłyszenia kliknięcia.

Aby zrobić zdjęcie musimy przejść na tryb w pełni manualny – M – (Manual – nie mylić z MF (Manual Focus) ), inaczej otrzymamy komunikat “obiektyw nie jest założony. Migawka zablokowana” (”No lens attached. Shutter is locked.”), wynika on z faktu, że elektronika aparatu nie wykrywa obiektywu. Ostrzenie odbywa się ręcznie, podobnie dobór ISO i czasu naświetlania (tutaj pomocny jest światłomierz (w wizjerze znajduje się on na dole, w środku, skala: -2 — 1 — 0 — 1 — 2+) który świetnie się spisuje z każdym obiektywem), za to możemy zdać się na automatyczny balans bieli, Dynamic Range i stabilizację obrazu.

Warto tutaj wspomnieć również o bolcu przesłony – jeśli nie mamy wspomnianego adaptera z blokadą kółka automatyki niezbędne okaże się ręczne zablokowanie bolca, tylko wtedy będziemy mogli korzystać z przesłony. Moim zdaniem najprostszą metodą jest podłożenie złożonego skrawka papieru i przyklejenie go taśmą samoprzylepną, ale tutaj mamy szerokie pole do inwencji własnej.

Różnice między wersjami obiektywów Helios

Rozdzielczość: Waga:
MC Helios-44M-4: 41/20 lp/mm
MC Helios-44M-5: 41/20 lp/mm
MC Helios-44M-6: 45/25 lp/mm
MC Helios-44M-7: 50/30 lp/mm
MC Helios-44M-4: 0.30kg
MC Helios-44M-5: 0.27kg
MC Helios-44M-6: 0.27kg
MC Helios-44M-7: 0.27kg

(format: liczba linii w centrum kadru / liczba linii przy brzegu. lp/mm – liczba linii na milimetr)

Dość rzadko, ale czasem można zakupić jeszcze obiektyw MC Helios-77M-4 o świetle f/1.8 i ogniskowej nominalnej 50mm (faktycznej: 52mm). Obiektyw ten jest z mechanicznego punktu widzenia praktycznie kopią 44M-4, ale za to ma lepsze światło. Osobiście polecałbym to szkło, aczkolwiek jego konkretne parametry techniczne nie są znane (możliwe, że ma niższą rozdzielczość niż 44M-7).

Dane techniczne obiektywu Helios-44M-4

.

Dla bardziej wymagających czytelników przygotowałem specyfikację techniczną opartą na tej podawanej przez Zenit’a:

Ogniskowa: 58mm
Soczewki/grupy: 6/4
Kąt widzenia: 40°
Minimalny otwór przesłony: f/2.0
Minimalny dystans ostrości: 0.5m
Średnica mocowania filtrów: 52mm
Liczba listków przesłony: 6
Wymiary (średnica x długość): 64 x 42mm
Masa: 300 g

Schemat optyczny:

Helios-44М-X, schemat optyczny

Wady i zalety

Zalety:

Wady:

Zobacz też

Linki


Komentarze
 1.  

  mądrego człowieka to i posłuchać (przeczytać) miło ;)

 2.  
  Anonymous ________ dnia 15 09 2009 o godz. 23:54

  A jeżeli adapter nie chce się przekręcić do końca tzn. w pewnym momencie stawia opór i nie zaskakuje to wina adaptera czy nieumiejętnego zakładania?

 3.  

  Warto popróbować z różnymi ustawieniami pierścienia ostrości w obiektywie – czasem adapter zahacza o coś (chyba obudowę tylnej soczewki) uniemożliwiając dokręcenie adaptera do końca – tak jest np. w Heliosie i wystarczy wyostrzyć go tak aby tylna soczewka wsunęła się w głąb obiektywu (o ile dobrze pamiętam – na 0,5m).

 4.  
  Anonymous ________ dnia 16 09 2009 o godz. 13:42

  Niestety nie pomogło z przestawianiem ostrości sam adapter bez obiektywu też dochodzi do tego samego momentu i się blokuje może to wina adaptera?

 5.  

  aha… nie chce wkręcić się w aparat? Hm… możliwe, że to wina samego adaptera choć jeśli był kupowany w sklepie to raczej wszystko powinno być ok. Pozostaje tylko próbowanie pod innym kątem lub oddanie adaptera z reklamacją :(

 6.  
  Anonymous ________ dnia 16 09 2009 o godz. 20:02

  Fajna stronka dużo ciekawego info no i Dzięki za pomoc :)

 7.  

  pełny manual? Po co, skoro jest priorytet przysłony i automatycznie dobierze czasy migawki?

 8.  

  Tryb priorytetu przesłony w większości lustrzanek Sony nie działa przy podpięciu Heliosa lub jakikolwiek innego obiektywu przez adapter bez chipa, jak to zilustrowałem w tym artykule. Wyjątkiem jest tu chyba tylko Alpha 700 i 900/850 z firmware 2.0.

 9.  

  co do bokeh’u sie nie zgodzę, mało które szkło za tą kasę lub nawet dużo wyższą ma taki piękny bokeh. Szczególnie polecam heliosa 44-2 lub 44m-7.

 10.  

  Dobra wszystko pięknie ładnie, artykuł mi się podoba, ale mam pytanko:) mam Heliosa 44M 2/58, wykręconego ze starego Zenita i lustrzankę Sony alpha 35. Jakie przejście mam zastosować?? nie ma innych parametrów na obiektywie bo pisze się o heliosie 44M od4 do 7. U mnie nic takiego nie jest napisane. Czy to aż taki zabytek?? :D Obiektyw jest na gwint. Czy taka kombinacja jest wogóle możliwa??

 11.  

  Potrzebujesz adaptera M42->Bagnet A. Tutaj jest cała kategoria z tymi adapterami na Allegro: http://allegro.pl/listing.php/search?category=89950&string=Adapter+M42

 12.  

  Wielkie dzięki:) za radę i za szybkość odpowiedzi;) Szkoda żeby tak leżał w szufladzie, skoro go mam to zrobię z niego użytek. Pozdrawiam.

 13.  

  Widzę, że odpowiedź na podstawowe pytanie już została udzielona, więc ja ze swojej strony dodam tylko, że o ile wiem brak dodatkowego oznaczenia po 44M oznacza wersję z końcówki lat ‘70tych, z 8 listkami przysłony zamiast 6 w późniejszych wersjach, dzięki czemu ma zauważalnie miększy bokeh, ale jako starsza konstrukcja może mieć problemy z flarą kiedy słońce jest w brzegu kadru (były dwie wersje tego konkretnego modelu – z powłokami przeciwodblaskowymi wielowarstwowymi i jednowarstwowymi)

  W każdym razie – życzę wielu udanych zdjęć i zachęcam do zamieszczenia linku do własnych fotografii tym obiektywem jeśli chcesz się nimi podzielić :)

 14.  

  Mam Heliosa 44M-4. Bez problemu współpracował z lustrzanką Sony a300 i robił cudne bokeh. Obecnie wymieniłam aparat na Sony a37 i aparat nie wykrywa podłączonego obiektywu. Tak jakby go blokował. Nie wiem od czego to zależy i jak to zmienić… Za każdym razem gdy naciskam spust migawki wyświetla mi się komunikat: “Sprawdź założony obiektyw. Jeśli nie jest zgodny, można zezwolić na nagrywanie filmów w niestandardowym menu.” Oczywiście wszystko jest ustawione na pełny tryb manualny… Może ktoś miał ten sam problem i wie jak temu zaradzić?

 15.  

  W menu aparatu (menu ustawień własnych (3 karta), strona 1) powinna być opcja “Wyzw.bez obiek.” – wyzwolenie migawki bez obiektywu. Po ustawieniu jej na pozycji “Aktywne” będzie można robić zdjęcia z założonym Heliosem.

  Aparat najwyraźniej ma problem z wykryciem chipa zastosowanego w obiektywie. Niestety, ale część starszych dandelionów nie jest kompatybilna z lustrzankami SLT (z jakiegoś powodu Sony lekko zmodyfikowało protokuł – okazało się, że tylko amatorskie chipy i część obiektywów Sigmy ma z tym problem – na szczęście Sigma “”naprawia”" tą usterkę za darmo, jednak w przypadku dandelionów jest większy problem).

 16.  

  kupiłem adapter za 25 zeta na Allegro i podłączam Helios 44M4 bez problemu do Sony Alfa 500, działą ok w ustawieniu M (manual) , jeszcze nie zablokowałem bolca przysłony więc na razie operuję czasem otw migawki ale wszystko chodzi cymes, dobrze że nie kupiłem za kilkaset złotych stałki 50 mm Sonego, przynajmniej na razie, jestem początkującym amatorem więc nie będę się wymądrzał nt jakości fotek ale jak dla mnie portret lub kwiatki z rozmytym tłem są super

 17.  

  Witam:)Mam stary aparat Start ( na allegro znalazłam taki sam: http://allegro.pl/start-z-ob-helios-44-2-58-i3241556070.html – zaznaczam, ze aukcja nie jest moja :) ) Kupiłam adapter-tak aby obiektyw – Helios-44 założyć do Sony A57 i mam problem z zamocowaniem go. Czy można zdemontować jakoś spust migawki?? Na wszystkich zdjęciach , które do tej pory widziałam obiektywy helios są pokazywane bez niego, więc sądziłam, ze bez problemu obiektyw podepnę a okazuje się , ze to nie takie proste :) )

 18.  

  O ile wiem – obiektywów ze Starta nie można założyć do współczesnych lustrzanek.
  Start miał własny, bardzo rzadki, typ bagnetu i nawet usunięcie spustu migawki nie pozwoli na założenie go na Alfę 57. Po prostu nie ma adapterów do tego typu bagnetu.
  (Zgaduję, ze masz adapter M42 – podczas gdy bagnet na Twoim obiektywie przypomina bardziej ten z aparatów Exakta, choć nawet adaptery do Exakty nie będą kompatybilne z Twoim obiektywem)

 19.  

  Bardzo dziękuję za odpowiedź- to w takim razie pozostaje mi naprawić gdzieś stary aparat a do alphy jednak kupić upatrzony obiektyw Minolty. A adapter – właśnie M42 – zostanie na pamiątkę albo jeszcze się przyda :) ))

 20.  

  No i tak wszystko jasne.
  Podłączałem heliosa i inne 135mm do swojej starej a330 bez problemu. Ostatnio przesiadłem się na a57 i chciałem ten sam numer zrobić.

  Po założeniu obiektywu przejściu w tryb “M” mam komunikat o niedozwolonym obiektywie. Mogę pozwolić na ten obiektyw zmieniając coś w jakimś dodatkowym Menu.

  Ktoś wie gdzie się to zmienia??

 21.  

  Mam Minoltę Dynax 5 i Heliosa. Na początku też (jak autor jednego z postów) miałam problem z założeniem adaptera, nie wchodził do końca. Powodem była wysunięta blokada, okazało się, że bateria się rozładowała w aparacie, wystarczyło ją wymienić i po włączeniu aparatu blokada się usunęła i umożliwiła mi wsunięcie adaptera. Może ktoś przypadkiem ma ten sam problem i oto właśnie jest rozwiązanie – zmieniać przy włączonym aparacie.

 22.  

  “Priorytet przysłony nie działa w większości lustrzanek po podłączeniu heliosa” – dobra, ale czym się objawia to, że nie działa? to znaczy wyskoczy mi jakiś komunikat? Jeśli ustawiam w Minolcie Dynax 5 priorytet przysłony i wszystko mi działa jak należy to mogę nie obawiać się o zdjęcia, które później wywołam? ;)

 23.  

  Jeśli wybierze się tryb P nie będzie możliwości zmiany przysłony ani czasu naświetlania – wartość przysłony zostanie wyświetlona jako F podczas gdy czas naświetlania będzie dobierany automatycznie.

 24.  

  Gdzie mogę kupić taki Helios-44M-4 za te 50 zl? bo wydaje mi się ze to chyba dość zaniżona cena..

 25.  

  Artykuł jest z 2008 roku :) Ostatnio nastała moda na zabawy z adapterami, więc ceny poszły trochę w górę.

 26.  

  A jezeli chodzi o heliosa, to jaki byl by dobry do robienia portretow do nikona d5100 ? :)

 27.  

  Każdy :) Ale oczywiście im nowszy tym lepszy ;)
  (taki Helios-44M-7 to już najlepszy kąsek ze swojej rodziny)

 28.  

  Ciężko znaleść na allegro helios 44M-7, ale dziekuje za odpowiedz :D

 29.  

  Pomocy! Dziś dostałam heliosa 44-3 MC 2/58, z preselekcją przysłony i tak dalej.

  Już wcześniej miałam heliosa od zenita – 44M-5 MC 2/58 i kupiłam do niego bagnet M42 (mam alfe290) i śmigał dobrze z moim aparatem (mam ten bez elektryki z blokadą bolca przysłony).

  Z tym nowym heliosem miałam problem z rozruszaniem pierścienia od ostrości, nikt go najwyraźniej przez wiele lat nie używał, potem pojawił się problem przy nałożeniu bagnetu. Jak zakręcę na obiektyw M42, pierścień ostrości w ogóle nie chce sie poruszać! Nie wiem co robić, czy do niego jest jakiś inny adapter? Proszę o odpowiedź, bo nie wiem co z nim robić, a chciałam sprawdzić który lepiej się sprawdzi…

 30.  

  Niestety – nie jestem w stanie pomóc. Nigdy nie słyszałem o podobnym problemie.

  Możliwe, że wciśnięcie bolca przysłony powoduje zablokowanie czegoś w środku obiektywu (smar zmieszany z kurzem blokuje mechanizm ustawiania ostrości?) – najpewniej trzeba rozebrać obiektyw, wyczyścić i nasmarować, ale to już jest operacja którą powinien zająć się ktoś z doświadczeniem.

 31.  

  mam prosbe prosze mi opisac ten aparat Aparat ZENIT ET + futerał STAN FABRYCZNY (3644383900) poniewaz jestem zupelny laikiem a cena jest extra , chce kupic go corce pasjonatce fotografii a nie znam sie zupelnie wiec bardzo prosz o opinie na ten temat i jakie akcsoria mam zakupiic do tego aparatu zeby byl w pelni gotowy do uzycia. prosze tez o polecenie obiektywow izamocowac , z calego serca dziekuje i prosze o dopowiedz na mejla. pozdrawiam.

 32.  

  Zenit ET jest jednym z najprymitywniejszych zenitów (produkowano go w latach 1982-1993) – ma światłomierz selenowy (a więc często mogą się zdarzać zdjęcia prześwietlone lub niedoświetlone) i mniejszy wizjer niż późniejsze Zenity. Sprzedawano go w zestawie z obiektywem Helios 58mm f/2.
  Bardziej szczegółowy opis tego korpusu można znaleźć tutaj: http://camerapedia.wikia.com/wiki/Zenit_ET (ang.)

  Jeśli chodzi o obiektyw: Obiektywy na gwint M42 będą współpracowały z tym korpusem – http://allegro.pl/obiektywy-m42-50597
  Wśród najlepszych obiektywów do takiego korpusu można znaleźć te produkowane przez Carl Zeiss Jena lub serię obiektywów Takumar SMC (ewentualnie Asahi Super-Takumar).

  Ja jednak bym odradzał kupowanie korpusu na film w prezencie – moim zdaniem tego typu aparaty są czymś co należy sobie wybrać samemu kiedy jest się na to gotowym. Głównym problemem są koszty – o ile owszem sam korpus jest tańszy, to jego utrzymanie (film, wywoływanie, skanowanie) jest drogie i czasochłonne (2-3 rolki filmu (ok. 100 zdjęć) od zakupu do zgrania na komputer lub wywołania będą równie drogie, lub droższe niż sam aparat).
  Poza tym jest jeszcze kwestia potrzeb – bardzo dużym rynkiem fotografii analogowej jest lomografia (są nawet specjalne aparaty dedykowane do tego typu fotografii), ale niektórzy kupują analogowe korpusy dla samej przyjemności fotografowania pięknym, mechanicznym narzędziem (Minolta X300, czy Nikkormat mogą być niezłymi przykładami), a inni dla przyjemności fotografowania filmem, nawet jeśli korpus posiada sporo automatyki (Minolta Dynax 7 i 9 mogą być przykładami takich korpusów).
  Kwestia wyboru korpusu na film jest bardzo skomplikowana i sugerowałbym pozostawienie jej w rękach samej osoby zainteresowanej. Jeśli już koniecznie chce Pani wybrać aparat analogowy to mogę polecić aparat Kontruktor: http://sklep.lomografia.pl/aparaty-c-1/kontruktor-slr-diy-kit-p-15482.html – lustrzankę do samodzielnego montażu. Nie dość, że dostarczy sporo wspomnień, to jeszcze jest świetnym materiałem do nauczenia się tego jak działają aparaty fotograficzne.
  Ewentualnie polecam przewodnik po innych prezentach dla “fotografa”: http://alphacorner.eu/index.php/porady/prezent_dla_fotografa

 33.  
  morelamakro ________ dnia 17 11 2014 o godz. 18:25

  Mam nadzieję że będzie mi pasować zamówiona przejściówka M42. Okaże się jutro. Jak nie – to będzie zwrot w sklepie. Będzie łączona z heliosem.

 34.  

  witam
  Mam pytanie dotyczące alfy 500 i używania obiektywów z gwintem m42. mam dwa petacony 50/1,8 i 29 2,8 z adapterami na bagnet sony A. Mam taki problem, że aparat tak jakby przekłamuje ustawianą ostrość z pierścienia obiektywu np. w wizjerze mam ostrość ustawioną na przedmiot fotografowany a po zrobieniu zdjęcia przedmiot jest poza ostrością. Na marginesie w poprzednim aparacie minolta d5d śmigały i ostrzyły bez problemu może ma ktoś pomysł jak to ustawić błagam o pomoc

 35.  

  Nie najlepszy bokeh? Właśnie bardzo fajny, lekko swirling bokeh wychodzi tym obiektywem.

 36.  

  witam … a u mnie z a77v Helis poprzez adapter m42 nie chce współpracować – pomimo różnych ustawień mam cały czas komunikat : Sprawdź założony obiektyw.Jeśli obiektyw nie jest zgodny,można zezw.na jego użycie w niestand. menu . OK – i cały czas to samo – pomimo zmiany różnych ustawień w body nie wyzwala migawki – pisałem do serwisu , ale się wypieli – piszą aby stosować dedykowane szkła i tyle – co zrobić aby wykonać zdjęcie ? taka sama historia jest po podpieciu samyanga 500 z adapterem T2 !!! Proszę o POMOC !!!

Spam protection by WP Captcha-Free

System pozwala na zamieszczanie znaczników HTML w komentarzach:: <a href=""></a> <b></b> <i></i> <sup></sup> <sub></sub>